title

Przelew w walucie obcej – jak zrobić przelew zagraniczny?

Potrzebujesz wykonać swój pierwszy przelew za granicę? Nie wiesz, od czego zacząć? Czy musisz w tym celu założyć konto walutowe? Sprawdź, jak zrobić przelew zagraniczny i o czym warto pamiętać! Szczegóły znajdziesz w poniższym tekście.

Może ciężko w to uwierzyć, ale wykonanie przelewu z jednego kraju do drugiego, to naprawdę banalnie prosta czynność. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by zasilić konto osobie lub firmie posiadającej rachunek zagraniczny. Sprawdź, jak poprawnie wykonać przelew zagraniczny!

 

Z jakiego konta zrobić przelew zagraniczny?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz posiadać konta walutowego, by wykonać przelew zagraniczny. Wystarczy, że masz konto osobiste w jakimkolwiek banku – to umożliwi wysłanie środków za granicę. Przelewy w walutach obcych zostają przewalutowane według kursu banku, dlatego warto zwrócić na to uwagę – bank zarabia na spreadzie, czyli właśnie różnicy w przewalutowaniu. Istotny jest również fakt, iż banki pobierają prowizję za wykonanie takiego przelewu, co również lepiej jest sprawdzić w tabeli opłat i oprocentowania danego rachunku. 


Jeśli zaś dysponujesz kontem walutowym, nie musisz się wówczas martwić o opłaty za przewalutowanie transakcji (pod warunkiem, że wykonujesz przelew w walucie obsługiwanej przez dane konto) oraz prowizje za przelewy. 

Przelew SEPA a SWIFT – co to takiego?

W banku możesz wykonać kilka rodzajów przelewów zagranicznych. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju ma konto odbiorca transakcji. Będziesz miał do czynienia z następującymi przelewami:

 • przelew SEPASingle Euro Payments Area, czyli jednolity obszar płatności w euro. Z tego rodzaju transakcji skorzystasz tylko w przypadku wykonania przelewu w euro w określonej części Europy. Należy do niej cały obszar Unii Europejskiej, jak również Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Monako, San Marino oraz Monako.

  Sprawdź, co to jest przelew SEPA


 • przelew SWIFT – służy do wykonania przelewu w dowolnej walucie do każdego banku na świecie.


  Sprawdź, co to jest przelew SWIFT

 

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

 Wszystko zależy od tego, w jakiej walucie będzie wykonywany przelew. Zdecydowanie tańszy jest przelew SEPA – średni koszt takiego przelewu to 0 - 5 zł (koszty w poszczególnych bankach możesz sprawdzić w naszym rankingu kont osobistych). Transakcja SWIFT kosztuje zwykle ok. 20% kwoty przesyłanych środków. Ceny dotyczą przelewów standardowych – naturalnie, przelewy ekspresowy będą droższe.

Wykonując przelew do odbiorcy posiadającego konto w banku zagranicznym, spotkasz się z kilkoma opcjami podziału kosztów transakcji:

 • OUR – koszty związane z przelewem pokrywa nadawca,

 • BEN – koszty związane z przelewem pokrywa odbiorca,

 • SHA – koszty przelewu dzielone są między nadawcę a odbiorcę.

  Podczas wykonywania przelewu zagranicznego, to Ty decydujesz, z której opcji podziału kosztów chcesz skorzystać.

 

Jak zrobić przelew za granicę?

Jak już wspomniałam, wystarczy, że masz konto osobiste z dostępem do bankowości internetowej, by móc wykonać przelew zagraniczny bez wychodzenia z domu. Przelew zagraniczny online to dużo tańsza opcja, niż wykonanie go stacjonarnie w oddziale banku. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać przelew przez internet w walucie obcej!

 1.  Zaloguj się do swojej bankowości internetowej.
 2.  Wybierz zakładkę Przelewy → Przelewy zagraniczne
 3. Uzupełnij dane niezbędne do wykonania przelewu:
  - imię i nazwisko/ nazwę odbiorcy,
  - adres odbiorcy,
  - kraj odbiorcy,
  - kod BIC (SWIFT) banku – numery dla poszczególnych banków znajdziesz tutaj: sprawdź kody BIC/ SWIFT banków w Polsce!
  - numer IBAN, czyli międzynarodowy numer konta bankowego – znajdziesz je tutaj: sprawdź kody krajów europejskich dla numerów IBAN!
  - tytuł przelewu.
 4. Uzupełnij kwotę przelewu
 5. Wykonaj przelew, potwierdzając go kodem SMS lub metodą, którą stosujesz przy wykonywaniu przelewów online.

  Gotowe :)

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Czas standardowego przelewu zagranicznego to zwykle ok. 2-3 dni roboczych. Przelew SEPA znajdzie się u odbiorcy w 1 dzień roboczy po ustanowieniu zlecenia, zaś przelew SWIFT dotrze na konto zagraniczne w terminie do 3 dni roboczych. Jeśli zależy Ci na szybkim przekazaniu środków, zdecyduj się na opcję przelewu natychmiastowego/ ekspresowego. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami transakcji, ale środki mogą dotrzeć do odbiorcy nawet w kilka godzin!

To wszystko. Jak widzisz, wykonanie przelewu zagranicznego jest naprawdę proste!

 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter