title

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Założenie konta oszczędnościowego to zawsze świetny pomysł. Wystarczy, że będziesz na nie odkładał nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, by po roku, móc się cieszyć niemałą sumką. Masz wątpliwości i zastanawiasz się, ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? Sprawdź!

Oszczędzać może każdy – trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Jeśli właśnie się zaśmiałeś i stwierdziłeś, że nie stać Cię na odkładanie środków na konto oszczędnościowe, to udowodnię Ci, że jesteś w błędzie.

Konto oszczędnościowe – ile kosztuje?


Rachunki oszczędnościowe są zazwyczaj
darmowe. Nic nie zapłacisz za ich otwarcie i prowadzenie. Warto jednak, byś zwrócił uwagę na koszt wykonywania przelewów na konto i z niego. Zazwyczaj pierwsza wpłata i wypłata środków w miesiącu nic nie kosztuje. Opłaty mogą się pojawić, jeśli zechcesz wypłacić oszczędności kolejny raz w danym miesiącu kalendarzowym – może Cię to kosztować nawet 10 zł. Opłata ta jest wysoka, ale z drugiej strony jest to świetna mobilizacja, by nie ruszać oszczędności, które leżakują na koncie oszczędnościowym. Niech zarabiają same na siebie ;) 

Ile można wpłacić na konto oszczędnościowe?


Dobra wiadomość jest taka, że banki zazwyczaj nie podają dolnej granicy wpłat na konto oszczędnościowe. Możesz więc wpłacić tyle, ile uznasz za stosowne i będziesz w stanie odłożyć. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na kwotę maksymalną, jaką możesz zasilić rachunek. 

Przykładowo, wpłać na początek nawet 100 zł, a następnie zasilaj rachunek wolną kwotą, która zostanie Ci na koncie osobistym lub w portfelu po opłaceniu wszystkich rachunków, wydatków stałych, zrobieniu zakupów i zakupie wszystkiego, co miałeś zaplanowane w danym miesiącu. Może to być nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Ważne, byś wyrobił w sobie nawyk regularnego oszczędzania. Odkładając na konto nawet 50 zł miesięcznie, po roku uzbierasz 600 zł (+ odsetki), które będą już częściową wpłatą na wakacje, pozwolą zakupić Ci upragniony sprzęt czy umożliwią zakup czegoś, o czym od dawna marzyłeś.


Rada: ustaw zlecenie stałe ze swojego konta osobistego. Wybierz kwotę oraz dzień przelewu (np. dzień, w którym otrzymujesz wypłatę od pracodawcy), a bank co miesiąc przeleje te środki na Twoje konto oszczędnościowe. W ten sposób nie zapomnisz o zasileniu rachunku oszczędnościowego i będziesz regularnie odkładał środki.

Zarobek na koncie oszczędnościowym


Niestety, oprocentowanie na koncie oszczędnościowym nie zachwyca. A to wszystko za sprawą jednych z najniższych w historii stóp procentowych NBP. W przypadku rachunków oszczędnościowych nie masz, co liczyć na szybki i duży zarobek. Ulokuj swoje środki minimum na rok, gdyż oprocentowanie jest podawane przez banki właśnie w skali rocznej. 

Jeśli więc widzisz w reklamie, że dany rachunek jest oprocentowany na 4%, to nie łudź się, że wpłacisz na niego 1 000 zł, a po miesiącu wyjmiesz 1 040 zł. 40 zł to roczny zarobek, ale przed odjęciem obowiązkowego podatku Belki, który wynosi 19%. Miesięczne odsetki netto z wpłaty 1 000 zł wyniosą zaledwie 2,70 zł, co po roku da 32,40 zł. Widzisz różnicę?

Konto oszczędnościowe ma służyć do regularnego, długotrwałego odkładania środków. Dobrym pomysłem nie jest ulokowanie oszczędności na miesiąc czy dwa, ponieważ prawie nic na tym nie zarobisz.


Konta oszczędnościowe: oferty promocyjne


Banki często proponują oferty promocyjne, które są ograniczone kwotą oraz okresem obowiązywania oprocentowania podwyższonego. Możesz zarobić np. 4% przez pierwsze 4 miesiące od założenia konta. Warto wówczas wpłacić wszystkie swoje wolne środki zaraz po otwarciu konta, by otrzymać jak najwyższy procent. W późniejszych miesiącach oprocentowanie spadnie do standardowego, które zwykle jest kilka razy niższe.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe


Zastanawiasz się, gdzie znaleźć najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe? Przyjrzyj się naszemu rankingowi rachunków oszczędnościowych. Wówczas dowiesz się, ile zarobisz, wpłacając środki na dany rachunek. 


Banner ranking kont oszczędnościowych BankiPromocje


Jak to się mówi – grosz do grosza a będzie kokosza, dlatego warto odkładać środki, by po określonym czasie cieszyć się zyskiem i pulą pieniędzy, które udało Ci się zaoszczędzić!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

Komentarze:

dqw

super artykuł!!!!! 

Odpowiedz

newsletter