title

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Pilnie potrzebujesz gotówki, chcesz złożyć wniosek o kredyt, ale zastanawiasz się, czy Twoje zarobki są wystarczające? Aby uzyskać kredyt w banku, często trzeba spełnić szereg wymagań, związanych z historią kredytową, czy właśnie dochodem. W zależności od jego wysokości, możesz starać się o różne kwoty kredytów. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy!

Potrzebujesz pilnie pożyczyć gotówki? Interesuje Cię kredyt na wesele, pożyczka na samochód lub dodatkowe środki na dowolny cel? Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić, by otrzymać finansowanie!

Wnioskowanie o kredyt: czego wymaga bank?

Decyzja kredytowa nie jest przyznawana tylko i wyłącznie w oparciu o wysokość dochodów osoby wnioskującej. Pod uwagę brane są również inne czynniki, takie jak źródło dochodów czy historia kredytowa. To właśnie ta ostatnia – zdolność kredytowa – jest najważniejszym czynnikiem, który podwyższa lub obniża Twoje szanse na kredyt gotówkowy. Osoby zadłużone mogą zapomnieć o wnioskowaniu o kredyt czy pożyczkę w banku. Problem będą mieli również Ci, którzy nigdy dotąd nie wnioskowali o finansowanie, nie korzystali z karty kredytowej, czy nie brali swoich zakupów na raty – bank udzieli im kredytu, ale raczej na niższe kwoty. Osoby z nienaganną historią kredytową, które w przeszłości brały na siebie jakieś zobowiązania, ale spłacały je w terminie, mogą z kolei się spodziewać dobrych warunków ze strony banku. Jak widzisz, dbanie o historię kredytową jest bardzo ważne! Postaraj się to zrobić, zanim złożysz wniosek o kredyt.

 

Sprawdź zestawienie najlepszych kredytów gotówkowych!

 

Jaki dochód muszę mieć, aby uzyskać kredyt?

Po przeanalizowaniu Twojej historii kredytowej, bank przyjrzy się Twoim dochodom. Im będą one wyższe, tym większą kwotę kredytu możesz dostać. Jeśli wysokość Twoich dochodów jest zbliżona do średniej krajowej, powinieneś bez problemu dostać finansowanie. Pamiętaj jednak, że bank nie patrzy jedynie na sumę Twoich dochodów, ale również na to, czy mają one stabilny i regularny charakter. Sytuacja, w której Twoje dochody diametralnie zmieniają się z miesiąca na miesiąc, nie jest pożądaną przy wnioskowaniu o kredyt. Zwróć również uwagę na to, że im wyższy kredyt chcesz uzyskać, tym lepszymi dochodami powinieneś móc się wykazać. Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie – zagraniczne zarobki a kredyt. Czy one również będą brane pod uwagę przez banki? Tak, uzyskanie takiego kredytu jest jak najbardziej możliwe, choć oferty instytucji mogą być w tym przypadku mniej korzystne. W przypadku posiadania dzieci, możliwe jest skorzystanie ze specjalnej oferty, która dostępna jest w bankach. Z pewnością należą do niej kredyty na 500+, o które można wnioskować, pobierając dofinansowanie od państwa.

Banki nie udzielają kredytów osobom, które aktualnie nie posiadają pracy i zatrudnienia. Możliwe jest wówczas skorzystanie z pożyczki dla bezrobotnych, które są udzielane przez instytucje pozabankowe.

Jaką umowę muszę mieć, aby dostać kredyt w banku?

Typ umowy, na jaką pracujesz, nie jest tutaj bez znaczenia. Bank bierze pod uwagę każdy regularny i udokumentowany dochód, co oznacza, że mając umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, również masz szansę dostać pożyczkę w banku. W tym celu sprawdź dostępne pożyczki na umowę o dzieło. Najbardziej lubiana jest jednak umowa o pracę na czas nieokreślony – osoby z taką dokumentacją mają największą szansę na kredyt. Nie warto również zapominać o osobach starszych. Niektóre instytucje również bez problemu udzielą pożyczki lub kredytu emerytom czy rencistom. Wówczas wystarczy dostarczyć bankowi ostatni odcinek renty czy emerytury lub wykazać wyciąg z konta z ostatniego miesiąca/ trzech lub półrocza. Wszystko zależy od wieku wnioskującego oraz od wysokości miesięcznych przychodów.

 

Czy moje wydatki mają wpływ na uzyskanie kredytu?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy z banku, musisz zarabiać na tyle dużo, aby razem ze spłatą miesięcznych zobowiązań (rachunki, czynsz, wynajem, a także wydatki na życie i utrzymanie się), móc również pozwolić sobie na swobodną spłatę raty kredytu. Dlatego też bank bierze pod uwagę nie tylko Twoje przychody, ale również wydatki. Dzięki temu wie, jaką kwotą dysponujesz, po opłaceniu wszystkich miesięcznych rachunków. Szacuje się, że wydatki na osobę w gospodarstwie jednoosobowym wynoszą 1 000-1 300 zł. Wraz z każdym kolejnym domownikiem ta wartość wzrasta o kolejne 800-1 000 zł. Być może bank nie poprosi Cię o wyciąg z konta, na którym będziesz miał udokumentowane swoje miesięczne wydatki, lecz wydając decyzję kredytową, będzie bazował właśnie na tych średnich.

Kredyty na najniższą krajową

 

Zarabiam 2 000 zł, czy mam szansę uzyskać kredyt?

Tak, jak pisaliśmy powyżej, bank bierze pod uwagę zarówno Twoje przychody, jak i wydatki. Jeśli zarabiasz 2 000 zł miesięcznie, zakłada się, że ok. 1 000 zł stanowią Twoje wydatki. Pozostaje Ci zatem do dyspozycji kwota 1 000 zł, która musi Ci pozwolić na swobodne uregulowanie raty kredytu i inne wydatki, które mogą pojawić się w ciągu miesiąca. W zależności od tego, o jaką kwotę chcesz się ubiegać, możesz dostać kredyt lub nie. Jeśli rata kredytu miałaby wynosić przykładowo 800 zł, przy zarobkach w wysokości 2 000 zł masz nikłe szanse na uzyskanie takiego finansowania. Jeśli jednak mówimy o racie w wysokości 200 zł miesięcznie, nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem dodatkowych środków. 

Aby rozwiać wątpliwości, zapamiętaj tę zasadę: stosunek zobowiązań kredytobiorcy do jego dochodu nie może być wyższy niż 50 lub 65% (przy zarobkach wyższych niż średnia krajowa).

 

To, ile dostaniesz kredytu, zależy od banku

Ubiegając się o kredyt gotówkowy, mogą zostać Ci zaproponowane różne warunki i różne kwoty, w zależności od banku. Jeśli chcesz wybrać dobrą i jakościową ofertę, najlepiej skorzystaj z rankingów kredytów gotówkowych oraz porównywarek kredytów gotówkowych. Dzięki temu dowiesz się, które banki plasują się w czołówce i jakie mają warunki. W komfortowy i szybki sposób porównasz ich oferty, nie marnując czasu, na wczytywanie się w szczegóły zawarte w regulaminach.

Wybór kredytu gotówkowego to ważna życiowa decyzja, która ma ogromny wpływ na Twoje codzienne finanse. W związku z tym warto poświęcić jej nieco więcej czasu – starannie analizując oferty i porównując warunki – by wybrać najlepszą z możliwych. Jeśli mimo tego nadal masz możliwości, możesz spróbować skorzystać z usług doradcy finansowego. Powodzenia!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter