title

Google Pay – co to jest, jak działa, co warto o nim wiedzieć?

Jesteś posiadaczem smartfona lub smartwatcha z systemem Android? Sprawdź, jak w prosty i szybki sposób możesz płacić za swoje zakupy bez użycia karty! Pomoże Ci w tym Google Pay. Jak z niego korzystać?

W dobie internetu dostępnych jest wiele usług mobilnych pozwalających na realizację transakcji płatniczych. Jedną z nich jest właśnie Google Pay, które pozwala na płatności za zakupy robione stacjonarne oraz internetowe. Jak to działa? Czy płatności Google Pay są bezpieczne? Jak skorzystać z tej usługi? Sprawdź, jakie to proste!

Google Pay – czym jest?

Ciekawostką jest fakt, że usługa Google Pay dostępna jest w Polsce już od listopada 2016 roku. Na samym początku jej istnienia dostęp do niej mieli tylko klienci banku Alior posiadający konto osobiste. Obecnie usługa Google Pay dostępna jest w większości instytucji finansowych działających na terenie kraju. Na jakich urządzeniach działa ta metoda płatności? Przede wszystkim na smartfonach, tabletach oraz zegarkach multimedialnych obsługujących usługi i aplikacje Google. Do działania aplikacji wystarczy tylko raz podać dane karty płatniczej, a te zostaną zapamiętane na dowolnym urządzeniu.

Jak działa Google Pay na przykładzie telefonu?

Aplikacja płatności Google Pay na smartfony wyróżnia się przede wszystkim intuicyjnym interfejsem oraz prostą obsługą. Do działania aplikacji potrzebna będzie tylko aktualna karta płatnicza wydana przez bank. Jak można płacić telefonem z Google Pay? Wystarczy:

 1. Aktywować kartę płatniczą; 
 2. Wzbudzić telefon;
 3. Przyłożyć urządzenie do terminala płatniczego. 

To wszystko. Proste, prawda? Podczas płatności na ekranie urządzenia pojawi się krótka animacja informująca o realizacji transakcji bezgotówkowej.

To ważne! Cała operacja najczęściej zajmuje kilka sekund. Podstawowym wymogiem jest jednak stały dostęp do internetu oraz uruchomiony moduł NFC.

Google Pay na smartwatchu – czy to dobre rozwiązanie?

Ważne jest to, że płatności wykonywane zegarkiem różnią się nieco od tych realizowanych smartfonem. Aby dokonać płatności bezgotówkowej zegarkiem, trzeba:

 1. Uruchomić aplikację Google Pay;
 2. Przyłożyć urządzenie do terminala płatniczego;
 3. Poczekać na komunikat potwierdzający płatność;
 4. Wybrać kartę płatniczą;
 5. W razie potrzeby podać ustalony wcześniej numer PIN do karty debetowej.

Jak widać, płatności zegarkiem różnią się nieco od tych realizowanych przy pomocy telefonu, jednak obydwie metody są w pełni bezpieczne i wygodne dla wszystkich użytkowników.

Google Pay – dlaczego warto korzystać z tej funkcji płatności zbliżeniowych?

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z aplikacji Google Pay? Zdecydowanie tak! Jest to przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i brak opłat za wykonywanie wszystkich operacji płatniczych. W dzisiejszych czasach już większość banków akceptuje tę formę płatności, dlatego Google Pay stało się popularne na skalę ogólnoświatową. Do aspektów wyróżniających tę usługę, zaliczamy:

 • prostą obsługę;
 • minimum formalności;
 • maksimum bezpieczeństwa;
 • opcję podpięcia nieograniczonej ilości fizycznych kart płatniczych do usługi.

Google Pay – czy to bezpieczne?

Wiele osób nie jest pewna, czy Google Pay jest w pełni bezpieczne. Korzystanie z tej usługi jest bezpieczne dla większości użytkowników urządzenie mobilnych, którzy zadbali o to, aby właściwie zabezpieczyć swój telefon lub zegarek. Dodanie odcisku palca lub rysów twarzy (które umożliwiają realizację płatności biometrycznych), trudnego hasła lub kodu PIN powinno skutecznie zniechęcić złodzieja do prób płatności skradzionym urządzeniem.

Jeśli posiadasz telefon firmy Apple (z systemem iOS), sprawdź, jak płacić za pomocą Apple Pay >

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter