Spis treści:

Mimo rosnących stóp procentowych i trudności w zdobyciu finansowania, kredyty hipoteczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Dla wielu osób to jedyna szansa na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości, musisz mieć odpowiednio wysoki wkład własny. Bardzo często zdarza się, że minimalne 10% wartości nieruchomości jest niewystarczające. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Czy możliwa jest pożyczka na wkład własny? Sprawdź!
Przepisy bankowe odnoszące się do kredytów hipotecznych mówią jasno, iż wkład własny nie może pochodzić z kredytu. Oznacza to, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki pozabankowej na wkład własny byłoby równoznaczne ze złamaniem zasad. Kiedy ukryjesz ten fakt przed bankiem, możesz zostać posądzony o wyłudzenie kredytu, a to niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji.
Co ciekawe, masz wiele innych opcji, aby pozyskać wkład własny. Co może być wkładem własnym? Możesz np. poprosić rodzinę o darowiznę określonej kwoty. Dzięki temu nie zapłacisz podatku, a tak zdobyte pieniądze będą zaakceptowane przez bank jako wkład własny. Twoja rodzina może również zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę i zdobyte pieniądze przekazać Ci w formie darowizny. W tym przypadku takie działanie również jest w 100% legalne. Kiedy budujesz nieruchomość, wkładem własnym może być działka budowlana oraz wykonane na niej prace.
Minimalny wkład własny w kredyt hipoteczny obecnie wynosi 20%, ale tylko w niektórych bankach. Większość instytucji wymaga, aby była to kwota rzędu 10-20% wartości całej inwestycji. Dla droższych mieszkań lub domów okazuje się, iż są to naprawdę spore pieniądze. Dla inwestycji na poziomie 500 000 zł wkład własny w wysokości 20%, co wynosi aż 100 000 zł. Wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Jedynym legalnym rozwiązaniem jest darowizna od rodziny, o ile w ogóle istnieje takowa możliwość.
Na wkład własny nie możesz przeznaczyć żadnych środków, jakie pochodzą z jakiegokolwiek zobowiązania – zarówno bankowego, jak i pozabankowego. To całkowicie nielegalne działanie, a łamiąc te zasady, narażasz się na wiele przykrych konsekwencji. Nawet najmniejsza pożyczka może skutkować wypowiedzeniem umowy kredytowej przez bank i koniecznością zwroty całej kwoty finansowania. Nigdy nie decyduj się na łamanie prawa i szukaj alternatywnych metod zdobycia pieniędzy na wkład własny. Dobrą opcją na pokrycie kosztów wkładu własnego w inwestycję jest:
Pamiętaj też, że podczas budowy domu bank wymaga, abyś doprowadził inwestycję do minimum stanu deweloperskiego. W przeciwnym razie zdobycie finansowania w postaci kredytu hipotecznego nie będzie w ogóle możliwe.
Zaciągnięcie pożyczki pozabankowej na wkład własny to bardzo zły pomysł. Nawet jeśli bank początkowo nie zorientuje się w tym temacie, to jednak Ty wciąż narażasz się na nieprzyjemności. Sprawy związane z wkładem własnym w kredyt hipoteczny załatwiaj legalnie i lepiej uniknaj pożyczek – nawet tych w firmach pożyczkowych z minimum formalności. Co więcej, aktywna pożyczka obniży Twoją zdolność kredytową, bowiem miesięczna rata będzie wliczona do Twoich comiesięcznych wydatków.
RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2023
Dodaj komentarz