title

Co to jest przelew SWIFT? Ile kosztuje?

Z przelewu SWIFT będziesz musiał skorzystać, jeśli chcesz wykonać przelew w dowolnej walucie obcej. Sprawdź, co warto wiedzieć o tego rodzaju transakcji, jak wykonać przelew SWIFT oraz ile on kosztuje. Szczegóły znajdziesz w tekście!

Przed wykonaniem przelewu zagranicznego warto zapoznać się z naszym poradnikiem:

JAK WYKONAĆ PRZELEW ZAGRANICZNY?

Co to jest przelew SWIFT?

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co w tłumaczeniu oznacza Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Funkcjonuje ono od 1973 roku i skupia się na współpracy między światowymi bankami.

Przelew SWIFT to transakcja umożliwiająca przesłanie środków w dowolnej walucie do dowolnego banku na świecie. Krótko mówiąc, za pomocą tego przelewu możesz dokonać każdej płatności. Jeśli jednak chcesz wykonać transakcję w euro, do kraju Unii Europejskiej, lepszym wyborem będzie zrobienie przelewu SEPA – sprawdź, co to jest przelew SEPA!

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Ciekawe jest to, iż to Ty, jako nadawca przelewu, decydujesz, kto ma pokryć koszty transakcji. Najczęściej to właśnie nadawca ponosi wszelkie opłaty związane ze zleceniem przelewu SWIFT – wahają się one najczęściej w granicy 0,2 – 0,5% wysokości kwoty przelewu. Oprócz tego należy jeszcze pokryć koszty spreadu, czyli różnicę między ceną kupna, a ceną sprzedaży waluty – jeśli wykonujesz przelew z konta prowadzonego w innej walucie, niż waluta przelewu.

Możesz więc wybrać odpowiadającą Ci opcję pokrycia kosztów przelewu:

 • OUR – wszystkie koszty przelewu pokrywa nadawca (Ty),

 • BEN – wszystkie koszty przelewu pokrywa odbiorca (osoba, której wysyłasz środki),

 • SHA – koszty przelewu są podzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę w następujący sposób: nadawca płaci prowizję swojego banku, zaś odbiorca uiszcza prowizję swojego banku oraz banków pośredniczących w całej transakcji.


Kiedy dojdzie przelew SWIFT?

Środki wysłane standardowym przelewem SWIFT znajdą się na koncie odbiorcy w dwa dni robocze po jego ustanowieniu. Przyjmuje się tutaj zasadę D+2, czyli dzień zlecenia przelewu + dwa dni robocze. Możesz oczywiście wybrać przelew ekspresowy, który będzie zrealizowany tego samego dnia, lecz pamiętaj, że jest to kosztowne! Koszt przelewy ekspresowego zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – w zależności od banku i konta, które posiadasz.

 

Jak wykonać przelew SWIFT?

Do wykonania przelewu międzynarodowego potrzebne będą dodatkowe informacje. Możesz go wykonać przez internet (sprawdź, jak wykonać przelew bankowy online), korzystając z bankowości internetowej swojego banku.

Niezbędne będzie uzupełnienie następujących parametrów:

 • imię i nazwisko lub nazwa odbiorcy,
 • adres odbiorcy wraz z krajem zamieszkania,
 • kod SWIFT (BIC), który pomoże zidentyfikować bank – sprawdź kody SWIFT banków w Polsce!
 • IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku odbiorcy – sprawdź numery IBAN!
 • kwota przelewu,
 • rodzaj dyspozycji przelewu – BEN, SHA lub OUR.

 

Co warto wiedzieć o przelewach SWIFT?

 • Przelew SWIFT umożliwia wykonanie przelewu w dowolnej walucie do każdego banku i kraju na świecie.

 • Możesz samodzielnie wybrać sposób podziału kosztów przelewu: wziąć wszystkie opłaty na siebie, obciążyć kosztami odbiorcę lub podzielić koszty między dwie osoby.

 • Przelew standardowy znajdzie się na koncie odbiorcy dopiero po kilku dniach roboczych. Możesz się zdecydować na przelew ekspresowy, lecz musisz się wówczas liczyć z kosztami dodatkowymi.

 • Przelew SWIFT bywa bardzo kosztowny – może się zdarzyć, że zapłacisz za niego nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego, jak dużą kwotę przesyłasz na konto odbiorcy.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter