title

Jak oszczędzać na studiach? Sposoby na tanie życie studenckie!

„Jak oszczędzać na studiach?” to chyba jedno z najczęściej wyszukiwanych przez studentów haseł w Google. Studenckie życie może być bardzo kosztowne: zakup podręczników, kserowanie notatek, opłata za akademik, czy mieszkania, koszt czesnego… i oczywiście imprezy. Tto wszystko sprawia, że studia wydają się być ogromną finansową inwestycją. Okazuje się jednak, że te wydatki można nieco uszczuplić, czy wiesz jak?

Studia są pierwszym krokiem w dorosłość. Najczęściej wtedy młodzi ludzie decydują się, by wyjechać poza swoje miasto i dom rodzinny. Stawiają samodzielne kroki, studiując i – często – pracując jednocześnie. To tym samym wspaniały czas w życiu, który warto pamiętać i pielęgnować we wspomnieniach. Dziś podpowiadamy co zrobić, aby był on nieco bardziej łaskawy dla portfela: jak zaoszczędzić na studiach?

 

Studia blisko domu


Nie ma co ukrywać, najbardziej kosztowne jest studiowanie z dala od domu. Decydując się na taką opcję, musisz wynająć lokum, w którym się zatrzymasz – może to być mieszkanie, pokój czy akademik. Ta pierwsza opcja jest oczywiście najdroższa. Jeśli będziesz chciał mieszkać sam i postanowisz wynająć kawalerkę, musisz liczyć się z kosztami rzędu min. 
1000 zł wynajmu + czynsz + opłaty za media. Koszt pokoju z kolei to około 600-800 zł miesięcznie za wynajem. Najtańszy na studencką kieszeń będzie wybór akademika – zapłacisz za niego około 300-600 zł miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od miasta, w którym chcesz zamieszkać. Najdroższa dla studentów jest Warszawa czy Kraków, zwłaszcza, jeśli chodzi o wynajem nieruchomości.

Jeśli jednak chcesz uniknąć tych opłat, warto wybrać uczelnię, która znajduje się blisko Twojego domu. Być może będziesz musiał poświęcić trochę pieniędzy na dojazdy, lecz z pewnością kwota ta będzie mniejsza, niż wynajem lokalu do zamieszkania. Warto pochylić się głębiej nad tą opcją, pod warunkiem, że nie zależy Ci na konkretnej uczelni/ konkretnym kierunku/ mieście. 

 

Zamieszkaj ze współlokatorem


Opcja studiowania blisko domu w Twoim przypadku się nie sprawdza? Jeśli wybierasz uczelnię z dala od rodzinnego miasta, warto zastanowić się nad wynajęciem mieszkania wraz ze współlokatorem lub nawet kilkoma współlokatorami. Koszt wynajęcia kawalerki w pojedynkę, jak pisaliśmy wyżej, to ok. 1000 zł + opłaty. Jeśli zdecydujesz się na wynajem trochę większego mieszkania za to z kilkoma osobami, podzielisz podobne koszty przez kilka osób (np. 3 czy 4 osoby). 

 

Zorganizuj wspólny dojazd na uczelnię lub zakup miesięczny bilet


Jesteś tą osobą, która wybrała pierwszą opcję i studiuje blisko domu? Musisz dojeżdżać na uczelnie komunikacją miejską? Sprawdź, czy bardziej korzystną opcją będzie wykupienie miesięcznego biletu na autobusy lub pociągi. A może zorganizujesz dojazd ze znajomymi ze studiów? Zawsze łatwiej jest zrobić zrzutkę na benzynę, niż płacić samemu za koszty dojazdu. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z portali typu BlaBlaCar, który łączy kierowców posiadających wolne miejsca w samochodzie z osobami szukającymi przejazdu. Jeśli sam masz prawo jazdy, możesz zaproponować taką opcję znajomym i podróżować wspólnie. 

 

Znajdź pracę dorywczą 


Studiujesz dziennie? To świetna okazja, aby znaleźć weekendową pracę i odłożyć trochę grosza! Wiele kawiarni, kin, restauracji szuka osób do pomocy, które będą mogły poświęcić piątkowe wieczory oraz weekendy na pracę. Jeśli wybrałeś opcję nauki w trybie niestacjonarnym, to sprawa jest jeszcze łatwiejsza! Będąc dyspozycyjnym przez cały tydzień, z pewnością znajdziesz dobrze płatną pracę, która pomoże Ci pokryć wydatki związane ze studiowaniem.

 

Prowadź dziennik swoich wydatków


Studiowanie z dala od domu, to dla wielu osób pierwsza okazja w życiu, by zamieszkać samotnie i rozpocząć samodzielne życie. Może się jednak zdarzyć tak, że wydatki, które poniesiesz, zwalą Cię z nóg. Jeśli nie wiesz, na co wydajesz pieniądze i masz wrażenie, że przeciekają Ci one przez palce, warto prowadzić rachunek swoich wydatków i przychodów. Zbieraj paragony, dziel wydatki na kategorie i zapisuj, ile i na co wydałeś. Dzięki temu dowiesz się, na czym możesz zaoszczędzić.

 

Jedzenie na studencką kieszeń


Choć jedzenie jest przyjemnością, potrafi sporo kosztować! Postaraj się zaoszczędzić na nim trochę grosza. Przygotowuj posiłki wprost na studencką kieszeń. Jak? O czym warto pamiętać?


Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

  • wykorzystuj wszystkie produkty, które masz w lodówce
  • sprawdzaj daty ważności produktów, aby się nie zmarnowały
  • przygotowuj potrawy na 2 dni – dzięki temu zapłacisz mniej i zaoszczędzisz sporo czasu
  • zrób pierogi, kluski, potrawy jednogarnkowe, które zawsze możesz zamrozić, mieć w zapasie i odgrzać kiedy chcesz! :)
  • śledź blogi kulinarne, zapisuj przepisy, aby móc je wykorzystać w przyszłości
  • śledź promocje w gazetkach reklamowych – dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie!
  • nie wydawaj zbędnej gotówki na zachcianki – ogranicz słodycze, słodkie napoje, przekąski.


Ogranicz spontaniczne wypady i planuj swój czas


Spontaniczny wypad na piwko lub pizzę może pochłonąć sporą część Twoich oszczędności. W ostateczności wszyscy dobrze wiemy, że nigdy nie kończy się na jednym drinku… Postaraj się planować swój czas i sumę, jaką możesz przeznaczyć na takie przyjemności. Codzienne imprezy studenckie trwające do rana, mogą zdecydowanie wyczyścić Twoje konto.

 

Skorzystaj z promocji bankowych


Któż nie ucieszyłby się z dodatkowych kilkuset złotych w skali miesiąca? Idealnym sposobem, by zarobić taką sumę, jest udział w różnego rodzaju promocjach bankowych. Banki często oferują dodatkowe pieniądze w zamian za spełnienie pewnych warunków (np. założenie konta + zapewnienie miesięcznych wpływów w wysokości 1 000 zł może skutkować premią w wysokości kilkuset złotych!). Najnowsze promocje bankowe, z których możesz skorzystać, opisaliśmy na naszej stronie: SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE BANKOWE

 

Najnowsze promocje bankowe:

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Maj 2022

Dodaj komentarz

Komentarze:

Monika

Na studiach bardzo dużo można zaoszczędzić na jedzeniu, ale trzeba nauczyć się mądrego gospodarowania produktami - tak, aby niczego nie wyrzucać. Dzięki temu cotygodniowe zakupy nie wychodzą tak drogo :)

Odpowiedz

Klaudia

Wiele firm oferuje studentom zlecenia, które można ogarnąć przez internet z domu oraz elastyczny grafik, który można dopasować do zajęć. Myślę, że to dobra opcja, jeśli ktoś chce dodatkowo zarobić trochę pieniędzy.

Odpowiedz

Michał

Fajnym sposobem jest złapanie dodatkowej pracy w weekendy - np. w kinie czy jako kelner i postaranie się o stypendium. Co prawda trzeba się trochę przyłożyć do nauki, ale miesięcznie to parę stówek!

Odpowiedz

Ola

Wbrew pozorom na studiach można wydać naprawdę dużo :D Moim zdaniem najważniejsze jest, aby odróżniać potrzeby od zachcianek. Czas ze znajomymi fajnie można spędzić w domu, a nie na mieście, gdzie napoje kosztują od 10 zł wzwyż za szklankę, a ceny posiłków od 30 zł w górę. Za takie pieniądze można zorganizować fajną studencką domówkę :)

Odpowiedz

newsletter