title

Płatności smartfonem – jak korzystać z płatności telefonem?

W dzisiejszych czasach niemalże każdy z nas posiada smartfona z mnóstwem przydatnych funkcji i aplikacji. Jednym z takich udogodnień są właśnie szybkie płatności telefonem. Czy wiesz, na czym one polegają i jak z nich korzystać? Jeśli nie, trafiłeś w dobre miejsce – opowiemy Ci o tym w naszym artykule!


Jeśli posiadasz smartfona, skrywa on mnóstwo funkcji i możliwości, o których możesz nawet nie wiedzieć. Jedną z nich są właśnie płatności mobilne. To ogromna zaleta, ponieważ wychodząc z domu, nie musisz pamiętać o zabieraniu portfela z całym naręczem dokumentów. Nie musisz też przekładać karty płatniczej i narażać się na zgubienie jej. Wystarczy, że weźmiesz swój telefon, dzięki któremu z łatwością załatwisz wszystkie sprawunki. Czy wiesz, jak płacić telefonem za produkty i usługi? Wyjaśnimy Ci to krok po kroku!

 

Zainstaluj aplikację mobilną swojego banku

Aby skorzystać z możliwości płatności telefonem, musisz mieć pobraną i zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku. Znajdziesz ją w Google Play lub App Store, w zależności od tego, jaki typ telefonu posiadasz. Bez obaw, w dzisiejszych czasach każdy bank posiada już aplikację na telefon, dlatego nie musisz się martwić, że jej nie znajdziesz. Ściągnięcie aplikacji będzie dla Ciebie z pewnością wielką korzyścią, bowiem na bieżąco będziesz mógł podejrzeć stan swojego konta, a wszelkie sprawy wykonywać paroma kliknięciami, w każdym miejscu i o każdym czasie.

 

Płatności BLIKi-em – jak działają?

Słyszałeś już o tym nie raz, ale nadal nie wiesz, z czym się to je? Spieszymy Ci wszystko wyjaśnić! BLIK pozwala Ci na wygenerowanie specjalnego, jednorazowego, 6 cyfrowego kodu. Dzięki niemu możesz:

  • wypłacać gotówkę z bankomatów,
  • płacić za towary w sklepach stacjonarnych,
  • dokonywać płatności przez internet,
  • przelewać gotówkę na numer telefonu wybranej osoby,
  • wpłacać gotówkę we wpłatomatach.

Dzięki temu, że wygenerujesz jednorazowy kod, nie będziesz potrzebować karty do konta.


SPRAWDŹ RANKING KONT OSOBISTYCH!

 


Jak zapłacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym i przez internet?

Jeżeli zechcesz zapłacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym, musisz poinformować o tym sprzedawcę. Wygenerowany przez Twoją aplikację kod wpiszesz na terminalu płatniczym (w ten sam sposób, jakbyś wpisywał PIN), po czym zatwierdzisz go zielonym klawiszem. W aplikacji Twojego banku pojawi się komunikat z prośbą o potwierdzenie transakcji PIN-em do aplikacji. 

Choć może początkowo wydaje Ci się to skomplikowane, płatności BLIK-iem są tak naprawdę bardzo proste. Chcąc zapłacić BLIK-iem za zakupy zrobione w internecie, na stronie sklepu musisz wybrać tę opcję. Następnie wygenerowany kod wpisać w odpowiednim miejscu i potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej. 

Płatności zbliżeniowe telefonem

Czy wiesz, że robiąc zakupy, możesz zapłacić za nie zbliżeniowo również telefonem? Działa to na tej samej zasadzie, jak gdybyś płacił kartą do konta, z tym że używasz zamiast niej telefonu. Aby móc korzystać z tej opcji, Twój telefon musi być wyposażony w antenę NFC. Chcąc płacić zbliżeniowo telefonem musisz ją aktywować w ustawieniach swojego smartfona. 

Możesz również dokonywać opłat poprzez HCE. Czy wiesz na czym to polega? W odróżnieniu od wcześniej opisywanej przez nas opcji, nie ma potrzeby zmiany karty SIM na NFC. Transakcja przy pomocy HCE opiera się o aplikację bankową i dostęp do tzw. chmury, dlatego też nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM.

Dzięki technologii HCE masz również możliwość dokonywania opłat przez Google Pay oraz Apple Pay. Korzystając z tych aplikacji, masz możliwość połączenia swoich kart kredytowych i debetowych oraz płacenia nimi za towary i usługi, korzystając jedynie ze swojego telefonu.

Płatności smartfonem – czy to bezpiecznie?

Płatności smartfonem są tak samo bezpieczne, jak dokonywanie opłat przy pomocy karty debetowej lub kredytowej. Nie musisz obawiać się tego, że płacąc telefonem ktoś zdoła wykraść Twoje dane. Opisane przez nas technologie funkcjonują w połączeniu z Twoim bankiem i jego aplikacją mobilną, dlatego są bezpieczne dla klientów.

Za pierwszym razem możesz czuć się nieco zagubiony, ale gwarantujemy, że po dokonaniu paru opłat i oswojeniu się z tą nową technologią z pewnością poczujesz jej wygodę i dostrzeżesz możliwości, jakie Ci daje.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter