title

Aplikacje mobilne banku – czy są bezpieczne? Jak z nich korzystać?

Chciałbyś mieć dostęp do swojego konta przez całą dobę i z każdego miejsca na świecie? Zacznij korzystać z aplikacji mobilnej swojego banku! Czy to bezpieczne? Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy!

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie instytucje finansowe inwestują w swój rozwój, wdrażając coraz nowsze udogodnienia technologiczne. Jednym z najnowszych wynalazków są aplikacje mobilne, które umożliwiają szybkie zarządzanie rachunkiem bankowym, realizację przelewów, a także płatności zbliżeniowe. Funkcjonalności, jakie dają aplikacje bankowości na telefon, są zależne od tego, w jakie moduły wyposażony jest smartfon. Niezależnie od tego, którego banku jest się klientem, obecnie można liczyć na stały dostęp do aplikacji mobilnej udostępnianej na różne platformy systemowe.

Jak działają aplikacje bankowości mobilnej?

Aplikacje wydawane przez banki działają w prosty i intuicyjny sposób. Dzięki temu duża grupa klientów wyposażonych w smartfony może szybko sprawdzić swój stan konta, wykonać przelew, zablokować kartę oraz skontaktować się z infolinią banku. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie modułu NFC na pokładzie najnowszych smartfonów w celu realizacji płatności zbliżeniowych smartfonem przy pomocy aplikacji.

Sposób działania tego typu programów jest prosty. Wystarczy pobrać aplikację z platformy udostępnionej przez bank, a następnie zarejestrować się w bankowości internetowej. Najczęściej trzeba też dokonać weryfikacji urządzenia w oddziale banku, przez telefon lub stronę internetową. Po tak przeprowadzonym procesie rejestracji można korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji, do których najczęściej zaliczamy:

Funkcji programów bankowości mobilnej jest o wiele więcej, a instytucje stale zwiększają ich liczbę, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Ciągły rozwój nowoczesnych technologii oraz zapotrzebowania konsumentów na wygodne rozwiązania pozwalające na płatności przy pomocy telefonu wpływają na rozwój usług bankowych w szybkim tempie.

Jakie platformy obsługują aplikacje mobilne?

Aplikacje mobilne, które wydawane są przez banki, obsługują dwie podstawowe platformy, na podstawie których działają nowoczesne telefony. Oprogramowanie Android oraz iOS to najpopularniejsze systemy, na które wydawane są programy mobilne do obsługi bankowości. Producenci aplikacji nie decydują się raczej na wytwarzanie oprogramowania na inne systemy, gdyż nie są tak popularne wśród większej liczby konsumentów.

Aplikacje mobilne, a bezpieczeństwo użytkowników

Trzeba pamiętać, że banki wydając takie innowacje, dokładają wszelkich starań i gwarantują maksimum bezpieczeństwa. Aby jednak nie narazić się na ryzyko niepowołanego wejścia na konto przez osoby trzecie, należy stosować się do wszystkich zaleceń wynikających z użytkowania aplikacji mobilnej. Przede wszystkim nie wolno dawać nikomu swojego numeru PIN, hasła do telefonu ani udostępniać go osobom trzecim. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko włamania na konto bankowe przy pomocy mobilnej aplikacji. Wykonując operacje płatnicze przez telefon, nie należy też łączyć się z internetem przez nieautoryzowane sieci Wi-Fi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest korzystanie z transmisji danych dostępnej w każdym smartfonie.

Mobilne aplikacje bankowe – czy warto z nich korzystać?

Zdecydowanie warto korzystać z mobilnych aplikacji bankowych, które ułatwiają wykonywanie płatności, sprawdzenie stanu konta oraz korzystanie z oferty finansowej banku. Innowacje tego typu są bardzo dobre, jednak należy stosować się do odgórnych zasad bezpieczeństwa, a także korzystać tylko z oryginalnego oprogramowania dedykowanego przez instytucje zajmujące się wydawaniem programów mobilnych. Nowoczesne aplikacje to nie tylko wygoda, ale też krok w kierunku rozwoju technologii wdrażanej przez banki. Obecnie system aplikacji jest tak bardzo zaawansowany, że nie występują w nim żadne błędy, dlatego bez obaw można korzystać z ich funkcji na co dzień.

A Ty korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku?



piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter