title

Raty annuitetowe – na czym polegają i kiedy warto je wybrać?

Rata annuitetowa to nic innego, jak rata stała, na jaką możesz się zdecydować podczas spłaty kredytu bankowego. Co więc wybrać – raty stałe czy malejące? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne?

Planujesz wziąć kredyt w banku i nie wiesz, jaki rodzaj raty warto wybrać? Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje rat – malejące i równe. Nie każdy wie, czym są raty annuitetowe. To pojęcie dotyczy rat równych. Jeśli jednak masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, bez problemu otrzymasz kredyt w formie rat malejących. Pamiętaj, że w tym przypadku narażasz swój domowy budżet na wysokie koszty początkowe spłaty zobowiązania. Dlatego zawsze warto pamiętać, że istnieje ubezpieczenie kredytu, które może pomóć w sytuacji niemożności spłaty rat. Jakie raty wybrać, decydując się na kredyt bankowy?

Raty równe – co to takiego?

Zastanawiasz się, czym są raty równe i kiedy warto je wybrać? Jest wiele aspektów, które świadczą o tym, że rata annuitetowa to dobry wybór. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie uwzględnij wszystkie za i przeciw. Raty równe przede wszystkim pozwolą Ci na zaplanowanie swoich wydatków. Kiedy dodatkowo wybierzesz stałe oprocentowanie, w takim przypadku przez cały okres finansowania będziesz mieć jedną, równą ratę, która nigdy się nie zmieni.

W jakich sytuacjach warto wybrać raty równe? 

Na ratę równą możesz zdecydować się praktycznie zawsze. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i kredytów hipotecznych. Na taką formę spłaty kredytu decyduj się wtedy, kiedy cenisz sobie gwarancję stałych wydatków miesięcznych w ramach zobowiązania. Kiedy wybierzesz raty malejące, może okazać się, że początkowe koszty spłaty będą tak duże, że bank nie udzieli Ci finansowania w takiej formie. Dlaczego? Dotyczy to w dużej mierze przeliczania zdolności kredytowej.

Wiesz, że Twoje dochody są dość nieregularne lub każdy dodatkowy wydatek stanowi duże obciążenie dla Twojego domowego budżetu? Jeśli już zaciągasz dodatkowe zobowiązanie w formie kredytu, koniecznie zastanów się nad ratami stałymi. Annuitetowy sposób spłaty zobowiązania wobec banku nie jest niczym nowym na rynku. Instytucje finansowe praktycznie zawsze proponują taką formę spłaty w standardzie. Nie musisz więc obawiać się o miesięczne wydatki po podpisaniu umowy kredytowej. Dzięki temu zawsze z wyprzedzeniem zaplanujesz swoje wydatki i unikniesz problemów finansowych.

 

Rata annuitetowa kredytu – co składa się na wysokość miesięcznej raty?

Na wysokość miesięcznego zobowiązania wobec banku składa się wiele czynników. Do najważniejszych, zaliczamy:

W zależności od tego, na jaki typ raty się zdecydujesz, ta wpłynie na wysokość Twoich miesięcznych wydatków. Raty równe sprawiają, że w skali miesiąca spłacasz równomiernie zarówno kapitał, jak i odsetki. Kiedy wybierzesz raty rosnące, te proporcje zostaną nieco zachwiane. Pamiętaj, że oprocentowanie to kluczowy czynnik, który generuje koszty w przypadku kredytów. Zobowiązania hipoteczne często są o wiele droższe ze względu na oprocentowanie zmienne, które bank narzuca już na samym początku. Jeśli decydujesz się na kredyty gotówkowe, pamiętaj, że te najczęściej są udzielane z ratą annuitetową. Nie ma jednak zasady co do tego, na jakie warunki w danym banku trafisz.

Rata stała czy malejąca? Co lepiej wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką formę raty wybrać dla siebie. Zawsze dokładnie przeanalizuj swoje miesięczne dochody i wydatki. Dopiero na tej podstawie realnie ocenisz, czy poradzisz sobie z ratą malejącą. Oczywiście ma to wiele pozytywnych aspektów. Jakich? Przede wszystkim dzięki racie annuitetowej w późniejszych latach spłaty zobowiązania obciążenie Twojego budżetu będzie znacznie mniejsze. Kiedy przez pierwsze 2-3 lata zapłacisz wyższe miesięczne raty, po tym czasie ich poziom prawdopodobnie spadnie na tyle, że nawet nie odczujesz spłaty kredytu. Taki wybór wiąże się jednak z dużym obciążeniem domowego budżetu, na co nie każdy może sobie pozwolić, szczególnie w przypadku dużego kredytu i stosunkowo niewielkich dochodów. Jeśli wziąłeś kredyt pod tzw. korek, raczej nie nastawiaj się na ratę malejącą. Postaw na annuitetowy system spłaty i zadbaj o swój domowy budżet tak, aby nie wpaść na przestrzeni lat w kłopoty finansowe.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy raty Twojego kredytu mocno pójdą w górę, możesz rozejrzeć się za innymi kredytami, które mają lepsze warunki spłaty. Możliwe jest bowiem przeniesienie kredytu do innego banku, pod warunkiem, że będzie on bardziej atrakcyjny.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter