title

Przelew SORBNET – co to takiego? Kiedy należy z niego skorzystać?

Przelew SORBNET może się okazać niezbędny, jeśli potrzebujesz szybko zrobić przelew pieniężny na większą kwotę. Sprawdź, co to jest przelew SORBNET, ile kosztuje, jak go wykonać oraz co warto o nim wiedzieć! Zapraszamy do lektury.

Kwoty niektórych przelewów bankowych są ograniczone, dlatego istnieje wiele różnych rodzajów przelewów, które są odpowiednie do poszczególnych transakcji. Dziś przyjrzymy się przelewom SORBNET. Kiedy okażą się niezbędne?

 

Co to jest SORBNET?

SORBNET jest skrótem od nazwy systemu rozrachunkowego prowadzonego przez NBP: System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim. Powstał od już w 1996 roku i funkcjonuje do dzisiaj.

Jest to przelew przyspieszony, który służy do wykonywania transakcji na wysokie kwoty. Mogą z niego korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i banki, by wykonywać między sobą transakcje bankowe. W 2013 roku NBP wprowadził kolejny system rozliczeń, a mianowicie SORBNET2. Co to takiego? To system, który służy do wykonywania transakcji na kwoty o wartości min. 1 000 000 zł. Klienci mogą też zlecić przelew na niższą kwotę – jednak te powyżej miliona, zostaną obsłużone właśnie przez nowszą wersję systemu, czyli SORBNET2.

 

Na czym polega przelew SORBNET? Kiedy dojdzie przelew?

SORBNET jest przelewem rozliczanym w czasie rzeczywistym – obsługiwanym przez system RTGS, czyli Real Time Gross Settlement, co oznacza, że jest on natychmiastowo przesyłany na konto odbiorcy. Nie ma tutaj ustalonych godzin, w których są zlecane transakcje (tak jak w przypadku przelewów ELIXIR – sprawdź, kiedy dojdzie przelew ELIXIR?). Środki są wysyłane na bieżąco, dzięki czemu odbiorca będzie je miał na swoim rachunku w ciągu godziny. Niestety, minus jest taki, że zlecenia są realizowane jedynie w dni robocze. Jeśli więc wykonasz przelew SORBNET w weekend lub święto wolne od pracy, pieniądze dotrą na konto dopiero w kolejnym dniu roboczym.

 

W jakim banku wykonasz przelew SORBNET?


Przelewy SORBNET są akceptowane zarówno przez instytucje rozliczeniowe, centrale banków komercyjnych czy zrzeszenia banków spółdzielczych. Należą do nich: Narodowy Bank Polski, Krajową Liczbę Rozliczeniową, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, KDPW CCP oraz banki komercyjne i spółdzielcze. Na liście instytucji obsługujących przelewy SORBNET znajduje się aż 45 banków. Jeśli masz konto osobiste, w jednym z banków funkcjonujących w naszym kraju, możesz być pewny, że bez problemu zrealizujesz taki przelew.

 

Ile kosztuje przelew SORBNET?

Przelew SORBNET nie należy do najtańszych. W zależności od banku oraz konta osobistego lub konta firmowego, jakie posiadasz, za taką transakcję zapłacisz od 10 do nawet ponad 50 zł. Wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcesz przelać. Zazwyczaj inne opłaty obowiązują dla przelewów poniżej oraz powyżej 1 000 000 zł.

 

Co warto wiedzieć o przelewie SORBNET?

  • SORBNET to szybki przelew bankowy wysokokwotowy. Tylko za jego pośrednictwem banki umożliwiają wykonanie transakcji w kwocie powyżej 1 000 000 zł.

  • Środki z przelewu znajdą się na koncie odbiorcy w ok. 1 godzinę od momentu zlecenia transakcji.

  • Przelewy nie są realizowane w weeekendy i dni wolne od pracy.

  • Niektóre banki umożliwiają wykonanie przelewu SORBNET jedynie w oddziale banku.

  • Z uwagi na wysokie koszty wykonania przelewu (nawet kilkadziesiąt złotych), przelew ten sprawdzi się tylko w sytuacji, kiedy pilnie potrzebujesz przelać dużą kwotę.

  • Tylko w I połowie 2019 roku za pomocą systemu SORBNET zrealizowano transakcje na kwotę ponad 36 bln zł! Średnia kwota przelewu wyniosła ok. 18 000 000 zł.

 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter