title

Ile można wypłacić z bankomatu? Sprawdź limity wypłat gotówki!

Zastanawiasz się, czy banki ustanawiają limity wypłat środków z bankomatów? Odpowiedź jest krótka: tak. Jednorazowo możesz wypłacić tyle, na ile pozwala Ci Twój bank oraz urządzenie, z którego korzystasz. Sprawdź, ile gotówki można wypłacić z bankomatu!


Coraz rzadziej korzystamy z gotówki w formie fizycznej. Przyzwyczajamy się do transakcji bezgotówkowych – płatności kartą, BLIK-iem, płatności smartfonem lub smartwatchem (Apple Pay czy Google Pay)… Niekiedy jednak czasami potrzebne są nam pieniądze w formie fizycznej. Wciąż nie wszystkie punkty usługowe i sklepy posiadają terminale płatnicze. W takiej sytuacji niezbędne będzie skorzystanie z bankomatu. Czy są ustanowione limity wypłat środków? Sprawdź, ile można wypłacić z bankomatu!

 

Od czego zależy limit wypłat gotówki?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja druga połówka może jednorazowo wypłacić więcej środków, niż Ty? Limit wypłat gotówki uzależniony jest od kilku czynników:

 • bank – instytucje samodzielnie ustalają limity wypłat gotówki dla konkretnych rachunków znajdujących się w ofercie,

 • karta do konta – w zależności od tego, czy dysponujesz kartą Visa czy Mastercard oraz jakiego rodzaju jest to karta, limity kwotowe przy wypłacie środków będą różne,

 • bankomat – przykładowo, firma Euronet wprowadziła ograniczenia wypłaty gotówki spowodowane pandemią. Obecnie z tych urządzeń możesz wypłacić jednorazowo jedynie 1 000 zł (wcześniej było to 5 000 zł). Jeśli potrzebujesz więcej, musisz to zrobić w kilku turach. Również to, ile możesz wypłacić, zależy od danego urządzenia i od tego, ile pieniędzy przechowuje maszyna. Bankomaty należące do banków również często mają limity dotyczące liczby banknotów, które możesz jednorazowo wypłacić. Przykładowo – z bankomatów należących do PKO Banku Polskiego możesz wyjąć maks. 40 banknotów podczas jednej transakcji.

 
Sprawdź aktualny ranking kont osobistych!


Jaki jest limit wypłat gotówki w poszczególnych bankach?

Poniżej przedstawiamy limity wypłat gotówki ustalone przez poszczególne banki. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków, limit ten możesz zmienić – często nawet samodzielnie!

Ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu? Limity wypłat gotówki z bankomatu

Alior Bank

25 000 zł
50 000 zł – karta World Elite

Bank Millennium

2 000 zł (możliwość podniesienia do 10 000 zł)

Bank Pekao S.A.

3 000 zł

Bank Pocztowy

6 000 zł

BNP Paribas

2 000 – 20 000 zł (w zależności od posiadanej karty)

Citi Handlowy

10 000 zł

Credit Agricole

8 000 zł

Idea Bank

2 000 zł

ING Bank Śląski

10 000 zł

mBank

4 000 zł

Nest Bank

10 000 zł

PKO Bank Polski

8 000 zł

Santander Bank Polska

6 000 zł

Źródło: opracowanie własne

 

Czy można podnieść limit wypłat z bankomatu?

Tak – banki umożliwiają podniesienie limitu wypłat z bankomatu. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od tego z jakiej maszyny będziesz korzystać – oprócz limitu ustawionego na Twojej karcie, musisz się liczyć z limitem nałożonym na dany bankomat. Często jest to liczba banknotów lub całkowitej kwoty transakcji. Limity na swoim koncie osobistym możesz w prosty sposób zwiększyć – warto jednak robić to tylko wtedy, gdy potrzebujesz wypłacić większą ilość gotówki. Po wykonaniu transakcji wróć do wcześniejszego limitu – na pewno takie działanie jest bezpieczne. Zastanawiasz się, o ile możesz podnieść limit wypłat z bankomatu na swojej karcie? Przykładowo, w PKO Banku Polskim możesz ustawić kwotę nawet 50 000 zł – powinna być ona podzielna przez 20, 50 lub 70.

Jak zmienić limit dzienny na karcie?

