title

Czy ksero oraz skan dowodu osobistego jest legalny?

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, że ktoś zeskanował Twój dowód osobisty? Wypożyczając samochód lub sprzęt sportowy na wakacjach, czy też wynajmując pokój w hotelu, pracownik zeskanował lub skserował Twój dowód osobisty? Sprawdzamy, czy jest to zgodne z prawem!

Dowód osobisty to podstawowy i najważniejszy dokument, jaki posiadamy. Zapewne masz go zawsze przy sobie, gdy wychodzisz z domu. Pozwala on na rozpoznanie Twojej tożsamości i obywatelstwa, dostarcza podstawowych danych o Tobie. Należy jednak uważać, aby nie dostały się one w niepowołane ręce. Na dane z dowodu osobistego może zostać wzięty kredyt lub pożyczka, dlatego szczególnie ważna jest jego ochrona. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jak powinieneś się zachować, gdy pracownik hotelu, banku lub nawet pracodawca będzie chciał wykonać kopię Twojego dowodu osobistego.

Czy możesz zostać poproszony o udostępnienie dowodu do skserowania? 


Zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy ktoś chciał zeskanować dowód osobisty 
– Twój, Twojego bliskiego lub nawet nieznajomej osoby w kolejce. Mogło się to zdarzyć w różnych miejscach: w firmie, w banku, w hotelu czy w wypożyczalni samochodów. Takie sytuacje są powszechne, choć z punktu widzenia prawa – nielegalne.

Właściciele firm takich, jak np. wypożyczalnie, próbują się w ten sposób zabezpieczyć na wypadek, gdybyś uszkodził jakąś rzecz, nie zwrócił jej lub użył niezgodnie z przeznaczeniem. 

 

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał skserować Twój dowód osobisty?


Jeśli zostaniesz poproszony o udostępnienie dowodu osobistego w celu skserowania go lub zeskanowania, powinieneś stanowczo się sprzeciwić. Tak, jak pisaliśmy wyżej – nie jest to zgodne z prawem. Przetwarzanie danych osobowych zawartych w dowodzie osobistym jest uregulowane prawnie. Artykuł 79 ustawy o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 roku mówi: 

„Kto:

 

  • uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
  • zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty,
  • nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,

 

podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny”.


Jeśli zatem zostaniesz poproszony o udostępnienie swojego dowodu osobistego w zastaw za wynajem np. samochodu za granicą lub w kraju, powinieneś odmówić. Wyjaśnij, że są to wrażliwe dane, które według polskiego prawa nie powinny być rozpowszechniane. Możesz w zamian podać podstawowe informacje o sobie, takie jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania. Pamiętaj, by nie pokazywać nikomu swojego numeru PESEL! O wiele wygodniejszą opcją dla obu stron, jest zostawienie kaucji w zamian za wynajem sprzętu czy pokoju w hotelu. Dzięki temu firma będzie miała pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, nie będzie musiała zwracać Ci wpłaconej kaucji. 

Czy istnieje jakaś instytucja, która może skserować Twój dowód osobisty?


Jest jednak jeden wyjątek od reguły – jedyną instytucją, która ma prawo posiadać skan Twojego dowodu osobistego jest bank. Prawo to regulowane jest przez artykuł 112b Prawa bankowego: 

„Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.”


Jak długo przechowywać dokumenty? 

Jak chronić swój dowód osobisty? 


Będąc zarówno w kraju, jak i za granicą, powinieneś szczególną uwagę przykładać do ochrony swojego dowodu osobistego. Możesz mieć sporo kłopotów, jeśli trafi on w niepowołane ręce. Poniżej zamieszczamy kilka rad, których powinieneś przestrzegać, aby uniknąć przykrych sytuacji.

 

W KRAJU ZA GRANICĄ
  • Noś ważne dokumenty w portfelu, ale nigdy wszystkie razem. Nie wkładaj ich luzem do torebki czy plecaka, z którego mogą łatwo wypaść.

  • Schowaj portfel na dnie torebki/ plecaka. Zapinaj torbę, nie pozostawiaj otwartego zamka.

  • Nie podawaj dowodu do ręki osobie trzeciej, np. w recepcji u lekarza, czy na poczcie. Nie masz takiego obowiązku - wystarczy, że pokażesz dowód.

  • Nie podawaj osobom obcym swojego numeru PESEL ani numeru dowodu osobistego przez internet ani przez telefon, np. na Facebooku czy w e-mailu. Możliwe jest podanie takich danych w szyfrowanych formularzach w sprawdzonych instytucjach, np. w banku czy firmie pożyczkowej.
  • Przed wyjazdem przygotuj sobie skan dowodu. Będzie on przydatny na wypadek, gdybyś zgubił dokumenty w podróży.

  • Nie zabieraj wszędzie ze sobą (np. na plażę) dokumentów. Pozostaw je w sejfie w pokoju hotelowym.

  • Nie zostawiaj dowodu osobistego ani paszportu jako zastaw w wypożyczalniach aut czy sprzętów.

  • Nie zabieraj ze sobą w podróż wszystkich dokumentów , np. prawa jazdy, jeśli wiesz, że nie będziesz ich potrzebować.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter