title

Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego?

Musisz wykonać przelew do US, ale nie wiesz, jak to zrobić? To naprawdę proste! Jedną z dostępnych metod jest przelew online. Sprawdź, jak wykonać przelew do Urzędu Skarbowego i jakie opłaty się z tym wiążą.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Szukasz najwygodniejszego sposobu na rozliczenia z Urzędem Skarbowym? Podatki to niemiły obowiązek każdego człowieka – zarówno osoby fizycznej, jak i przedsiębiorców. Dla wielu osób rozliczanie się z fiskusem jest mocno problematyczne. Warto wiedzieć, jak poprawnie wykonać przelew do Urzędu Skarbowego oraz jak zrobić to przez bankowość elektroniczną lub mobilną. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Przelew do Urzędu Skarbowego – na czym to polega?

Przelewy do Urzędu Skarbowego wymagają nieco innego podejścia niż transakcje, które wykonujesz na co dzień. Jeszcze do niedawna zrealizowanie płatności do US wymagało odszukania numeru rachunku przypisanego do konkretnego urzędu w danym mieście. Obecnie procedura rozliczenia z US jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy, że wygenerujesz odpowiedni mikrorachunek podatkowy poprzez stronę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu jako podatnik otrzymasz swój indywidualny numer, gdzie przelejesz wszystkie należne środki z tytułu podatków. 

Do wygenerowania takowego konta wystarczy Ci tylko numer PESEL jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Na mikrorachunek wykonuj tylko przelewy, które dotyczą:

  • rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych PIT;
  • rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych CIT;
  • rozliczenia podatku od towarów i usług VAT.

Pamiętaj, że każdy mikrorachunek jest przypisany do danej osoby lub przedsiębiorstwa działającego i zarejestrowanego w Polsce. Ministerstwo Finansów nie udostępnia numerów kont przy pomocy SMS lub e-mail. Kiedy podpiszesz umowę darowizny, będziesz zobowiązany do opłacenia stosownego podatku. To właśnie na ten rachunek powinieneś przelać obliczoną w zeznaniu podatkowym kwotę.

Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego? Krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego? Wbrew pozorom to prosta czynność, która wymaga tylko podstawowej wiedzy i przejścia kilku kroków. Aby wykonać płatność do US, wystarczy:

  • wybrać opcję przelewu podatkowego w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku;
  • wprowadzić symbol formularza, na podstawie którego realizowana jest płatność;
  • podać swój identyfikator podatnika np. NIP lub PESEL;
  • wpisać okres, za jaki wykonywany jest przelew;
  • podać kwotę przelewu.


To już wszystko, co musisz zrobić, aby wykonać przelew do Urzędu Skarbowego. Zrobisz to zarówno z poziomu bankowości elektronicznej, jak i przez aplikację mobilną. Jeśli potrzebujesz, możesz także zrobić to przekazem pocztowym, zlecając polecenie przelewu lub w kasie wybranego Urzędu Skarbowego. Najłatwiejszą metodą jest jednak przelew online. Większość kont bankowych dla przedsiębiorców (konta firmowe) oraz osób prywatnych (konta osobiste) pozwala na darmowe wykonywanie transakcji na rzecz US i ZUS.

 

Czy płatność za mandat jest tym samym, co przelew podatkowy?

Wiele osób chce płacić mandaty online. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku numer mikrorachunku podatkowego nie będzie Ci potrzebny. Przelewy na rzecz płatności za wykroczenia drogowe i wszelkiego rodzaju mandaty zrealizujesz przez bankowość elektroniczną, wybierając zakładkę „Mandaty”. Wystarczy, że wybierzesz określony urząd, do którego ma wpłynąć płatność, podasz kwotę oraz numer mandatu.

Jak widzisz, realizowanie płatności na rzecz Urzędu Skarbowego jest proste i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wszystkie zaległości i zobowiązania wobec US uregulujesz online przez serwis transakcyjny lub aplikację mobilną swojego banku. Niezależnie od tego czy jesteś osobą prywatną, czy przedsiębiorcą, koniecznie sprawdź, jak zrobić przelew do US.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter