title

Na czym polega i jak działa faktoring?

Korzystanie przez firmy z faktoringu staje się coraz bardziej popularne. Dzięki tej usłudze natychmiastowo możesz dysponować środkami z faktury sprzedażowej wystawionej kontrahentowi. Jak to możliwe? Sprawdź, na czym polega i jak działa faktoring!

Zarządzanie własną firmą, to nie jest przysłowiowa bułka z masłem. Jedną z najistotniejszych kwestii jest dbanie o płynność finansową. Jako przedsiębiorca możesz skorzystać nie tylko z kredytów i pożyczek firmowych – ciekawą alternatywą jest usługa faktoringu. Kredyt obrotowy a faktoring to dwa różne produkty. Dziś skupimy się na faktoringu. Na czym polega? Przyjrzyj się szczegółom takiego rozwiązania!

Co to jest faktoring?

Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu działalności przedsiębiorstwa poprzez przekazywanie płatności firmowych wyspecjalizowanej firmie faktoringowej, w skrócie jest to finansowanie faktur. Firma ta skupuje wierzytelności z tytułu sprzedanych przez Ciebie produktów i usług, tak, abyś mógł natychmiastowo otrzymać za nie zapłatę.


Umowa jest zawierana pomiędzy faktorem a faktorantem, a w całym procesie faktoringu biorą udział trzy podmioty:

  • faktorant – czyli przedsiębiorca, który chce uzyskać szybszą zapłatę za sprzedane usługi i towary,

  • faktor – bank posiadający w swojej ofercie usługę faktoringu lub firma faktoringowa, która odkupuje i obsługuje wierzytelności faktoranta,

  • dłużnik – kontrahent, który zakupił u faktoranta towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. Warto dodać, że nie jest on stroną umowy i zwykle nawet nie wie, że faktury zostały przekazane do płatności faktorowi.

 

Jak działa faktoring?

Krótko mówiąc, Ty, jako klient firmy faktoringowej (faktorant) wystawiasz swoim kontrahentom faktury sprzedażowe, które następnie przekazujesz do sfinansowania firmie faktoringowej (faktorowi). Dzięki temu możesz się cieszyć gotówką ze sprzedaży nawet w godzinę od przekazania faktury!


Baner Finea

 

 

Faktoring – jak to działa w praktyce?

  1. Sprzedajesz towary lub wykonujesz usługę, którą zakupił od Ciebie klient.
  2. Wystawiasz klientowi fakturę, którą jest zobowiązany zapłacić.
  3. Przekazujesz fakturę firmie faktoringowej.
  4. Firma faktoringowa wypłaca Ci należne pieniądze.
  5. Na Twoim koncie pojawia się gotówka za sprzedane towary i usługi, dzięki czemu dysponujesz środkami na kolejne zlecenia i bieżące wydatki.
  6. Firma faktoringowa oczekuje na płatność od Twojego klienta.

 

Jakie płatności można przekazać faktorowi?

Faktoring ma na celu uniknięcie zamrażania środków firmowych i otrzymanie należności tuż po sprzedaży klientowi usługi lub towaru. Możesz przekazać firmie faktoringowej wierzytelności pieniężne, płynące z obrotu gospodarczego, z tytułu sprzedaży oraz należności krótkoterminowe, których termin płatności wynosi od 14 do 120 dni. Po wystawieniu faktury sprzedażowej z odroczonym terminem płatności, możesz więc przekazać ją faktorowi, by natychmiastowo otrzymać środki i nie martwić się brakiem płynności finansowej w swojej firmie.

 

Jaką firmę faktoringową wybrać?

Na polskim rynku funkcjonuje coraz więcej firm faktoringowych. Jak więc wybrać tę, która spełni Twoje oczekiwania? Jak znaleźć najlepszą firmę faktoringową? Przede wszystkim zwróć uwagę na czas wypłaty środków, wysokość limitu faktoringu, wypłacaną wartość faktury oraz oczywiście opłaty i prowizje, które wiążą się ze skorzystaniem z usługi faktoringu. Fachową oraz korzystną dla klientów firmą jest Finea. Powierzając wierzytelności tej firmie, możesz liczyć na wypłatę środków już do godziny od momentu przesłania faktury. Limit faktoringu wynosi 100 000 zł, a wartość faktury to nawet 100%. Warto przyjrzeć się również ofercie eFaktor. Czas wypłaty środków wynosi 24 godziny. Firma pokrywa płatności w kwocie aż do 5 000 000 zł! Jeśli więc transakcje w Twojej firmie opiewają na wyższe kwoty, skorzystaj z faktoringu oferowanego przez eFaktor. W przypadku obu firm, cały proces wnioskowania i finansowania odbywa się przez internet, co jest zdecydowanym ułatwieniem.


Baner eFaktor



Faktoring sprawdzi się w Twojej firmie, jeśli nie chcesz czekać na płatności od swoich klientów i martwić się brakiem środków na koncie. Pieniądze z faktur możesz mieć na swoim koncie niemalże natychmiast po jej wystawieniu. Warto więc powierzyć płatności w ręce faktora i cieszyć się płynnością finansową firmy. Dzięki temu możesz pokryć bieżące wydatki lub sfinansować nowe projekty i zakup towarów!

 

RANKING FAKTORINGU DLA FIRM! 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter