title

Gdzie wymienić uszkodzony banknot?

Otrzymałeś w sklepie naderwany banknot? A może przypadkowo uszkodziłeś go, trzymając gotówkę w kieszeni lub portfelu? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić oraz gdzie należy wymienić uszkodzony banknot!

Z pewnością niejeden raz trzymałeś w swoich dłoniach uszkodzony banknot. Pieniądze wielokrotnie przechodzą z rąk do rąk, dlatego nie trudno o otrzymanie "popsutego" pieniądza. Naderwany lub sklejony taśmą banknot to chleb powszedni, puszczany w ponowny obieg. Ty płacisz nim za zakupy w sklepie, ktoś inny dostaje go od ekspedientki. Może się jednak zdarzyć, że sklep odmówi przyjęcia takiego pieniądza. Czy wiesz, jak postąpić w takiej sytuacji?


Co zrobić z uszkodzonym banknotem?


Zgodnie z rozporządzeniem nr 31/2013 banki przyjmują uszkodzone banknoty i wymieniają je na nowe, pod warunkiem, że zachowało się co najmniej 45% pierwotnej powierzchni banknotu, oraz że możliwe jest rozpoznanie nominału. Jeśli zatem posiadasz w swoim portfelu przerwany lub sklejony taśmą pieniądz, możesz poprosić o jego wymianę.


Uszkodzony, czyli jaki? Jaki pieniądz podlega wymianie?


Musisz wiedzieć, że nie każdy pieniądz podlega wymianie. Z jakim banknotem możesz się w takim razie zwrócić do banku, z prośbą o jego wymianę?


Jakie pieniądze możesz wymienić w banku?

BANKNOTY

MONETY
  • postrzępione
  • naddarte
  • podklejone taśmą
  • brudne lub zaplamione
  • odbarwione
  • popisane, porysowane, z umieszczonym na nich trwałym rysunkiem lub znakiem.
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • wytarte lub zmatowiałe,
  • o zmienionej barwie,
  • skorodowane,
  • popisane, porysowane, z umieszczonym na nich trwałym rysunkiem lub znakiem.


Uszkodzone pieniądze – przyjmować czy nie? 


Nawet najmniejszy napis czy przedarcie jest uszkodzeniem banknotu z punktu widzenia prawa. Jeśli masz obawy, że mógłbyś nie być w stanie użyć go ponownie (np. płacąc za zakupy), możesz odmówić przyjęcia takiego banknotu. Posiadacz uszkodzonego pieniądza ma obowiązek go wymienić.

Gdzie wymienić uszkodzony banknot? 

Zorientowałeś się, że masz w portfelu naddarty lub porysowany pieniądz? Zastanawiasz się, co z nim zrobić i gdzie można wymienić uszkodzony banknot? Sprawa jest prosta - udaj się do kasy dowolnego banku w Polsce. 


Ile musisz czekać na wymianę uszkodzonego banknotu? 


Wymiana uszkodzonego pieniądza zazwyczaj jest dokonywana od ręki, dlatego nie będziesz musiał czekać na równowartość banknotu czy monety zbyt dlugo. Są jednak pewne odstępstwa od reguły – w przypadkach, kiedy bank będzie podejrzewał, że pieniądz może nie być autentyczny lub będzie on mocno zanieczyszczony, zniszczony, zawilgocony, zostanie wysłany do centrali Narodowego Banku Polskiego. Wtedy sprawa może potrwać nieco dłużej. Będziesz poproszony o podanie swoich danych. O wyniku ekspertyzy przeprowadzonej przez NBP dowiesz się od banku, w którym chciałeś dokonać wymiany. Negatywną decyzję NBP musi uzasadnić i - w takim przypadku - zwrócić Ci pieniądze, które chciałeś wymienić.


Ile dostaniesz za wymianę banknotu?


Jeśli myślisz, że za każdym razem dostaniesz równowartość wymienianego pieniądza, niestety jesteś w błędzie. 


100% wartości wymienianego banknotu lub monety otrzymasz, za:

  • banknoty przerwane na maksymalnie 9 części, sklejone lub niesklejone, jeżeli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni,
  • jeśli zachowało się ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie,
  • za monety, a także dwa rozłączone elementy (rdzeń i pierścień), jeśli pochodzą z monety o tym samym nominale (nie musi to być dokładnie ta sama moneta);


50% wartości wymienianego banknotu lub monety otrzymasz, za:

  • banknoty, jeśli zachowało się od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie,
  • monety, jeśli istnieje przynajmniej jeden element (rdzeń lub pierścień).


Pamiętaj, że chcąc dokonać wymiany pieniądza musisz wypełnić dokumenty. W przypadku, gdyby bank narzucił podejrzenie, że banknot jest fałszywy, będziesz musiał wytłumaczyć, jak wszedłeś w jego posiadanie.
W większości przypadków wymiana banknotów jest bardzo prosta i szybka. Jeśli posiadasz uszkodzone pieniądze w swoim portfelu, walcz o swoje i poproś o ich wymianę! Powodzenia!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Marzec 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nicola

Wczoraj wymieniłam uszkodzony banknot w banku - szybko, sprawnie i bez kłopotów.

Odpowiedz

Przemek

Dobrze wiedzieć, że nie muszę przyjmować takiego pieniądza np. od sprzedawcy w sklepie. Zawsze myślałem, że pieniądz to pieniądz i trzeba go wziąć...

Odpowiedz

Aśka

Oo! Dobrze wiedzieć, bo właśnie taki naderwany banknot mam w portfelu. Dzięki za ten artykuł! :)

Odpowiedz

newsletter