title

Jak oszczędzać na studiach? Sposoby na tanie życie studenckie!

„Jak oszczędzać na studiach?” to chyba jedno z najczęściej wyszukiwanych przez studentów haseł w Google. Studenckie życie może być bardzo kosztowne: zakup podręczników, kserowanie notatek, opłata za akademik, czy mieszkania, koszt czesnego… i oczywiście imprezy. Tto wszystko sprawia, że studia wydają się być ogromną finansową inwestycją. Okazuje się jednak, że te wydatki można nieco uszczuplić, czy wiesz jak?

Studia są pierwszym krokiem w dorosłość. Najczęściej wtedy młodzi ludzie decydują się, by wyjechać poza swoje miasto i dom rodzinny. Stawiają samodzielne kroki, studiując i – często – pracując jednocześnie. To tym samym wspaniały czas w życiu, który warto pamiętać i pielęgnować we wspomnieniach. Dziś podpowiadamy co zrobić, aby był on nieco bardziej łaskawy dla portfela: jak zaoszczędzić na studiach?

 

Studia blisko domu

Nie ma co ukrywać, najbardziej kosztowne jest studiowanie z dala od domu. Decydując się na taką opcję, musisz wynająć lokum, w którym się zatrzymasz – może to być mieszkanie, pokój czy akademik. Ta pierwsza opcja jest oczywiście najdroższa. Jeśli będziesz chciał mieszkać sam i postanowisz wynająć kawalerkę, musisz liczyć się z kosztami rzędu min. 1000 zł wynajmu + czynsz + opłaty za media. Koszt pokoju z kolei to około 600-800 zł miesięcznie za wynajem. Najtańszy na studencką kieszeń będzie wybór akademika – zapłacisz za niego około 300-600 zł miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od miasta, w którym chcesz zamieszkać. Najdroższa dla studentów jest Warszawa czy Kraków, zwłaszcza, jeśli chodzi o wynajem nieruchomości.

Jeśli jednak chcesz uniknąć tych opłat, warto wybrać uczelnię, która znajduje się blisko Twojego domu. Być może będziesz musiał poświęcić trochę pieniędzy na dojazdy, lecz z pewnością kwota ta będzie mniejsza, niż wynajem lokalu do zamieszkania. Warto pochylić się głębiej nad tą opcją, pod warunkiem, że nie zależy Ci na konkretnej uczelni/ konkretnym kierunku/ mieście. 

 

Zamieszkaj ze współlokatorem

Opcja studiowania blisko domu w Twoim przypadku się nie sprawdza? Jeśli wybierasz uczelnię z dala od rodzinnego miasta, warto zastanowić się nad wynajęciem mieszkania wraz ze współlokatorem lub nawet kilkoma współlokatorami. Koszt wynajęcia kawalerki w pojedynkę, jak pisaliśmy wyżej, to ok. 1000 zł + opłaty. Jeśli zdecydujesz się na wynajem trochę większego mieszkania za to z kilkoma osobami, podzielisz podobne koszty przez kilka osób (np. 3 czy 4 osoby). 

 
Sprawdź, jak oszczędzać na rachunkach >


Zorganizuj wspólny dojazd na uczelnię lub zakup miesięczny bilet

Jesteś tą osobą, która wybrała pierwszą opcję i studiuje blisko domu? Musisz dojeżdżać na uczelnie komunikacją miejską? Sprawdź, czy bardziej korzystną opcją będzie wykupienie miesięcznego biletu na autobusy lub pociągi. A może zorganizujesz dojazd ze znajomymi ze studiów? Zawsze łatwiej jest zrobić zrzutkę na benzynę, niż płacić samemu za koszty dojazdu. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z portali typu BlaBlaCar, który łączy kierowców posiadających wolne miejsca w samochodzie z osobami szukającymi przejazdu. Jeśli sam masz prawo jazdy, możesz zaproponować taką opcję znajomym i podróżować wspólnie. 

 

Znajdź pracę dorywczą 

Studiujesz dziennie? To świetna okazja, aby znaleźć weekendową pracę i odłożyć trochę grosza! Wiele kawiarni, kin, restauracji szuka osób do pomocy, które będą mogły poświęcić piątkowe wieczory oraz weekendy na pracę. Jeśli wybrałeś opcję nauki w trybie niestacjonarnym, to sprawa jest jeszcze łatwiejsza! Będąc dyspozycyjnym przez cały tydzień, z pewnością znajdziesz dobrze płatną pracę, która pomoże Ci pokryć wydatki związane ze studiowaniem.

 

Prowadź dziennik swoich wydatków

Studiowanie z dala od domu, to dla wielu osób pierwsza okazja w życiu, by zamieszkać samotnie i rozpocząć samodzielne życie. Może się jednak zdarzyć tak, że wydatki, które poniesiesz, zwalą Cię z nóg. Jeśli nie wiesz, na co wydajesz pieniądze i masz wrażenie, że przeciekają Ci one przez palce, warto prowadzić rachunek swoich wydatków i przychodów. Zbieraj paragony, dziel wydatki na kategorie i zapisuj, ile i na co wydałeś. Dzięki temu dowiesz się, na czym możesz zaoszczędzić.

 
Sprawdź, jak uczyć dzieci finansów >

Jedzenie na studencką kieszeń

Choć jedzenie jest przyjemnością, potrafi sporo kosztować! Postaraj się zaoszczędzić na nim trochę grosza. Przygotowuj posiłki wprost na studencką kieszeń. Jak? O czym warto pamiętać?


Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

  • wykorzystuj wszystkie produkty, które masz w lodówce
  • sprawdzaj daty ważności produktów, aby się nie zmarnowały
  • przygotowuj potrawy na 2 dni – dzięki temu zapłacisz mniej i zaoszczędzisz sporo czasu
  • zrób pierogi, kluski, potrawy jednogarnkowe, które zawsze możesz zamrozić, mieć w zapasie i odgrzać kiedy chcesz! :)
  • śledź blogi kulinarne, zapisuj przepisy, aby móc je wykorzystać w przyszłości
  • śledź promocje w gazetkach reklamowych – dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie!
  • nie wydawaj zbędnej gotówki na zachcianki – ogranicz słodycze, słodkie napoje, przekąski.


Ogranicz spontaniczne wypady i planuj swój czas

Spontaniczny wypad na piwko lub pizzę może pochłonąć sporą część Twoich oszczędności. W ostateczności wszyscy dobrze wiemy, że nigdy nie kończy się na jednym drinku… Postaraj się planować swój czas i sumę, jaką możesz przeznaczyć na takie przyjemności. Codzienne imprezy studenckie trwające do rana, mogą zdecydowanie wyczyścić Twoje konto.

 

Skorzystaj z promocji bankowych

Któż nie ucieszyłby się z dodatkowych kilkuset złotych w skali miesiąca? Idealnym sposobem, by zarobić taką sumę, jest udział w różnego rodzaju promocjach bankowych. Banki często oferują dodatkowe pieniądze w zamian za spełnienie pewnych warunków (np. założenie konta + zapewnienie miesięcznych wpływów w wysokości 1 000 zł może skutkować premią w wysokości kilkuset złotych!). Najnowsze promocje bankowe, z których możesz skorzystać, opisaliśmy na naszej stronie.

 

Najnowsze promocje bankowe:

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Monika

Na studiach bardzo dużo można zaoszczędzić na jedzeniu, ale trzeba nauczyć się mądrego gospodarowania produktami - tak, aby niczego nie wyrzucać. Dzięki temu cotygodniowe zakupy nie wychodzą tak drogo :)

Odpowiedz

Klaudia

Wiele firm oferuje studentom zlecenia, które można ogarnąć przez internet z domu oraz elastyczny grafik, który można dopasować do zajęć. Myślę, że to dobra opcja, jeśli ktoś chce dodatkowo zarobić trochę pieniędzy.

Odpowiedz

Michał

Fajnym sposobem jest złapanie dodatkowej pracy w weekendy - np. w kinie czy jako kelner i postaranie się o stypendium. Co prawda trzeba się trochę przyłożyć do nauki, ale miesięcznie to parę stówek!

Odpowiedz

Ola

Wbrew pozorom na studiach można wydać naprawdę dużo :D Moim zdaniem najważniejsze jest, aby odróżniać potrzeby od zachcianek. Czas ze znajomymi fajnie można spędzić w domu, a nie na mieście, gdzie napoje kosztują od 10 zł wzwyż za szklankę, a ceny posiłków od 30 zł w górę. Za takie pieniądze można zorganizować fajną studencką domówkę :)

Odpowiedz

newsletter