title

Czym jest oprocentowanie pożyczki lub kredytu?

Zastanawiasz się, co to jest oprocentowanie kredytu lub pożyczki? Sprawdź szczegóły i dowiedz się, ile wynosi maksymalne oprocentowanie.

Oprocentowanie kredytu lub pożyczki to podstawowy koszt związany ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Dlatego właśnie ten parametr jest najczęściej brany pod uwagę podczas porównywania produktów, co jest błędem, bo na koszt całkowity pożyczki składają się jeszcze inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę: m.in. prowizja, koszty związane z udzieleniem i obsługą zobowiązania oraz koszty produktów dodatkowych.

Oprocentowanie kredytu bankowego jest zazwyczaj niższe niż oprocentowanie pożyczek ratalnych pozabankowych. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na krótszy okres spłaty oraz często również niższą kwotę finansowania

 

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek?


Zgodnie z art. 359 Kodeksu cywilnego (Księga Trzecia – Zobowiązania, Tytuł I Przepisy ogólne), oprocentowanie maksymalne równe jest dwukrotności wysokości odsetek ustawowych, czyli sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 punktów procentowych.

 

Obecnie stopa referencyjna NBP jest na poziomie 0,1%. Podstawiając więc tę wartość do wzoru, otrzymamy następujący wynik:

2 x (0,1% + 3,5%) = 2 x 3,6% = 7,2%

Obecnie oprocentowanie maksymalne kredytów i pożyczek wynosi 7,2%.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Kinga

Warto znać wszystkie te pojęcia - jak oprocentowanie, RRSO - aby później się nie naciąć, wnioskując o pożyczkę przez Internet

Odpowiedz

newsletter