Limity transakcji w koncie, możesz śmiało zmienić bez wychodzenia z domu. Bez problemu zrobisz to za pomocą swojego laptopa czy smartfona. Wchodząc w zakładkę Karty lub Zmień limity podejrzysz wszystkie swoje karty oraz maksymalne możliwe wysokości dziennych transakcji, jakie możesz wykonać. Będziesz mógł ustawić odpowiednią wysokość kwoty wypłaty z bankomatów, transakcji bezgotówkowych online oraz płatności kartą w sklepach stacjonarnych. Nie możesz sobie jednak pozwolić na totalną swobodę – Twój bank ma z góry ustaloną maksymalną kwotę, którą możesz samodzielnie ustawić w bankowości internetowej. Niektóre instytucje pozwalają na wykonanie operacji na dzienną, łączną kwotę nieprzekraczającą 10 000 zł, inne zaś pozwolą Ci ustawić limit nawet na trzycyfrową wartość, np. 999 000 zł. Jeśli masz problem z ustawieniem limitów z poziomu bankowości online, skontaktuj się ze swoim bankiem, by rozwiązać ten problem.

Jak więc zmienić limit wypłat? Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, by zwiększyć limity dzienne na swojej karcie. W tym celu skorzystaj z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej swojego banku. Sprawdź, co musisz zrobić!

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej swojego banku.

 2. Wybierz zakładkę Karty do konta

 3. Wybierz kartę, której chcesz użyć podczas wypłaty środków

 4. Ustaw limit dzienny na karcie – w zależności od banku, będziesz musiał wpisać go ręcznie lub wybrać z listy. Obok tej rubryki będzie widniał zapis dotyczący minimalnej i maksymalnej kwoty.

 5. Potwierdź operację kodem SMS lub PIN-em do aplikacji mobilnej.


Gotowe! :)

Wypłata gotówki w oddziale banku


Jeśli nie satysfakcjonuje Cię limit wypłaty środków z bankomatu, ponieważ potrzebujesz jednorazowo wypłacić więcej pieniędzy, np. na zakup nowego samochodu, zawsze możesz to zrobić w jednym z oddziałów swojego banku. Zwróć jednak uwagę na to, czy Twój bank pobiera prowizję za wypłatę gotówki. Może się zdarzyć, że będzie ona wysoka i uzależniona np. od wysokości wypłaconych środków, przez co stwojego konta zniknie dodatkowe kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Pamiętaj też, że nawet banki mają swoje dzienne limity wypłat dla pojedynczych klientów. Są one dość niskie i wynoszą od 10 000 do 50 000 zł w zależności od instytucji. Jeśli potrzebujesz wypłacić więcej, musisz poinformować o tym bank i skorzystać z awizowania. Wówczas zagwarantujesz sobie kwotę, która będzie na Ciebie czekać w wybranym oddziale Twojego banku.

W jakim banku warto założyć obecnie konto osobiste?


W jakim banku założyć konto osobiste?

Bank Nazwa konta Zalety konta  
Bank Pekao S.A. Konto Przekorzystne
 • premia 200 zł
 • 8% na koncie oszczędnościowym
 • konto jest darmowe dla osób poniżej 26 roku życia
 • płatności smartfonem
 • program rabatowy Galeria Rabatów
OTWÓRZ KONTO
ING Bank Śląski Konto Direct
 • 250 zł premii
 • konto bezwarunkowo darmowe
 • płatności smartfonem
 • nowoczesna aplikacja mobilna Moje ING
OTWÓRZ KONTO
Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę
 • 500 zł premii
 • zarządzanie usługami dodatkowymi
 • możliwość otwarcia konta i karty wielowalutowej
 • zwrot płatności za rachunku
 • płatności mobilne
OTWÓRZ KONTO
Alior Bank Konto Jakże Osobiste
 • 850 zł premii
 • konto jest darmowe dla osób poniżej 26 roku życia
 • możliwość wyboru dwóch darmowych pakietów korzyści
 • płatności smartfonem
OTWÓRZ KONTO


Potrzebujesz większej gotówki w wersji fizycznej? Pomyśl o tym wcześniej, bo wypłata dużej liczby środków jednego dnia, jak widzisz, to wcale nie jest prosta sprawa :) A jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na dowolny cel, zapoznaj się z naszymi propozycjami pożyczek gotówkowych. O każdą z nich możesz wnioskować przez internet!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

ar-aks

Z bankomatu można pieniądze pobrać, a nie wypłacić. Język polski się kłania.

Odpowiedz

Adriana

Cześć, wypłata z bankomatu to poprawne sformułowanie. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Adriana

Hej, w tabeli znajduje się bank PKO Bank Polski :) Proszę uważniej czytać. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

ntek

lista bez najwiekszego banku w pl czyli pkobp to jest jakis belkot a nie rzetelne opracowanie. smiech na sali

Odpowiedz

newsletter