title

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – kiedy można otrzymać?

Udało Ci się uzbierać całą kwotę pozostałą do spłaty kredytu bankowego? Świetnie się składa, bowiem możesz skorzystać z wcześniejszej spłaty zobowiązania! To jednak nie wszystko. Dzięki obowiązującym przepisom, możesz również otrzymać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Co warto wiedzieć? Podpowiadamy!

Ciekawostką jest fakt, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty, zarówno kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne, mogą dokonać ich wcześniejszej spłaty wraz z uzyskaniem zwrotu prowizji, którą musieli zapłacić. Każda osoba zaciągająca takie zobowiązanie może ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych już na etapie uruchomienia kredytu. Oprócz całkowitej spłaty, możliwa jest również nadpłata kredytu, ale w tym przypadku prowizja nie zostanie zwrócona kredytobiorcy.


Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku mówi jasno, że każdy konsument, który spłacił kredyt przed terminem, musi otrzymać od banku stosowne rozliczenie, czyli zwrócić mu nadpłaconą prowizję.

 

Wcześniejsza spłata kredytu – jak to wygląda?

Warto wiedzieć, że wcześniejszej spłaty kredytu można dokonać w kilku prostych krokach. Aby przystąpić do całej procedury, trzeba przede wszystkim przygotować stosowną kwotę pieniędzy, która będzie wystarczająca do pokrycia całego pozostałego zobowiązania. Następnie wystarczy złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty poprzez bankowość online lub w oddziale danej instytucji finansowej i ustalić termin spłaty. Kolejnym krokiem jest ubieganie się o zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę. Warto wiedzieć, że wcześniej dokonanie takowej spłaty nie wymuszało na bankach zwrotu kosztów konsumentom.


Odbierz zwrot prowizji bankowej nawet w 24h! >


Kiedy można otrzymać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne, zwrot prowizji konsument musi otrzymać bezzwłocznie po wcześniejszej spłacie zobowiązania. Banki jednak różnie interpretują przepisy lub zabezpieczają się stosownymi paragrafami w umowach, które pozwalają im na ominięcie tych przepisów. Zawsze więc trzeba zwracać uwagę na to, co podpisujemy i czy jest to dla nas korzystne. Ciekawostką jest fakt, że zwrot prowizji należy się także osobom spłacającym wcześniej kredyt konsolidacyjny, lecz jedynie do kwoty 255 500 złotych. Oznacza to, że zwrot prowizji może otrzymać każdy konsument spłacający kredyt przed terminem przy zachowaniu kilku powyższych warunków.

Zwrot prowizji – jak to zrobić?

Aby otrzymać zwrot prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu, należy wysłać pismo do danej placówki finansowej, w którym zawarte będą takie informacje, jak: dane konsumenta, dane banku, numer umowy kredytowej i jej data, informacje o sposobie zwrócenia środków, numer konta bankowego oraz termin, do którego bank powinien zwrócić pieniądze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy bank ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji i zawsze może ją odrzucić. Jeśli dojdzie do takowej sytuacji, można zwrócić się o pomoc do sądu, jednak będzie to generować dodatkowe koszty, a więc nie zawsze będzie to opłacalne. 

Skorzystaj z bezpłatnej analizy Twojego kredytu i odbierz zwrot prowizji >

 

Warto jednak podjąć stosowne kroki wysyłając wniosek o zwrot prowizji po spłacie zobowiązania, ponieważ można dzięki temu uzyskać dodatkowe pieniądze, które po prostu należą się każdemu, kto wcześniej spłacił kredyt. Wynika to z obowiązujących przepisów, dlatego są to w pełni legalne i uzasadnione działania, o których nie wie bardzo duża liczba klientów banków, dzięki czemu te nie zawsze samodzielnie wypłacają zwrot prowizji. 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter