title

Co to jest prowizja kredytu lub pożyczki?

Nie wiesz, jakie parametry pożyczki lub kredytu wziąć pod uwagę, by wybrać najtańszy produkt? Sprawdź, co to jest prowizja i jak wpływa na koszty całkowite zobowiązania.

Prowizja to opłata pobierana przez bank lub firmę pozabankową w związku z udzieleniem kredytu lub pożyczki. Zazwyczaj jest wyrażona:

  • w procentach i stanowi część pożyczonej kwoty (np. prowizja kredytu wynosi 3%, co przy kredycie na 10 000 zł, będzie stanowiło 300 zł),
  • może być również podana jako konkretna kwota – taką praktykę stosują najczęściej firmy pozabankowe (np. prowizja za udzielenie pożyczki to 250 zł).

 

Prowizja jest jednorazową opłatą, a jej wysokość jest uzależniona od polityki konkretnego banku.

Maksymalną wysokość prowizji określa ustawa antylichwiarska. I tak oto:

  • koszty pozaodsetkowe (prowizja, opłaty przygotowawcze i związane z obsługą zobowiązania) nie mogą przekroczyć 20% kwoty pożyczki i 25% za każdy rok trwania umowy,
  • wszystkie koszty łącznie nie mogą przekroczyć 75% całkowitej kwoty kredytu.


Ile może wynosić prowizja za udzielenie kredytu lub pożyczki?

Jak najbardziej możesz znaleźć produkty z zerową prowizją. Zwróć jednak uwagę, czy pozostałe opłaty nie zostały tym sposobem zwiększone lub czy nie musisz wnioskować o dodatkowe produkty finansowe, np. ubezpieczenie, konto osobiste czy kartę kredytową. Ostatecznie może się okazać, że korzystniej będzie wybrać ofertę z prowizją, niż bez niej, ale z dodatkowymi produktami.

Prowizja za udzielenie wynosi zazwyczaj od 1 do 9%.


Prowizja może być zapłacona jednorazowo przy wypłacie kredytu lub pożyczki lub zostać doliczona do rat i regularnie spłacana wraz z kredytem.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter