title

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Sprawdź!

Zdolność kredytowa to czynnik, na podstawie którego dana instytucja analizuje sytuację finansową klienta i określa możliwość spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie. Ma ogromny wpływ na to, czy bank będzie w stanie udzielić kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego, hipotecznego lub pożyczki. Zobacz, w jaki sposób możesz poprawić ten parametr. Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Planujesz wzięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej? A może chcesz spełnić swoje marzenie o nabyciu nieruchomości, ale potrzebujesz finansowania od banku? Wykonaj pierwszy krok i zbadaj swoją zdolność kredytową. To właśnie na jej podstawie instytucje analizują profil klienta. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Co to jest zdolność kredytowa? To zdolność do otrzymania środków od banku lub firmy pożyczkowej. Według polskiego prawa bankowego, jest niezbędnym kryterium do uzyskania kredytu. Jest wyliczania na podstawie wielu czynników i sytuacji materialnej klienta. Pod uwagę brane są m.in. wysokość dochodów, źródło uzyskiwania dochodów, stan cywilny, aktualne obciążenia i spłacane kredyty czy wiek i liczba osób w gospodarstwie domowym kredytobiorcy.

 

Przeanalizuj swoją sytuację finansową


Weź do ręki kartkę i długopis lub włącz arkusz w Excelu. Przyszedł czas na rozpisanie swoich dochodów i wydatków! Przemyśl dokładnie i spisz wszelkie swoje stałe dochody i zobowiązania. Przygotuj listę spłacanych kredytów, kart kredytowych, pożyczek i zakupów na raty. Weż pod uwagę wysokość miesięcznych rat, czyli tyle, ile musisz co miesiąc oddawać do banku lub innej instytucji. Możesz też sprawdzić swoją sytuację, korzystając z popularnych baz dłużników (np. BIK, BIG InfoMonitor, KRD i ERIF). Pierwsze raporty zwykle są dostępne do pobrania za darmo.

Jeśli tylko masz taką możliwość, spłać swoje dotychczasowe zobowiązania. W pierwszej kolejności ureguluj te, które znajdują się już we wspomnianych bazach. Zrezygnuj też z karty kredytowej i debetu na koncie. W ten sposób poprawisz swoją zdolność kredytową i będziesz bardziej wiarygodny w oczach banku. 

Zwróć uwagę na swoje dochody


Pamiętaj, by udokumentować w banku wszystkie dochody, bez względu na ich źródło i wysokość. Umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony jest najlepiej oceniana przez banki. Jeśli jednak osiągasz dodatkowe dochody z tytułu umowy o dzieło lub umowy-zlecenie, również je uwzględnij. Najlepiej, byś zachował ciągłość umów z daną firmą przez okres min. pół roku - wówczas banki spojrzą na takie umowy przychylnym okiem. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, czy dany dochód zostanie zaakceptowany przez bank, nie krępuj się i dpytaj doradcę o szczegóły. Niektóre banki akceptują również dochody z renty lub świadczenia emerytalne.

Wydłuż okres kredytowania


Im dłuższy okres kredytowania, tym raty będą niższe. Wzrasta natomiast całkowity koszt kredytu. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, zwiększasz swoje szanse na kredyt. Dlatego zastanów się, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. 

Wybierz kredyt ze stałymi ratami. Są one nawet o kilkanaście procent niższe niż raty malejące. Jednocześnie bank obdarzy Cię większym zaufaniem. Nie musisz się też martwić, że zapomnisz o spłacie. Wystarczy, że zdecydujesz się na opcję polecenia zapłaty. Wtedy comiesięczna rata będzie automatycznie pobierana z Twojego konta.

Rozsądnie składaj wnioski o kredyt


W pierwszej kolejności złóż wniosek w banku, który oferuje najlepsze warunki finansowania. W tym celu warto skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych lub porównywarki pożyczek ratalnych, by poznać szczegóły danej oferty. W porównywarce znajdziesz dokładne analizy danego produktu oraz oferty wielu banków posegregowane według danego parametru, np. wysokości miesięcznej raty czy RRSO. Warto, byś zwrócił uwagę na ofertę banku, którego klientem jesteś - np. masz w nim konto osobiste. Wówczas bank może Cię potraktować nieco łagodniej i zaproponować ofertę na lepszych warunkach. Pamiętaj jednak, że nie zawsze tak będzie! Dlaczego kluczem do wyboru odpowiedniego kredytu lub pożyczki jest porównanie ofert.

Pamiętaj, by nie składać jednocześnie kilku wniosków do różnych instytucji. W przeciwnym razie obniżysz swoją zdolność kredytową. 

Skonsoliduj zobowiązania finansowe


Jeśli chcesz scalić wszystkie raty w jedną, zapytaj w banku o kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu zmniejszyć swoje comiesięczne wydatki i poprawisz zdolność kredytową. Wszystkie Twoje raty zostaną skonsolidowane: będziesz wówczas płacił tylko jedną, niższą ratę, ale przez dużo dłuższy okres. Musisz pamiętać, że takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas spłaty, więc przemyśl, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Dodatkowe produkty bankowe


Banki mogą zaproponować Ci niższą prowizję lub obniżenie marży w zamian za zakup dodatkowych produktów. Zazwyczaj otrzymasz propozycję nabycia karty kredytowej, ubezpieczenia lub konta osobistego. Rozważ tę opcję, jeśli w ten sposób możesz obniżyć koszty zobowiązania i poprawić zdolność. Warunkiem jest dokładne sprawdzenie kosztów takiego produktu!

Zakupy na raty


Jeśli do tej pory nie miałeś żadnych kredytów, pożyczek, czy karty kredytowej, jesteś dla banku jedną wielką niewiadomą. Dlatego, zanim złożysz wniosek o kredyt, zastanów się, czy nie kupić przypadkiem czegoś na raty albo nie zaciągnąć małej pożyczki. Najlepiej będzie jeśli skorzystasz z oferty darmowej pożyczki lub zakupu na raty 0%, by nie pokryć żadnych dodatkowych kosztów.

Spłacając terminowo swoje zobowiązanie, zwiększysz swoją wiarygodność. W BIK i BIG InfoMonitor pojawią się na Twój temat pozytywne wpisy. Pokazując, że jesteś odpowiedzialnym kredytobiorcą, zwiększysz swoje szanse na kredyt.

Jeśli chcesz wnioskować o dodatkowe środki pierwszy raz w życiu, sprawdź, jak wnioskować o pierwszy kredyt. Powodzenia!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Październik 2021

Dodaj komentarz

newsletter