Spis treści:

Kategoria ubezpieczeń dla podróżujących jest częścią oferty towarzystw asekuracyjnych, która obejmuje wszystkie produkty zapewniające ochronę przed różnymi ryzykami w czasie podróży i przebywania na wyjeździe, zarówno w kraju, jak i za granicą. Najważniejszym jego elementem jest pokrycie w ramach zagwarantowanej sumy kosztów leczenia, ale też polisa może obejmować nieszczęśliwe skutki zdarzeń. Może zostać też rozbudowana o dodatkowe elementy, które zwiększą ochronę.
W najprostszej swojej postaci polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia. Zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych ma to znaczenie, ponieważ w Polsce każda osoba ubezpieczona w NFZ może skorzystać bezpłatnie z pomocy medycznej w publicznych placówkach zdrowia. Uzyska taką pomoc również za granicą na podstawie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie pokryje ona jednak kosztów np. leków czy specjalistycznego transportu medycznego lub sanitarnego, ani leczenia poza granicami Unii Europejskiej czy krajów EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Dlatego warto zastanowić się nad zawarciem odpowiedniej umowy. Ponadto EKUZ zapewnia ochronę na takiej zasadzie, jak mogą korzystać ze świadczeń medycznych mieszkańcy danego kraju, tzn. za niektóre z nich trzeba zapłacić.
Assistance
TAK
OC
do 500 000 zł
NNW
TAK
Bagaż
do 5 000 zł
Koszty leczenia
do 1 000 000 zł
Złóż wniosek online
Assistance
TAK
OC
TAK
NNW
TAK
Bagaż
TAK
Koszty leczenia
w zależności od ubezpieczyciela
Złóż wniosek online
Assistance
TAK
OC
do 100 000 zł
NNW
do 100 000 zł
Bagaż
do 3 000 zł
Koszty leczenia
do 200 000 zł
Złóż wniosek online
Assistance
TAK
OC
do 500 000 zł
NNW
do 50 000 zł
Bagaż
do 5 000 zł
Koszty leczenia
do 800 000 zł
Złóż wniosek online
Polisa kosztów leczenia w przypadku ubezpieczenia turystycznego to nie jedyna dostępna dla podróżującego opcja. Zwykle w podstawowej wersji ujęta jest też gwarancja ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Dzięki temu przy poniesieniu trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wyjazdu, w kraju czy za granicą, właściciel polisy bądź jego najbliżsi otrzymają odszkodowanie.
Elementem ubezpieczenia dla podróżnych może być ochrona od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, chroniąca przed ponoszeniem finansowych konsekwencji wywołanych szkód majątkowych i osobowych.
Dodatkiem do polisy mogą być ponadto ubezpieczenia:
Przed podpisaniem umowy z wybranym towarzystwem, zawsze trzeba zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami polisy. Ważna jest przy tym w szczególności sekcja dotycząca wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli lista zdarzeń, których wystąpienie powoduje, że towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Stanie się tak np. wtedy, gdy do wypadku za granicą dojdzie pod wpływem alkoholu czy po zażyciu substancji odurzających.
Polisa turystyczna powinna mieć odpowiednio dobrane sumy dla poszczególnych ryzyk. Koszty leczenia powinny być pokrywane w szerokim zakresie, ponieważ w wielu krajach leczenie jest niestety kosztowne. Niska składka zwykle idzie w parze z niską sumą ubezpieczenia, przez co polisa będzie chroniła w ograniczonym zakresie.
Wykupując np. wycieczkę w biurze turystycznym, klient może mieć pewność, że będzie ona zaoferowana z polisą, ale w swojej ograniczonej formie. Obowiązują przy tym niskie sumy ubezpieczenia i podstawowe świadczenia, z tytułu kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszt ochrony jest doliczany do ceny imprezy turystycznej, a klient nie ma możliwości rezygnacji.
RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023
Dodaj komentarz