title

Kod SWIFT/ BIC – co to takiego? Do jakich przelewów jest wymagany?

Planujesz wykonać swój pierwszy przelew europejski lub międzynarodowy? W takim razie musisz się zapoznać z definicją kodu SWIFT/ BIC, który jest niezbędny do zrealizowania transakcji. Co to takiego? Gdzie można go znaleźć? Sprawdź!

Do zrobienia tradycyjnego przelewu w walucie polskiej nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kodów czy skrótowców. Wystarczy, że posiadasz poprawny numer konta odbiorcy, czyli osoby, której wykonujesz przelew, oraz kwotę przelewu i dane odbiorcy – nazwę firmy lub imię i nazwisko. Inaczej jest w przypadku przelewów zagranicznych. Sprawdź, jakie dane będą Ci potrzebne do wykonania transakcji międzynarodowej!

Przed wykonaniem przelewu zagranicznego warto zapoznać się z naszym poradnikiem:


JAK WYKONAĆ PRZELEW ZAGRANICZNY?

 

Co to jest kod SWIFT/ BIC?

Do wykonania przelewu zagranicznego, będą Ci dodatkowo potrzebne następujące dane: kod SWIFT oraz numer IBAN. Tutaj sprawdzisz, co to jest numer IBAN i znajdziesz odpowiedni numer dla danego banku. Dziś wyjaśnię Ci, czym jest ta druga wartość.


Kod SWIFT to potoczna nazwa kodu BIC, czyli Business Identifier Code. Przekładając na język polski, jest to kod identyfikacyjny firmy, co w praktyce określa międzynarodowy kod alfanumeryczny identyfikujący instytucję finansową korzystającą z systemu SWIFT. SWIFT, czyli po ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication to zaś Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Terminy SWIFT i BIC zą w praktyce używane zamiennie – i jeden i drugi skrót kojarzony jest z przelewem międzynarodowym.

 

Z czego składa się kod SWIFT/ BIC?

Każda instytucja finansowa posiada swój własny, unikalny kod SWIFT/ BIC, co umożliwia szybsze zaksięgowanie transakcji międzynarodowej. Dzieję się tak, ponieważ w ten sposób można łatwo zidentyfikować bank odbiorcy.

Kod BIC/ SWIFT jest złożony z kilku znaków alfanumerycznych – cyfr i liter. Najczęściej ich łączna liczba wynosi 8, choć zdarzają się dłuższe kody. Na całość kodu składają się:

  • 4-znakowy identyfikator instytucji,
  • 2-znakowy kod kraju dostosowany do normy ISO 3166-1,
  • 2-znakowy kod lokalizacji,
  • identyfikator oddziału instytucji (nieobowiązkowo).


Przykładowy kod BIC/ SWIFT:

AAAAPLBB lub AAAAPLBBCCC

 

Kody SWIFT/ BIC banków w Polsce

Kody SWIFT/ BIC bez problemu znajdziesz na stronie internetowej danej instytucji bankowej. By oszczędzić Twój trud i czas, zebrałam wszystkie kody w jedno miejsce – śmiało możesz z nich skorzystać podczas wykonywania przelewu zagranicznego :)

 

Kody SWIFT/ BIC banków w Polsce

Nazwa banku

Kod SWIFT/ BIC

Alior Bank/ T-Mobile Usługi Bankowe

ALBPPLPW

BNP Paribas

PPABPLPK

Bank Millennium

BIGBPLPW

BOŚ Bank

EBOSPLPW

Bank Pocztowy

POCZPLP4

Citi Handlowy

CITIPLPX

Credit Agricole

AGRIPLPR

Getin Bank

GBGCPLPK

Idea Bank

IEEAPLPA

ING Bank Śląski

INGBPLPW

mBank

BREXPLPWMBK

Nest Bank

NESBPLPW

Pekao SA

PKOPPLPW

PKO Bank Polski/ Inteligo

BPKOPLPW

Plus Bank

IVSEPLPP

Santander Bank Polska

WBKPPLPP

Santander Consumer Bank

SCFBPLPW

Volkswagen Bank Polska

VOWAPLP1

 

Jak wykonać przelew zagraniczny?

Jak już wspomniałam, do wykonania przelewu zagranicznego niezbędny jest numer IBAN oraz SWIFT/ BIC. Te drugie podane są powyżej, zaś numery IBAN znajdziesz w oddzielnym artykule.

 

SPRAWDŹ NUMERY IBAN DLA KRAJÓW EUROPEJSKICH >>>

 

Mając te dwie wartości, możesz już wykonać taki przelew. W tym celu uruchom bankowość internetową swojego banku i wybierz z listy opcję Przelewu zagranicznego/ walutowego. Będziesz zobowiązany wpisać:

 Czy już wiesz, co to jest numer SWIFT/ BIC oraz jak wykonać przelew międzynarodowy? To naprawdę proste! :)

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter