title

BLIK – płatności bez karty. Jak to działa?

BLIK jest już dostępny w prawie każdym banku działającym w naszym kraju. To niezwykle wygodna opcja płatności bezgotówkowych bez użycia karty. Sprawdź, jak płacić BLIK-iem i co warto o nim wiedzieć!

Płatności gotówkowe odchodzą do lamusa! By zapłacić za zakupy, dobry obiad w restauracji czy nocleg w wymarzonym hotelu nie musisz mieć przy sobie nawet swojej karty płatniczej. Jak to możliwe? Wystarczy telefon, na którym masz zainstalowaną aplikację mobilną banku, by skorzystać z BLIK-a. Sprawdź, co to takiego!

Co to jest BLIK?

BLIK to 6-cyfrowy kod, który zrewolucjonizował płatności bezgotówkowe w Polsce! Usługa ta funkcjonuje od 2015 roku, zyskując coraz więcej zwolenników. BLIK został stworzony przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. – spółkę stworzoną przez Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska. Pierwowzorem tego systemu był system płatności mobilnych IKO, z którego mogli korzystać klienci PKO Banku Polskiego.

BLIK wciąż bije rekordy popularności – w pierwszym półroczu 2020 roku odnotowano 175 mln transakcji! Może to być oczywiście spowodowane pandemią koronawirusa, kiedy to większość płatności było wykonywanych właśnie w sieci.

 

Kto może korzystać z płatności BLIK-iem?

Możesz rozpocząć swoją przygodę z BLIK-iem, jeśli jesteś klientem jednego z poniższych banków, a mianowicie posiadasz w nim aktywne konto osobiste. Instytucje, które współpracują z Polskim Standardem Płatności to:

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • Bank Pekao S.A.,
  • BNP Paribas,
  • Credit Agricole,
  • Getin Bank,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • Noble Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • Santander Bank Polska,
  • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
  • T-Mobile Usługi Bankowe.

Warunkiem jest posiadanie konta osobistego oraz korzystanie z aplikacji mobilnej banku. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z bankowania przez telefon, możesz w szybki i prosty sposób to zmienić. Pobierz darmową aplikację na swojego smartfona i sprawdź, jak wygodna jest usługa BLIK!

 

Gdzie można płacić BLIK-iem?

BLIK-iem możesz płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych – wszędzie tam, gdzie widnieje logo lub naklejka BLIK. Obecnie większość sklepów posiadających terminale płatnicze, bez problemu przyjmuje ten rodzaj płatności. Możesz więc zapłacić telefon za zakupy w osiedlowym sklepie, supermarkecie, punkcie handlowo-usługowym czy zamawiając produkty przez internet.

To jednak nie wszystko! BLIK, to nie tylko płatności smartfonem. Usługa ta pozwala również wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty, wpłacać środki we wpłatomatach, wykonywać przelewy natychmiastowe na telefon oraz generować czeki BLIK.

 

BLIK – jak to działa?

Korzystanie z BLIK-a jest tak proste, jak przysłowiowa bułka z masłem. Całość trwa tylko kilka sekund! Ale zacznijmy od początku. Transakcja wykonywana jest pomiędzy klientem (czyli Tobą), a akceptantem (czyli sklepem, w którym robisz zakupy). Dla każdej płatności jest generowany jednorazowy, 6-cyfrowy, unikalny kod, który należy wpisać w celu potwierdzenia operacji. Po dokonaniu wyboru chęci płatności BLIK-iem, Polski System Płatności przesyła Ci na Twoją aplikację kod, który musisz użyć. W zależności od banku, kod ważny jest od kilkudziesięciu sekund do dwóch minut. Jeśli z niego nie skorzystasz w tym przedziale czasowym, kod zniknie i będzie już nieaktywny! W celu dokonania kolejnej płatności, otrzymasz nowy kod BLIK.

Po wprowadzeniu kodu, transakcja zostaje weryfikowana przez Polski System Płatności i zlecana do autoryzacji przez bank. Co ważne, płatność BLIK-iem akceptowana jest natychmiastowo, co jest ważne np. podczas zakupów w sieci.

 

Jak płacić BLIK-iem w sklepach stacjonarnych?

Poszedłeś rano do sklepu po świeże bułeczki, lecz Twój portfel został w domu? Nic się nie martw – zapłać za pomocą swojego smartfona. Sprawdź, jak to wygląda.

  1. Daj znać sprzedawcy, że chcesz zapłacić za swoje zakupy BLIK-iem
  2. Otwórz aplikację mobilną swojego banku
  3. Kliknij w ikonkę BLIK i wygeneruj jednorazowy kod
  4. Wpisz 6-cyfrowy kod na terminalu płatniczym
  5. Zatwierdź kod zielonym przyciskiem na terminalu
  6. Potwierdź transakcję na swoim smartfonie

 

Jak płacić BLIK-iem w internecie?

Płatności BLIK w sieci stają się coraz bardziej popularne. W ten sposób możesz zapłacić za towary i usługi, jeśli pośród możliwych płatności widnieje logo BLIK, Przelewy24, PayU, DotPay, FirstData Polcard, tpay lub CashBill. Co musisz zrobić, by płatność została zaakceptowana?

  1. Wybierz opcję płatności BLIK lub jednego z partnerów, które wymieniłam powyżej
  2. Wejdź w aplikację swojego banku
  3. Kliknij w ikonkę lub zakładkę BLIK
  4. Wpisz 6-cyfrowy kod z aplikacji
  5. Potwierdź płatność, klikając Zapłać na stronie płatności
  6. Zaakceptuj płatność na smartfonie, wpisując PIN/ hasło do aplikacji banku

 

Wpłaty i wypłaty gotówki BLIK-iem

Zdarzyło Ci się wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty? Możesz to zrobić za pomocą BLIK-a. Wypłaty tym sposobem są możliwe w urządzeniach banków, które współpracują z Polskim Systemem Płatności, a także w maszynach sieci Planet Cash i Euronet. Jak wypłacić gotówkę BLIK-iem?

  1. Przyciśnij na bankomacie ikonkę Wypłata BLIK
  2. Wybierz preferowaną kwotę wypłaty
  3. Uruchom aplikację banku na telefonie
  4. Wybierz zakładkę BLIK i wygeneruj kod
  5. Wpisz 6-cyfrowy kod z aplikacji na klawiaturze bankomatu
  6. Potwierdź transakcję na swoim smartfonie

Wpłaty gotówki we wpłatomatach są obecnie możliwe tylko dla klientów kilku banków: BNP Paribas, Banku Millennium, Banku Pekao S.A., Getin Banku, ING Banku Śląskiego oraz Noble Banku. 

By wpłacić gotówkę musisz postępować analogicznie, jak w przypadku wypłaty środków, z tym wyjątkiem, że pieniądze musisz włożyć do urządzenia, a nie je wyjąć i schować do portfela… ;)

Szybkie przelewy na telefon BLIK

Błyskawiczne przelewy na telefon, to zdecydowany hit! Nie musisz znać numeru konta odbiorcy, a środki znajdą się na jego koncie ekspresowo. Usługa przelewów na telefon jest możliwa między właścicielami aplikacji mobilnej Alior Banku, Banku Millennium, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, Noble Banku, PKO Banku Polskiego, Santander Banku Polska oraz T-Mobile Usług Bankowych. Jak wysłać pieniądze na telefon?

  1. Otwórz aplikację mobilną swojego banku
  2. Przejdź do zakładki Przelewy/ Płatności
  3. Wybierz opcję Przelew na telefon BLIK/ Przelew na telefon
  4. Ze swojej książki kontaktów w telefonie wybierz odbiorcę lub wpisz ręcznie jej numer telefonu
  5. Uzupełnij kwotę przelewu
  6. Wpisz PIN w celu potwierdzenia transakcji

    Proste, prawda? :)

 

Czy korzystanie z BLIK-a jest bezpieczne?

Dobra wiadomość jest taka, że korzystanie z BLIK-a jest bezpieczniejsze niż korzystanie z kart płatniczych w wersji fizycznej. Za użytkowaniem tej usługi przemawia wiele argumentów.

  • Po pierwsze, kod jest unikalny dla każdej transakcji i ważny jest tylko przez maks. 2 minuty. Nie musisz więc mieć obaw, że ktoś go u Ciebie podejrzy i wykorzysta w innym terminie.

  • Po drugie, każdą transakcję należy potwierdzić w aplikacji mobilnej, dlatego osoby trzecie nie mogą wykorzystać Twoich kodów, bo w każdej sytuacji to Ty będziesz musiał finalnie zaakceptować operację płatniczą.

  • Po trzecie, transakcje powyżej 50 zł należy potwierdzać PIN-em, co daje kolejne poczucie bezpieczeństwa.

  • Po czwarte, możesz samodzielnie ustawić dzienny limit wypłat gotówki oraz płatności bezgotówkowych w swojej aplikacji mobilnej.

Zdecydowanie warto rozpocząć przygodę z BLIK-iem! Usługa ta pozwala szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy stacjonarne i online bez użycia karty. Świetnym rozwiązaniem są szybkie przelewy na telefon oraz wpłaty i wypłaty środków również bez konieczności posiadania przy sobie karty bankowej. Korzystanie z BLIK-a jest bezpieczne, a generowane kody ważne są tylko dwie minuty, dzięki czemu masz pewność, że nikt z nich nie skorzysta.

Powodzenia!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Mxrek

Jak zmienić konto bankowe na które przychodzą przelewy z telefonu blikiem ? Mam dwa konta bankowe w róznych bankach.

Odpowiedz

newsletter