Spis treści:
RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023
Na terenie Polski działa wiele banków oraz instytucji finansowych, które udzielają pożyczek, prowadzą rachunki osobiste oraz zajmują się kompleksową obsługą przedsiębiorców. Jakie są najpopularniejsze banki komercyjne w Polsce? Które z nich są największe? Czy warto korzystać z ich oferty produktów finansowych? Podpowiadamy!
Czy wiesz, że… w Polsce funkcjonuje 621 instytucji prowadzących działalność bankową? 36 z nich to banki komercyjne, 27 to oddziały instytucji kredytowych, zaś pozostałe 558 to banki spółdzielcze. Tak duża liczba instytucji pozwala na zatrudnienie sporej liczby osób – w sektorze bankowych pracuje ponad 160 000 osób!
Jest to przede wszystkim działalność nastawiona na generowanie zysków. Trzeba wiedzieć, że tego typu instytucje zakładane przez inwestorów podlegają ścisłej kontroli przez nadzór finansowy oraz prawo bankowe względem aktualnie obowiązujących ustaw. Ich specyficzną funkcją jest kreowanie pieniądza zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez bank centralny.
Większość instytucji w Polsce to banki komercyjne, które prowadzą działalność obsługującą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Ciekawostką jest też to, że większość banków nie specjalizuje się w jednej dziedzinie finansów.
Analizując rynek finansowy w kraju, warto dowiedzieć się, ile banków komercyjnych działa w Polsce. Ze względu na popularność usług i produktów finansowych wyróżniamy takie banki, jak:
Warto wiedzieć, że każda z powyższych instytucji proponuje wygodne rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Biorąc pod uwagę ofertę poszczególnych banków komercyjnych, można wyróżnić takie produkty finansowe, jak:
Każda z instytucji działających na terenie Polski świadczy kompleksowe usługi, dzięki którym konsumenci mogą w łatwy sposób zarządzać swoimi finansami i nie tylko.
Największe banki w Polsce pod względem wielkości aktywów w 2021 roku:
Największe banki w Polsce pod względem liczby klientów w 2020 roku:
Jak zapewne dobrze wiesz, nie wszystkie banki mają polski kapitał. Główni inwestorzy zagraniczni pochodzą z Francji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii oraz Niemiec. Na polskiej arenie bankowej można jednak znaleźć banki, które są polskie – niekoniecznie mają stuprocentowy polski kapitał, lecz ze względu na charakter działalności, jaką w przypadku banków jest spółka akcyjna, należy wziąć pod uwagę głównego udziałowca danej instytucji.
I tak oto można wyróżnić kilka podmiotów z polskim kapitałem::
Banki komercyjne są mocno nastawione na rozwój oraz generowanie zysku dla całokształtu przedsiębiorstwa. Na zupełnie innych zasadach funkcjonują banki spółdzielcze, które obowiązuje prawo bankowe, a ich działalność nie jest nastawiona stricte na zyski.
Większość osób mieszkających w Polsce korzysta z usług banków komercyjnych ze względu na ich popularność, przejrzystą ofertę oraz atrakcyjne formy finansowania inwestycji indywidualnych i biznesowych. Przeciwieństwem dla banku komercyjnego jest bank centralny, który sprawuje kontrolę nad całym systemem finansowym w kraju.
Korzystanie z oferty finansowej banków komercyjnych jest w pełni bezpieczne, komfortowe i atrakcyjne finansowo. Warto podjąć współpracę z takimi instytucjami w zakresie kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz prowadzenia kont bankowych dla osób indywidualnych i firm.
Każdy, kto decyduje się na tę formę korzystania z usług bankowych, powinien dobrze zapoznać się ze szczegółami każdej oferty, aby wybrać tę najlepszą. Popularność banków komercyjnych w kraju wynika z atrakcyjności ich ofert, dlatego nie należy obawiać się nawiązania współpracy z taką instytucją.