title

Polecenie przelewu – co to jest i jak działa?

Polecenie przelewu to transakcja, z której część z nas korzysta na co dzień. Można ją wykonać samodzielnie, np. za pośrednictwem bankowości online lub aplikacji mobilnej banku lub w wybranej placówce bankowej. Sprawdź, co to jest polecenie przelewu i jakie są jego rodzaje.

W dzisiejszych czasach usługi bankowe przenoszą się na zupełnie inny poziom funkcjonalności. Każdy posiadacz konta osobistego ma możliwość realizowania transakcji płatniczych bez potrzeby wychodzenia z domu. Można powiedzieć, iż obecnie wręcz dominuje elektroniczna wersja przelewu. Chcesz wiedzieć, czym jest polecenie przelewu i jak to działa? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu to nic innego, jak dyspozycja wykonania transakcji na określoną kwotę i w określonym czasie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to obciążenie rachunku nadawcy i przekazaniu wybranej kwoty na konto osobiste lub konto firmowe odbiorcy. Pamiętaj, że bank zaksięguje taką operację najpóźniej dzień po złożeniu dyspozycji jej wykonania. Przelew możesz zrealizować na kilka sposobów. Zrobisz to mobilnie, przez serwis transakcyjny lub tradycyjnie w placówce bankowej. Kiedy składasz wniosek o polecenie przelewu osobiście w oddziale, musisz zawsze we wniosku wpisać takie dane, jak:

 • nazwę odbiorcy,
 • numer konta bankowego odbiorcy,
 • kwotę przelewu oraz walutę,
 • numer konta, z którego mają zostać przelane środki,
 • tytuł przelewu,
 • dane osoby zlecającej przelew,
 • datę wykonania.

Sam wniosek składany podczas osobistej wizyty musisz podpisać i autoryzować swoją tożsamość dowodem osobistym. Oczywiście z tej formy polecenia przelewu korzysta tylko garstka osób, gdyż w większości przypadków polecenia przelewów realizowane są online z wykorzystaniem aplikacji mobilnych banków oraz serwisów transakcyjnych.

Najpopularniejsze rodzaje polecenia przelewu – co warto wiedzieć?

Polecenia przelewów mogą być realizowane z wykorzystaniem różnych metod transferowania środków z konta na konto. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów transakcji oraz ich krótkie definicje.

 1. ELIXIR – można powiedzieć, że to najpopularniejszy typ przelewu bankowego. Ten realizowany jest najczęściej bezpłatnie przez większość banków. Sama transakcja jest księgowana na koncie nadawcy i odbiorcy zgodnie z sesjami rozliczeniowymi danej instytucji. Sesje ELIXIR najczęściej obowiązują tylko w dni powszednie, dlatego wszystkie polecenia przelewu realizowane w weekend są przesuwane na najbliższy dzień roboczy.

 2. Express ELIXIR – to przelewy natychmiastowe. Jeśli zlecisz polecenie przelewu w tej formie, odbiorca otrzyma pieniądze na swoje konto zaledwie w ciągu kilku sekund lub kilku minut. Tego typu transakcje są realizowane przez banki 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, choć bywają i wyjątki, gdzie banki w weekendy nie realizują nawet szybkich przelewów. Natychmiastowa transakcja wiąże się najczęściej z opłatą nie większą niż 5 złotych za pojedynczą transakcję.

 3. SEPA – to kolejna kategoria przelewów, z tym że zagranicznych. Polecenie przelewu w takiej formie realizowane jest do krajów Unii Europejskiej i kilku innych. Przelewy SEPA to także konieczność uiszczenia dodatkowej zapłaty za polecenie przelewu, a oprócz podstawowych informacji dotyczących transakcji należy podać kod BIC/SWIFT odbiorcy oraz numer konta w formacie IBAN, do czego niezbędny będzie numer IBAN.

 4. SWIFT –  zagraniczne przelewy SWIFT możesz zrealizować do dowolnie wybranego banku na całym świecie. Koszty w tym przypadku są naprawdę wysokie i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy od tego, jak dużą prowizję nalicza bank nadawcy oraz odbiorcy. W tym przypadku również potrzebny będzie kod BIC/SWIFT i numer IBAN rachunku odbiorcy.

 5. SORBNET – taka forma polecenia przelewu zarezerwowana jest dla transakcji na wysokie kwoty. Operacje tego typu, czyli przelewy SORBNET, zrealizujesz w czasie rzeczywistym przy pomocy nowoczesnego systemu informatycznego. Koszty w tym przypadku zależne są wyłącznie od banku nadawcy. Zlecenia najczęściej realizowane są tylko w dni robocze.

 6. BLIK, czyli mobilne polecenie przelewu – w tej formie wykonasz natychmiastowy transfer środków ze swojego konta na rachunek dowolnego odbiorcy. Usługa jest w 100% darmowa dla każdego, kto posiada dostęp do technologii BLIK lub innej formy przelewu na telefon.

Polecenie zapłaty a polecenie przelewu – pojęcia, których nie można mylić!

Pamiętaj, że polecenie przelewu to po prostu zrealizowanie transakcji płatniczej na rzecz danego odbiorcy w dowolnie wybranej formie. Czym w takim razie jest polecenie zapłaty? To po prostu automatyczne inicjowanie płatności np. za otrzymywane faktury. Dzięki temu unikniesz konieczności pamiętania o regularnych opłatach np. za usługi telekomunikacyjne.

Jak widzisz, polecenie przelewu to usługa, bez której zarządzanie finansami oraz rozliczenie się z innymi osobami byłoby praktycznie niemożliwe. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią formę polecenia przelewu, sprawdzisz opłaty i prowizje, a następnie zrealizujesz transakcję.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter