title

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki – co zrobić, by czuć się bezpiecznie?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie chronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki. Boisz się, że ktoś może wziąć na Ciebie zobowiązanie lub zrobić zakupy na raty? Sprawdź, co zrobić, by nie paść ofiarą złodziei tożsamości.

Boisz się, że korzystając z bankowości online  lub wypłacając środki z bankomatu, dane Twojej karty lub PIN wpadną w niepowołane ręce? W dzisiejszym tekście radzimy, co zrobić, by nie paść ofiarą złodzieja danych osobowych. Sprawdź!

Chroń dane osobowe

Pamiętaj, by zawsze chronić swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, a także numer i serię dowodu osobistego oraz paszportu. Nigdy nie podawaj takich danych osobom trzecim, a w szczególności tym, których nie znasz. Nigdy nie wiesz, kto znajduje się po drugiej stronie komputera lub telefonu. Rachunki, faktury, ważne dokumenty i umowy trzymaj w bezpiecznym miejscu. Po ich opłaceniu, zniszcz dokumenty,  najlepiej w niszczarce, by nie trafiły w niepowołane ręce. 

Skorzystaj z alertów BIK

Wybierając taką usługę, otrzymasz powiadomienie SMS-em lub e-mailem, za każdym razem, gdy do banku trafi wniosek kredytowy na Twoje dane. Otrzymasz szczegółowe informacje, w którym banku ktoś próbował na Ciebie wziąć kredyt, na jaki okres i kwotę było owe zobowiązanie. Warto skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, by uchronić się przed złodziejem tożsamości. Jeśli dostałeś taki alert, pomimo że nie składałeś wniosku ani nie poręczyłeś kredytu, skontaktuj się niezwłocznie z BIK-iem.  

Jak sprawdzić czy widniejesz w bazie BIK i pobrać raport?

Co ważne, otrzymasz takie powiadomienie również wtedy, gdy ktoś sprawdzał Cię w BIG InfoMonitor lub podpisał umowę w Twoim imieniu, np. na abonament telefoniczny, Internet czy telewizję. Alerty BIK działają 24/7, dzięki czemu możesz w porę zareagować i uchronić się przed wyłudzeniem. Jeżeli w przeszłości nie korzystałeś z takiego rozwiązania, pobierz raport BIK. Sprawdź aktualne i zamknięte zobowiązania, dzięki czemu upewnisz się, że nikt nie wziął na Ciebie kredytu lub pożyczki. 

Kup portfel RFID, który ochroni Twoje karty

Coraz większą popularnością cieszą się etui i portfele RFID, które chronią karty płatnicze przed atakiem złodziei i wadliwymi urządzeniami zewnętrznymi. Sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji. Do portfeli przyczepione są specjalne urządzenia RFID, które wykorzystują technologię blokującą sygnał fal radiowych o różnych częstotliwościach z nadajnika RFID (radio frequency identification). W ten sposób ochronisz swoje karty debetowe i kredytowe przed sczytaniem danych przez złodzieja, który może się znajdować w pobliżu.

Jak uchronić się przed kradzieżą danych?

Jeśli lubisz robić zakupy przez internet, wybieraj tylko bezpieczne i sprawdzone sklepy. Dokonując płatności online, korzystaj z usług certyfikowanych pośredników. Regularnie zmieniaj hasła dostępu. Zwróć uwagę na to, by były trudne do złamania. Nie stosuj też jednego hasła do wszystkich serwisów.

Nigdy nie otwieraj maili nieznanego pochodzenia, w przeciwnym razie możesz stać się łatwym łupem złodziei. Nie podawaj również nikomu loginów i haseł. Nie zezwalaj na zapamiętywanie hasła przez przeglądarkę. 

Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, sprawdzaj, czy adres URL zaczyna się od https. Oprócz tego upewnij się, że obok znajduje się kłódka. Kliknij nią i sprawdź, czy połączenie jest bezpieczne. Pamiętaj, by zawsze wylogować się po zakończeniu transakcji.

 

Jak dbać o bezpieczeństwo danych osobowych i kart?

 1. Zawsze zasłaniaj klawiaturę terminalu płatniczego, gdy wpisujesz kod PIN. Zadbaj o to, by ludzie stojący za Tobą w kolejce zachowali odpowiedni odstęp.

 2. Zakrywaj klawiaturę bankomatu podczas wpisywania PIN-u przy wpłatach i wypłatach gotówki.

 3. Sprawdzaj, czy nikt podejrzany nie kręci się przy bankomacie, gdy wypłacasz gotówkę.

 4. Zwróć uwagę, czy na klawiaturze urządzenia nie znajduje się dodatkowa nakładka sczytująca dane, które wprowadzasz lub podejrzana kamerka skierowana na klawisze, które służą do wpisywania PIN-u.

 5. Jeśli zgubisz kartę bankową, jak najszybciej zadzwoń do banku, by ją zastrzec! Sprawdź, jak zastrzec kartę bankową.

 6. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów tożsamości, również je jak najszybciej zastrzeż. Sprawdź, jak zastrzec dowód osobisty oraz jak zastrzec zgubiony paszport.

 7. Koniecznie zmieniaj hasła do swoich kont internetowych, poczty e-mail oraz do bankowości online. Rób to regularnie i zadbaj o to, by były one unikalne dla każdego z Twoich kont.

 8. Pamiętaj, by hasła nie były oczywiste. Niech nie zawierają one Twojego imienia+nazwiska, daty urodzenia, popularnych kombinacji cyfr (np. 1234) itp.

 9. Nie zapisuj swoich haseł na kartkach, nie noś PIN-u razem z kartą bankową w portfelu i nikomu nie podawaj tych poufnych danych.

 10. Nie rób zdjęć swoim dokumentom i nie przechowuj fotografii w telefonie lub na komputerze.

 11. Wszelkie dokumenty, faktury i umowy przechowuj w bezpiecznym miejscu, a jeśli chcesz się ich pozbyć, porwij je na małe kawałku ub użyj do tego celu zniszczarki, by nikt nie mógł odczytać zapisanych informacji. Sprawdź, jak długo przechowywać dokumenty.

 

 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter