Spis treści:

Dowód osobisty to podstawowy i najważniejszy dokument, jaki posiadamy. Zapewne masz go zawsze przy sobie, gdy wychodzisz z domu. Pozwala on na rozpoznanie Twojej tożsamości i obywatelstwa, dostarcza podstawowych danych o Tobie. Należy jednak uważać, aby nie dostały się one w niepowołane ręce. Na dane z dowodu osobistego może zostać wzięty kredyt lub pożyczka, dlatego szczególnie ważna jest jego ochrona. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jak powinieneś się zachować, gdy pracownik hotelu, banku lub nawet pracodawca będzie chciał wykonać kopię Twojego dowodu osobistego.
Zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy ktoś chciał zeskanować dowód osobisty – Twój, Twojego bliskiego lub nawet nieznajomej osoby w kolejce. Mogło się to zdarzyć w różnych miejscach: w firmie, w banku, w hotelu czy w wypożyczalni samochodów. Takie sytuacje są powszechne, choć z punktu widzenia prawa – nielegalne.
Właściciele firm takich, jak np. wypożyczalnie, próbują się w ten sposób zabezpieczyć na wypadek, gdybyś uszkodził jakąś rzecz, nie zwrócił jej lub użył niezgodnie z przeznaczeniem.
Jeśli zostaniesz poproszony o udostępnienie dowodu osobistego w celu skserowania go lub zeskanowania, powinieneś stanowczo się sprzeciwić. Tak, jak pisaliśmy wyżej – nie jest to zgodne z prawem. Przetwarzanie danych osobowych zawartych w dowodzie osobistym jest uregulowane prawnie. Artykuł 79 ustawy o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 roku mówi:
„Kto:
podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny”.
Jeśli zatem zostaniesz poproszony o udostępnienie swojego dowodu osobistego w zastaw za wynajem np. samochodu za granicą lub w kraju, powinieneś odmówić. Wyjaśnij, że są to wrażliwe dane, które według polskiego prawa nie powinny być rozpowszechniane. Możesz w zamian podać podstawowe informacje o sobie, takie jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania. Pamiętaj, by nie pokazywać nikomu swojego numeru PESEL! O wiele wygodniejszą opcją dla obu stron, jest zostawienie kaucji w zamian za wynajem sprzętu czy pokoju w hotelu. Dzięki temu firma będzie miała pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, nie będzie musiała zwracać Ci wpłaconej kaucji.
Jest jednak jeden wyjątek od reguły – jedyną instytucją, która ma prawo posiadać skan Twojego dowodu osobistego jest bank. Prawo to regulowane jest przez artykuł 112b Prawa bankowego:
„Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.”
Jak długo przechowywać dokumenty?
Będąc zarówno w kraju, jak i za granicą, powinieneś szczególną uwagę przykładać do ochrony swojego dowodu osobistego. Możesz mieć sporo kłopotów, jeśli trafi on w niepowołane ręce. Poniżej zamieszczamy kilka rad, których powinieneś przestrzegać, aby uniknąć przykrych sytuacji.
W KRAJU | ZA GRANICĄ |
|
|
RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2023
Dodaj komentarz