Spis treści:

Boisz się, że korzystając z bankowości online lub wypłacając środki z bankomatu, dane Twojej karty lub PIN wpadną w niepowołane ręce? W dzisiejszym tekście radzimy, co zrobić, by nie paść ofiarą złodzieja danych osobowych. Sprawdź!
Pamiętaj, by zawsze chronić swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, a także numer i serię dowodu osobistego oraz paszportu. Nigdy nie podawaj takich danych osobom trzecim, a w szczególności tym, których nie znasz. Nigdy nie wiesz, kto znajduje się po drugiej stronie komputera lub telefonu. Rachunki, faktury, ważne dokumenty i umowy trzymaj w bezpiecznym miejscu. Po ich opłaceniu, zniszcz dokumenty, najlepiej w niszczarce, by nie trafiły w niepowołane ręce.
Wybierając taką usługę, otrzymasz powiadomienie SMS-em lub e-mailem, za każdym razem, gdy do banku trafi wniosek kredytowy na Twoje dane. Otrzymasz szczegółowe informacje, w którym banku ktoś próbował na Ciebie wziąć kredyt, na jaki okres i kwotę było owe zobowiązanie. Warto skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, by uchronić się przed złodziejem tożsamości. Jeśli dostałeś taki alert, pomimo że nie składałeś wniosku ani nie poręczyłeś kredytu, skontaktuj się niezwłocznie z BIK-iem.
Jak sprawdzić czy widniejesz w bazie BIK i pobrać raport?
Co ważne, otrzymasz takie powiadomienie również wtedy, gdy ktoś sprawdzał Cię w BIG InfoMonitor lub podpisał umowę w Twoim imieniu, np. na abonament telefoniczny, Internet czy telewizję. Alerty BIK działają 24/7, dzięki czemu możesz w porę zareagować i uchronić się przed wyłudzeniem. Jeżeli w przeszłości nie korzystałeś z takiego rozwiązania, pobierz raport BIK. Sprawdź aktualne i zamknięte zobowiązania, dzięki czemu upewnisz się, że nikt nie wziął na Ciebie kredytu lub pożyczki.
Coraz większą popularnością cieszą się etui i portfele RFID, które chronią karty płatnicze przed atakiem złodziei i wadliwymi urządzeniami zewnętrznymi. Sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji. Do portfeli przyczepione są specjalne urządzenia RFID, które wykorzystują technologię blokującą sygnał fal radiowych o różnych częstotliwościach z nadajnika RFID (radio frequency identification). W ten sposób ochronisz swoje karty debetowe i kredytowe przed sczytaniem danych przez złodzieja, który może się znajdować w pobliżu.
Jeśli lubisz robić zakupy przez internet, wybieraj tylko bezpieczne i sprawdzone sklepy. Dokonując płatności online, korzystaj z usług certyfikowanych pośredników. Regularnie zmieniaj hasła dostępu. Zwróć uwagę na to, by były trudne do złamania. Nie stosuj też jednego hasła do wszystkich serwisów.
Nigdy nie otwieraj maili nieznanego pochodzenia, w przeciwnym razie możesz stać się łatwym łupem złodziei. Nie podawaj również nikomu loginów i haseł. Nie zezwalaj na zapamiętywanie hasła przez przeglądarkę.
Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, sprawdzaj, czy adres URL zaczyna się od https. Oprócz tego upewnij się, że obok znajduje się kłódka. Kliknij nią i sprawdź, czy połączenie jest bezpieczne. Pamiętaj, by zawsze wylogować się po zakończeniu transakcji.
RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2023
Dodaj komentarz