title

Przelew bankowy online – jak zrobić przelew przez internet?

Przelew online to najszybszy i najprostszy sposób przekazania środków w formie bezgotówkowej. Wystarczy kilka minut, by zlecić transfer gotówki na konto odbiorcy – i to bez wychodzenia z domu! Sprawdź, jak zrobić przelew przez internet i o czym warto pamiętać!

Przelew przez internet to naprawdę nic skomplikowanego. Wystarczy, że masz konto osobiste oraz dostęp do bankowości online lub aplikacji mobilnej, by w kilka minut przelać środki drugiej osobie lub danej firmie. Jakie informacje należy zawrzeć podczas wykonywania przelewu online?

Jakie dane są potrzebne do wykonania przelewu?

By prawidłowo wykonać przelew bankowy przez internet, powinieneś posiadać konto osobiste online. Wówczas możesz przelać odpowiednią kwotę z jednego konta na drugie. W tym celu będziesz zobowiązany uzupełnić niezbędne informacje we wniosku online. Dlatego warto, byś miał przy sobie takie dane, jak:

  • imię i nazwisko osoby lub nazwa firmy, na której konto mają zostać przelane środki,
  • numer konta bankowego odbiorcy – numer rachunku składa się z 26 cyfr,
  • kwota oraz waluta przelewu,
  • tytuł przelewu – jeśli nie musisz podawać żadnych szczegółowych informacji, możesz po prostu wpisać Przelew środków,
  • ewentualnie: adres lub siedziba firmy odbiorcy.

 


Banner ranking kont osobistych BankiPromocje

 

Jak wykonać przelew przez internet?

Przelew możesz wykonać na kilka sposób. Najpopularniejszą formą jest przelew tradycyjny. Wówczas należy udać się osobiście na pocztę lub do banku i wypełnić odpowiedni druczek. By zrealizować taką transakcję nie musisz mieć konta osobistego, ale musisz się liczyć z tym, że opłata za nią wyniesie Cię od kilku do nawet kilkunastu złotych.

Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest wykonanie przelewu przez internet. Jest on przede wszystkim tańszy (często darmowy), nie wymaga wychodzenia z domu oraz wypełniania formularzy w wersji fizycznej. Jedyne, co musisz mieć to dostęp do e-bankowości, czyli bankowości internetowej banku, w którym masz konto. W zależności od tego, czy prowadzisz rachunek jako osoba fizyczna czy firma, zaloguj się w odpowiedni sposób na swoje konto w bankowości elektronicznej. Co dalej? Jak zrobić przelew online?

Przelew przez internet – krok po kroku

  1. Zaloguj się do bankowości internetowej swojego banku: wpisz login oraz hasło, którymi się posługujesz do logowania

  2. Wybierz z menu/ kliknij w zakładkę Przelewy

  3. Wybierz przelew, jaki chcesz wykonać, np. natychmiastowy/ podatkowy/ zagraniczny… Jeśli ma to być przelew zwykły, kliknij w okienko z napisem Przelew jednorazowy

  4. Wypełnij formularz elektroniczny: wpisz numer konta odbiorcy, jego imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres (czasami jest wymagany)

  5. Uzupełnij kwotę przelewu i wpisz tytuł transakcji

  6. Potwierdź chęć wykonania przelewu

  7. Zatwierdź transakcję – w tym celu wpisz kod przesłany SMS-em, skorzystaj z jednorazowej zdrapki czy tokena; wszystko zależy od tego, jaką metodę weryfikacji przelewów wybrałeś, podpisując umowę o konto.

Gotowe! Właśnie wykonałeś przelew online :)

Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy odbiorca otrzyma Twoje środki, zapoznaj się z naszym poradnikiem: sprawdź, kiedy dojdzie Twój przelew.

Przelew na telefon – jak zrobić przelew bez numeru konta?

Preferujesz bankowanie przez telefon? Świetnie się składa – wykonywanie przelewów z telefonu na telefon jest jeszcze prostsze i szybsze! Możesz skorzystać z opcji dostępnych w Twoim banku. 

Najpopularniejszą jest przelew BLIK. Dzięki temu możesz zarówno wysyłać, jak i odbierać przelewy na telefon. Nie musisz znać numeru konta odbiorcy – wystarczy, że podasz jego numer telefonu! Możesz to zrobić ręcznie lub wybierając odbiorcę z listy kontaktów w swoim telefonie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że gotówka dociera na konto odbiorcy natychmiastowo – również w weekendy oraz święta.

Przelew online – o czym pamiętać?

  • Dokładnie sprawdź numer konta odbiorcy.

  • Zweryfikuj tytuł przelewu – jest to ważne np. podczas dokonywania opłat za zakupy (często trzeba wpisać numer zamówienia) lub zapłaty za rachunki.

  • Sprawdź, ile wynosi opłata za wykonanie przelewu online – w większości banków jest on jednak darmowy.

  • Pamiętaj, by korzystać z zaufanego komputera i nie logować się na swoje konto online poprzez niezabezpieczoną sieć publiczną wi-fi.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter