title

Karta kredytowa – co to jest i jak działa?

Chciałbyś skorzystać z oferty karty kredytowej? Nie wiesz jednak, czy ten produkt będzie dla Ciebie odpowiedni? Podpowiemy Ci, kto może skorzystać, ile kosztuje i jak wygląda spłata karty kredytowej! Sprawdź szczegóły.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób właściwie działa karta kredytowa oraz czy warto ją posiadać. To niezwykle wygodny sposób pozyskania dodatkowych środków pieniężnych, które mogą być wykorzystywane w dowolnym czasie z minimalnym oprocentowaniem. Jest to pewna forma pożyczki, której spłata nie wiąże się z drakońskimi opłatami, jednak należy pamiętać o terminowym uregulowaniu zobowiązania. Jak więc korzystać z limitów na karcie kredytowej? Czy karta kredytowa jest całkowicie darmowa? Kto może z niej skorzystać? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Karta kredytowa – co to takiego?

To jedna z form pożyczania pieniędzy, która ma formę karty płatniczej, na której znajduje się określona kwota pieniędzy do wykorzystania przez konsumenta. 


Warto wiedzieć, że odsetki naliczane są tylko od wysokości środków, jakie zostały wykorzystane i to przy zachowaniu dłuższego terminu spłaty. Jeśli konsument odpowiednio wcześnie ureguluje zaległe zobowiązanie, to żadne prowizje nie są naliczane. Oznacza to, że karta kredytowa może mieć formę niskooprocentowanej pożyczki dla każdego.

 

Zasada działania karty kredytowej jest niezwykle prosta. Bank nie nalicza odsetek pod warunkiem, że użytkownik z niej nie korzysta lub nie przekracza konkretnego limitu ustalonego w umowie kredytowej. Przy jej pomocy można płacić praktycznie wszędzie, jednak trzeba pamiętać o stosowaniu się do warunków umowy, aby nie wygenerować znaczących kosztów wynikających z korzystania z niej.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Warto wiedzieć, że specyfika korzystania z karty kredytowej wyróżnia dwa rodzaje okresów rozliczeniowych. Ciekawą formą jest okres bezodsetkowy, podczas którego bank nie nalicza odsetek za korzystanie z karty, jednak wynosi on zazwyczaj około 50-60 dni. Ważny w tym przypadku jest okres rozliczeniowy oraz czas spłaty zadłużenia. Zachowując wszystkie terminy wynikające z umowy, można uniknąć wszelkich kosztów z tym związanych, jednak nawet najdrobniejsze opóźnienie w spłacie może skutkować naliczeniem dodatkowych odsetek przez bank. 

Jak spłacić kartę kredytową?

Sama spłata karty kredytowej jest niezwykle prosta i nie wymaga realizowania skomplikowanej procedury. Wystarczy podać konkretny numer rachunku, który służy do spłaty zadłużenia i zapewnić na nim odpowiednie środki w ustalonym terminie, który bank będzie mógł pobrać na poczet spłaty zobowiązania. Ciekawostką jest fakt, że karty kredytowe są bardzo opłacalne jednak pod warunkiem, że ich spłata odbywa się w konkretnych terminach bezodsetkowych. W przeciwnym wypadku tego typu rozwiązania nie są już tak korzystne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Warto też pamiętać, że banki często definiują z góry sposób korzystania z karty ograniczając jej możliwości tylko do płatności zbliżeniowych. W przypadku wypłaty środków z bankomatu lub wykonywania przelewów mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Podsumowując, karta kredytowa najczęściej jest opłacalna dla osób, które są w stanie na czas uregulować zadłużenie, unikając przy tym płacenia odsetek. We wszystkich innych przypadkach takie rozwiązanie nie jest już szczególnie korzystne dla konsumentów.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter