title

Co to jest RRSO?

RRSO to wartość, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę, porównując koszty kredytów lub pożyczek. Sprawdź, dlaczego jest taka ważna i co dokładnie oznacza.

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to wartość, która obejmuje całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Jest wyrażona w procentach i wyliczana w stosunku rocznym. RRSO zawiera wszystkie obowiązkowe koszty kredytu, jakie będziesz musiał ponieść, spłacając dane zobowiązania.


W skład RRSO wchodzi:

  • prowizja za udzielenie,
  • koszty odsetek kredytu,
  • opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku,
  • opłaty przygotowawcze,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • koszty usług dodatkowych.

 

Co nie wchodzi w skład RRSO? Koszty produktów dodatkowych, których zakup nie jest konieczny, ale rekomendowany przez bank i opłacalny dla klienta, np. konto osobiste czy karta kredytowa, których nabycie obniży koszt kredytu.

Przykład:

Pożyczka gotówkowa PKO Banku Polskiego
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,22%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 7 268,75 zł, oprocentowanie zmienne 6,99%, całkowity koszt kredytu 268,75 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 268,75 zł), 11 miesięcznych rat równych po 605,65 zł i ostatnia rata 606,60 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01 października 2019 r. na reprezentatywnym przykładzie.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Ola

Nigdy nie wiedziałam jak interpretować "RRSO", ale ten artykuł mi wszystko rozjaśnił - dzięki!

Odpowiedz

newsletter