piktogram domy

BANKI

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

piktogram medal pierwsze miejsce

Porady finansowe

Karta kredytowa a debetowa - czym się różnią?

Karta kredytowa a debetowa - czym się różnią?

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, karty płatnicze stały się nieodłącznym elementem na...

Przedawnienie długu - kiedy długi się przedawniają?

Przedawnienie długu - kiedy długi się przedawniają?

Przedawnienie długu to szansa na uniknięcie spłaty zaległej należności. Przedawnienie oznacza, że po upływie określonego...

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu i pożyczki? [AKTUALIZACJA]

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu i pożyczki? [AKTUALIZACJA]

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Bez obaw – masz wiele opcji do wyboru. Na polskim rynku istnieje wiele kredytów oraz po...

Oprocentowanie stałe czy zmienne – na czym polega? Jakie wybrać?

Oprocentowanie stałe czy zmienne – na czym polega? Jakie wybrać?

Podwyżki stóp procentowych wywołały poruszenie wśród kredytobiorców, których raty kredytowe wzrosły nawet dwukrotnie. W ...

Pożyczki dla bezrobotnych – jak i gdzie szukać ofert?

Pożyczki dla bezrobotnych – jak i gdzie szukać ofert?

W życiu bywają różne sytuacje, które sprawiają, że życie wywraca się do góry nogami. Jednym z takich wydarzeń z pewności...

WIĘCEJ

Banki w Polsce – co warto o nich wiedzieć?


Na terenie Polski działa wiele banków oraz instytucji finansowych, które udzielają pożyczek, prowadzą rachunki osobiste oraz zajmują się kompleksową obsługą przedsiębiorców. Jakie są najpopularniejsze banki komercyjne w Polsce? Które z nich są największe? Czy warto korzystać z ich oferty produktów finansowych? Podpowiadamy!


Czy wiesz, że… w Polsce funkcjonuje 621 instytucji prowadzących działalność bankową? 36 z nich to banki komercyjne, 27 to oddziały instytucji kredytowych, zaś pozostałe 558 to banki spółdzielcze. Tak duża liczba instytucji pozwala na zatrudnienie sporej liczby osób – w sektorze bankowych pracuje ponad 160 000 osób!

Czym jest bank komercyjny?

Jest to przede wszystkim działalność nastawiona na generowanie zysków. Trzeba wiedzieć, że tego typu instytucje zakładane przez inwestorów podlegają ścisłej kontroli przez nadzór finansowy oraz prawo bankowe względem aktualnie obowiązujących ustaw. Ich specyficzną funkcją jest kreowanie pieniądza zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez bank centralny.

Większość instytucji w Polsce to banki komercyjne, które prowadzą działalność obsługującą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Ciekawostką jest też to, że większość banków nie specjalizuje się w jednej dziedzinie finansów.

Lista najpopularniejszych banków komercyjnych w Polsce

Analizując rynek finansowy w kraju, warto dowiedzieć się, ile banków komercyjnych działa w Polsce. Ze względu na popularność usług i produktów finansowych wyróżniamy takie banki, jak:

 • PKO Bank Polski,
 • BOŚ Bank,
 • Alior Bank,
 • Bank Pekao S.A.,
 • ING Bank Polski,
 • Getin Noble Bank.

Warto wiedzieć, że każda z powyższych instytucji proponuje wygodne rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Biorąc pod uwagę ofertę poszczególnych banków komercyjnych, można wyróżnić takie produkty finansowe, jak:

 • kredyty hipoteczne, 
 • kredyty gotówkowe,
 • konta osobiste,
 • lokaty,
 • konta maklerskie,
 • konta firmowe.

Każda z instytucji działających na terenie Polski świadczy kompleksowe usługi, dzięki którym konsumenci mogą w łatwy sposób zarządzać swoimi finansami i nie tylko.

Największe banki w Polsce pod względem wielkości aktywów w 2021 roku:

 • PKO Bank Polski
 • Bank Pekao S.A.
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank. 

Największe banki w Polsce pod względem liczby klientów w 2020 roku:

 • PKO Bank Polski,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Santander Bank Polska,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Alior Bank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Millennium,
 • Santander Consumer Bank.

  Źródło: PRNews.pl


Polskie banki: banki z polskim kapitałem

Jak zapewne dobrze wiesz, nie wszystkie banki mają polski kapitał. Główni inwestorzy zagraniczni pochodzą z Francji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii oraz Niemiec. Na polskiej arenie bankowej można jednak znaleźć banki, które są polskie – niekoniecznie mają stuprocentowy polski kapitał, lecz ze względu na charakter działalności, jaką w przypadku banków jest spółka akcyjna, należy wziąć pod uwagę głównego udziałowca danej instytucji.

I tak oto można wyróżnić kilka podmiotów z polskim kapitałem::

 1. Getin Noble Bank – 62,78% akcji należy do Leszka Czarneckiego poprzez Getin Holding, Fundację JLC, RB Investcom, PDK SA oraz LC Corp BV

 2. BOŚ Bank – główny akcjonariusz to NFOŚiGW posiadający 58,05%

 3. Idea Bank – tutaj znowu pojawia się nazwisko Leszka Czarneckiego i jego grupy Getin Holding, którzy posiadają 55,04% akcji

 4. Plus Bank – udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak i jego Grupa Karswell Ltd (49,58%)

 5. Alior Bank – na liście akcjonariuszów znajdują się: PZU SA oraz PZU SFIO Universum, do których należy 31,91% udziałów 

 6. PKO Bank Polski – w 29,43% należy do Skarbu Państwa

 7. Bank Pocztowy – w 100% polski bank: 75% udziałów należy do Poczty Polskiej, zaś 25% do PKO Banku Polskiego

 8. Bank Pekao SA – 20% akcji przejęło PZU SA

 

Banki komercyjne, a banki spółdzielcze – różnice

Banki komercyjne są mocno nastawione na rozwój oraz generowanie zysku dla całokształtu przedsiębiorstwa. Na zupełnie innych zasadach funkcjonują banki spółdzielcze, które obowiązuje prawo bankowe, a ich działalność nie jest nastawiona stricte na zyski. 

Większość osób mieszkających w Polsce korzysta z usług banków komercyjnych ze względu na ich popularność, przejrzystą ofertę oraz atrakcyjne formy finansowania inwestycji indywidualnych i biznesowych. Przeciwieństwem dla banku komercyjnego jest bank centralny, który sprawuje kontrolę nad całym systemem finansowym w kraju.

Czy warto korzystać z usług banków komercyjnych?

Korzystanie z oferty finansowej banków komercyjnych jest w pełni bezpieczne, komfortowe i atrakcyjne finansowo. Warto podjąć współpracę z takimi instytucjami w zakresie kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz prowadzenia kont bankowych dla osób indywidualnych i firm.

Każdy, kto decyduje się na tę formę korzystania z usług bankowych, powinien dobrze zapoznać się ze szczegółami każdej oferty, aby wybrać tę najlepszą. Popularność banków komercyjnych w kraju wynika z atrakcyjności ich ofert, dlatego nie należy obawiać się nawiązania współpracy z taką instytucją.

newsletter