title

Polecenie zapłaty – co musisz o tym wiedzieć?

Automatyzacja to proces, który oferuje coraz większa liczba banków działających na terenie kraju. Polecenie zapłaty to usługa pozwalająca na automatyczne pobieranie środków z konta osobistego. Dzięki temu nie musisz już pamiętać o regularnym zlecaniu przelewów. Sprawdź jak uruchomić polecenie zapłaty oraz w jaki sposób działa ta usługa i zapomnij o przelewach. 

 

Polecenie zapłaty – jak to działa?

Aby dodać opcję polecenia zapłaty do swojego rachunku osobistego, musisz wydać odpowiednią dyspozycję na piśmie. Dokument tego typu świadczy o Twojej zgodzie na dysponowanie pewnymi środkami przez bank, które znajdują się na Twoim koncie. Dzięki temu możesz zapomnieć o płatnościach za telefon, prąd lub inne media. Polecenie zapłaty wspiera automatyzację procesów, a to przekłada się na brak konieczności pamiętania o zobowiązaniach finansowych. Polecenie zapłaty można uruchomić na kilka sposobów:

  • przez serwis internetowy,
  • osobiście w dowolnym oddziale banku,
  • za pośrednictwem tradycyjnej korespondencji.

Każdy ze sposobów jest dobry na włączenie usługi, jednak najszybciej można to zrobić, logując się na swoje konto poprzez bankowość internetową. Ciekawostką jest to, że uruchomienie polecenia zapłaty może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty wynoszącej najczęściej kilka złotych. Koszty tego typu są jednak jednorazowe. 

Kiedy przydaje się polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty możesz wykorzystać w różnym celu. Do najpopularniejszych funkcji tej usługi, zaliczamy opłacanie:

  • rachunków,
  • rat kredytów,
  • alimentów,
  • innych stałych zobowiązań.

Warto też zauważyć, że polecenie zapłaty sprawdza się też w wielu firmach podczas rozliczeń z kontrahentami. Uwaga! Możesz ustawić automatyczne spłacanie raty kredytu, dzięki czemu nigdy nie wystąpią żadne opóźnienia w stałych opłatach za zobowiązania.

Czym wyróżnia się polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty możesz wykorzystać w wielu sytuacjach. Do wykonywania opłat za rachunki, abonamenty telefoniczne i wszelkie usługi wiążące się ze zmiennymi kosztami ten typ automatycznych opłat będzie najlepszy. Jaka jest różnica między poleceniem zapłaty a zleceniem stałym? Zasada działania jest podobna jak w przypadku zlecenia stałego jednak z tą różnicą, że polecenie zapłaty może być realizowane na różne kwoty, a zlecenie stałe nie.

Polecenie zapłaty – wady i zalety

Do głównych zalet polecenia zapłaty zaliczamy takie aspekty, jak:

  • wygoda,
  • terminowe nadawanie przelewów,
  • brak ryzyka błędnie wykonanego zlecenia,
  • minimum formalności.

Polecenie zapłaty ma także pewne wady, o których również dobrze jest wiedzieć. Zaliczamy do nich:

  • brak kontroli nad wydatkami
  • konieczność posiadania odpowiedniej kwoty na koncie do realizacji zlecenia

Analizując powyższe aspekty, wydaje się, że polecenie zapłaty praktycznie nie ma wad. Tę usługę anulujesz w dowolnej chwili lub uruchomisz ją ponownie w razie potrzeby. Zdecydowanie warto pomyśleć nad możliwością uruchomienia automatycznych opłat za rachunki. Wybierz tę formę realizacji przelewów, a na pewno nie pożałujesz.

Kto może zlecić polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty może zlecić praktycznie każdy, kto posiada własny rachunek w dowolnym banku. Niezależnie od tego czy jest to konto firmowe, czy osobiste polecenie zapłaty zawsze jest dostępne w usługach dla klienta.

Podejmij właściwą decyzję i zapanuj nad swoimi wydatkami. Zaplanuj z wyprzedzeniem miesięczne opłaty za kredyty, rachunki i inne usługi, z których korzystasz. Dzięki poleceniu zapłaty nie będziesz martwić się o to, że zapomnisz zrobić przelew na czas.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter