title

Zakupy na raty 0% – kiedy można wziąć produkt na raty?

Widziałeś w sklepie ofertę zakupów na raty 0%? Zastanawiasz się, na czym polega taka opcja i co warto o niej wiedzieć? W dzisiejszym tekście opisujemy wszystko, co dobrze wiedzieć na temat zakupów na raty 0%! Sprawdź szczegóły.

Kiedy planujesz jakiś większy zakup, niejednokrotnie zastanawiasz się, czy lepiej zapłacić za niego gotówką, czy może rozłożyć spłatę na wygodne raty. Sklepy często dają możliwość wyboru tej drugiej opcji. Dziś bierzemy ją pod lupę i sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest opłacalne dla klienta i kiedy warto je wybrać. Sprawdź, czym są raty 0%

 

Raty 0% – na czym to polega?

 

Niespodziewane sytuacje – takie, jak popsuta pralka czy lodówka – lubią dopadać nas w najmniej odpowiednim momencie naszego życia. Zepsuty sprzęt często wymaga natychmiastowej wymiany, dlatego też zaczynamy się zastanawiać: czy jesteśmy w stanie zapłacić za niego gotówką? To w końcu wydatek rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych! Nie każdy może pozwolić sobie na wydanie takiej kwoty jednorazowo… Jest jednak wyjście z tej sytuacji – sklepy, współpracując z bankami, umożliwiają swoim klientom kupienie produktu i spłacenie go w kilku ratach.

 

Czy każdy może rozłożyć zakup na raty?

 

Niestety nie. Zakupy rozłożone na raty nie są opcją dla każdego. Aby sklep umożliwił Ci spłatę danego sprzętu w ratach, będziesz musiał wypełnić wniosek o kredyt. Zostanie również sprawdzona Twoja zdolność kredytowa, co oznacza, że jeśli posiadasz jakieś zadłużenia czy zaległości w spłatach, z pewnością nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Jest to z kolei bardzo dobra propozycja dla młodych osób, które dopiero zaczynają budować swoją historię i zdolność kredytową. Zakup na raty to pierwszy krok, aby pokazać bankom, że jest się w stanie spłacać swoje zobowiązanie regularnie, zgodnie z wytyczonym harmonogramem oraz bez opóźnień. 

 

Kiedy zakup na raty jest opłacalny?

 

Zakup sprzętu na raty opłaca się wtedy, kiedy faktycznie wynoszą one 0%. Taka opcja jest dostępna zazwyczaj przy większych kwotach, np. przy zakupie sprzętu RTV czy AGD. Jeśli dokonujemy zakupu, którego wartość wynosi 2 000 zł i decydujemy się na 20 rat 0%, gdzie wysokość raty będzie wynosić 100 zł, oddajemy łącznie 2 000 zł – dokładnie tyle, ile wynosi wartość zakupionego produktu. Do całości nie są naliczane odsetki, uzależnione od wysokości oprocentowania kredytu, prowizje za udzielenie kredytu, ani inne opłaty dodatkowe związane z wzięciem finansowania. W takiej sytuacji zakup sprzętu na raty jest faktycznie opłacalny – dzięki temu wydajemy jednorazowo niewielką kwotę (kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, stanowiących naszą ratę) i budujemy swoją wiarygodność finansową.

 

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup w ratach 0%?

 

Choć rozwiązanie to wydaje się niezwykle korzystne, należy wziąć pod uwagę parę spraw, aby faktycznie takie było. Decydując się na zakup w ratach 0%, zwróć uwagę na:

 

  • prowizję pobieraną przez bank – mimo że wybierzesz opcję rat 0%, bank może zażądać od Ciebie opłaty prowizji. Pamiętaj, że wówczas nie musisz się na to godzić, bo raty nie będą oprocentowane na 0%... Nie daj się nabrać na taki chwyt!
  • ubezpieczenie im wyższa kwota zakupu, tym większe prawdopodobieństwo, że wymogiem banku będzie wykup dodatkowego ubezpieczenia,
  • okres spłaty pamiętaj, że oferta 0% dotyczy konkretnego okresu – musisz raty spłacić w konkretnym terminie, aby nie zostały do tego naliczone odsetki.

 

 

Zakup produktu na raty jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, jednak zanim się go dokona, należy sprawdzić wszystkie szczegóły zawarte w umowie. Polecamy Ci to rozwiązanie szczególnie, jeśli jesteś osobą dopiero co budującą swoją zdolność kredytową.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter