title

Kredyt odnawialny a debet – jakie są różnice?

Dodatkowe środki na koncie osobistym mogą być wybawieniem w nieprzewidzianych sytuacjach. Jakie rozwiązania udostępniają banki? Czym różni się debet od kredytu odnawialnego? Sprawdź!

Obecnie działające na rynku polskim instytucje finansowe oferują coraz nowsze rozwiązania, które umożliwiających zdobycie dodatkowych środków pieniężnych. Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne to nie wszystkie propozycje, które znajdują się w ofercie banków. Znajdując się w gorszej sytuacji finansowej przez krótszy czas, dobrym wyborem jest kredyt odnawialny lub debet dostępny na koncie osobistym lub koncie firmowym. Na co jednak zwrócić uwagę podpisując umowę na takie zobowiązanie? O czym warto pamiętać? Czym różni się kredyt odnawialny od debetu? Odpowiedzią na te pytania są poniższe nagłówki.

Kredyt odnawialny – na czym polega?

Kredyt odnawialny to nic innego, jak swoistego rodzaju zobowiązanie, z którego klient może korzystać w dowolnym czasie. Tego typu usługa dostępna jest w każdym banku i powiększa saldo, jakie jest dostępne na rachunku klienta. Dzięki temu można mieć do dyspozycji dodatkowe środki pieniężne, które dostępne są praktycznie od ręki. Przyznany kredyt odnawialny może opiewać na kwotę od 500 do nawet 150 000 złotych jeśli zdolność kredytowa kontrahenta na to pozwala. Podstawą to udzielenia takiego zobowiązania jest wykazanie odpowiednio wysokich dochodów oraz stabilnej sytuacji finansowej. 

Czym jest debet na koncie?

Debet na koncie nie jest niczym innym, niż zobowiązaniem finansowym wobec banku przypisanym do danego rachunku. Środki pieniężne w ramach debetu na koncie są spłacane wtedy, kiedy na konto wpłyną dodatkowe środki pokrywające kwotę debetu. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą uzyskać płynności finansowej lub dzień ich wypłaty jest zbyt późno, aby opłacić rachunki lub inne zobowiązania. Debet na koncie
w kwotach 500 lub 1 000 złotych to najczęściej wybierane rozwiązania przez konsumentów. Działanie konta z debetem jest bardzo proste i nie wymaga wypełniania wielu dokumentów. Zazwyczaj całą procedurę wnioskowania można załatwić poprzez aplikację mobilną lub bankowość internetową.

Kredyt odnawialny czy debet – co warto wybrać?

Aby dokonać właściwego wyboru, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dane rozwiązanie oraz jakie są różnice pomiędzy debetem na koncie a kredytem odnawialnym. Debet to nie to samo co karta kredytowa i kredyt odnawialny. Taka usługa pozwala na jej zerwanie w każdym momencie, a dostępne środki znikną z konta zaraz po złożeniu dyspozycji rezygnacji z debetu. Jeśli jednak decydujemy się na skorzystanie z kredytu odnawialnego, to trzeba mieć na uwadze, że umowa będzie obowiązywać najczęściej przez 12-miesięcy od czasu jej podpisania. W tym czasie klient będzie zobowiązany płacić zaległe zobowiązania oraz opłaty związane z wykorzystanym limitem kwotowym. Podstawowe różnice pomiędzy debetem a kredytem, to:

  • różne kwoty zobowiązania (debet – niska, kredyt – wysoka),
  • debet dostępny jest wyłącznie dla klientów banku, a kredyt odnawialny dla wszystkich,
  • okres spłaty dla kredytu to 30 dni, a dla kredytu odnawialnego często aż rok,
  • debet nie pobiera prowizji za przyznanie limitu, natomiast kredyt odnawialny już tak

Zależnie od potrzeb konsumenta, można wybrać jedno z tych rozwiązań. Odsetki płaci się jedynie za wykorzystaną kwotę, co jest bardzo dobrą opcją. Jeśli potrzebna jest większa kwota, to lepszym wyborem będzie kredyt odnawialny. Debetu na koncie banki udzielają jedynie na niewielkie kwoty do około 1 000-1 500 złotych zależnie od zarobków i zdolności kredytowej klienta.

Środkami dostępnymi na koncie w ramach kredytu odnawialnego lub debetu, można posługiwać się, wypłacając gotówkę w bankomatach, wykonując polecenie przelewu oraz realizując transakcje płatnicze z wykorzystaniem karty. 

Na co uważać, korzystając z kredytu odnawialnego lub debetu na koncie?

Korzystając z debetu na koncie oraz kredytu odnawialnego, trzeba mieć na uwadze, aby co jakiś czas zasilać konto większą kwotą pieniędzy, by spłacać zaległe zobowiązania oraz odsetki karne. Decydując się na skorzystanie z oferty dotyczącej takich usług, trzeba ją dokładnie przemyśleć, aby nie zaciągnąć zbyt dużego zobowiązania, które byłoby problematyczne ze spłatą. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter