title

Saldo konta a dostępne środki – czym to się różni?

Zalogowałeś się na swoje konto bankowe i widzisz dwie różne kwoty? Nie wiesz, czym różni się saldo konta od dostępnych środków? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule! Sprawdź, jaka jest równica między saldem a dostępnymi środkami!

Dzięki posiadaniu rachunku bankowego mamy możliwość trzymania pieczy nad swoimi finansami. W każdej chwili możemy podejrzeć saldo konta oraz dostępne środki. Może dojść do takiej sytuacji. w której odkryjemy, że saldo konta nie jest równe dostępnym środkom. Co to oznacza? Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy saldem a dostępnymi środkami? Wyjaśniamy!

 

SPRAWDŹ RANKING KONT OSOBISTYCH >

 

Saldo konta – co to jest?


Saldo rachunku bankowego to obecny stan konta powiększony o nierozliczone transakcje (czyli takie, które już wykonaliśmy, ale bank jeszcze ich nie rozliczył - np. kiedy zapłaciliśmy za zakupy kartą debetową). Środki są wciąż dostępne, ale nie ma możliwości, by nimi dysponować. Kwoty z nierozliczonych jeszcze transakcji zostaną pobrane z konta w momencie, gdy bank zaksięguje przelew. 

 

Wypłaty z konta i przelewy a saldo konta


Wypłaty z konta i przelewy gotówki powinny natychmiast pomniejszać saldo rachunku bankowego. Inaczej jest jednak przy transakcjach kartą, gdzie na zaksięgowanie przelewu trzeba czekać od kilku godzin do nawet kilku dni (tym bardziej, jeżeli jest on wykonywany w obcej walucie - np. w euro). 

 

Saldo konta a dostępne środki – czym to się różni?


Czym różni się saldo konta od dostępnych środków?
Saldo konta to ilość środków na koncie pomniejszona o nierozliczone jeszcze transakcje. Dostępne środki na koncie wskazuję natomiast faktyczny stan pieniędzy, jakie posiadamy na swoim koncie bankowym. 

 

Saldo konta a dostępne środki – przykład praktyczny


Jeśli nie do końca załapałeś różnicę pomiędzy saldem a dostępnymi środkami na koncie, wyjaśnimy Ci to raz jeszcze - tym razem na praktycznym przykładzie z życia:

Marek ma na swoim koncie bankowym 10 000 zł. Zbliżają się wakacje, dlatego postanawia udać się na zasłużony wypoczynek. Przegląda przez stronę internetową dostępne oferty i decyduje, że tegoroczny urlop spędzi wraz ze swoją żoną w Grecji. Od razu postanawia wpłacić całą kwotę, która wynosi 3500 zł. To świetna okazja, dlatego nie chce jej marnować! 

Po zakupie wakacji wyświetla mu się dodatkowa opcja: możliwość wykupienia ubezpieczenia na wypadek zachorowania na COVID 19. Marek jest przezornym i rozsądnym facetem, dlatego postanawia zabezpieczyć się na taką sytuację. Dokupuje ubezpieczenie w wysokości 200 zł za obie osoby. 

Nie chcąc tracić czasu, wychodzi z domu i udaje się od razu do bankomatu. Zamierza wypłacić trochę gotówki, by wymienić ją na euro w najbliższym kantorze. Decyduje się na wyjęcie z bankomatu kwoty 600 zł.

Po powrocie do domu Marek sprawdza swój rachunek bankowy. Jakie wyciąga wnioski?

  • Saldo jego konta wynosi 10 000 zł,
  • Suma dostępnych środków zmniejszyła się o 4 300 zł. 

  • Marek ma na swoim koncie bankowym zatem 5 700 zł dostępnych środków. 

Saldo rachunku Marka zmieni się w momencie, gdy bank zaksięguje wszystkie transakcje.

 

Saldo na minusie – co to oznacza i kiedy możemy się z tym spotkać?

Minusowe saldo konta to sytuacja, w której nie chciałby się znaleźć nikt z nas. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy wydaliśmy większą kwotę, niż mieliśmy do dyspozycji. Pragnąc Cię jednak uspokoić dopowiemy od razu, że nie u każdego posiadacza konta bankowego taka sytuacja jest możliwa. Saldo minusowe może pojawić się u tych osób, które otworzyły konto z debetem. Jeśli jednak jesteś posiadaczem normalnego rachunku bankowego, w momencie, gdy zabraknie Ci środków na koncie, nie będziesz miał możliwości zapłaty kartą za zakupy czy wyjęcia gotówki z bankomatu.

 

Debet na koncie – czy to dobra opcja?

Skoro jesteśmy już w temacie kont debetowych, warto zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie jest korzystne. Jak to zwykle bywa z takimi zagadnieniami - nie ma jednej poprawnej odpowiedzi! Wszystko zależy od sytuacji i od Ciebie… 

Jeżeli jesteś osobą, która nie potrafi kontrolować swoich wydatków i czasem wpada w zakupowy szał, debet na koncie może być dla Ciebie opcją niekorzystną. Wiedząc, że nie masz ograniczenia co do posiadanych środków, możesz wydać o wiele więcej, niż będziesz w stanie spłacić. 

Z drugiej strony debet na koncie jest korzystniejszy niż np. wzięcie chwilówki, jeśli szykujemy się na jednorazowy większy wydatek. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

7mick

Wpłynęła mi pensja, ale nie pojawiła się w dostępnych środkach, tylko na saldzie konta. Dlaczego?

Odpowiedz

Adriana

Marcinie, najlepiej, jeśli zadzwonisz na infolinię SGB pod numer: 800 888 888 :)

Odpowiedz

Marcin

Mam bank SGB i nie rozumiem ze niby mam saldo 2200 dostępnych środków 0 i tak kilka dni? Jestem od placowki 150km I jechac specjalnie.. Jest Jakas Inna opcja

Odpowiedz

Gelka

Dlaczego saldo na moim koncie jest nizsze niz dostepne srodki. posiadam kredyt odnawialany. ale z niego nie korzystam.

Odpowiedz

Adriana

Damian, czy wyjaśniłeś tę sytuację z konsultantem banku? Jaki tytuł transakcji widniał przy tej operacji na Twoim koncie? Jakie konto osobiste posiadasz w Citi Handlowym? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian

takie coś to rozumię ale dlaczego City Bank zabral mi na dzień dobry 400 zł z przelewu na 2500?to był mój pierwszy ruch na nowootwartym koncie takze wczesniej nie dokonano zadnego przelewu wypłaty z bankomatu czy zakupów internetowych

Odpowiedz

newsletter