title

Jak sprawdzić czy widniejesz w bazie BIK i pobrać raport?

W Biurze Informacji Kredytowej możesz znaleźć Raport BIK, czyli swoją pełną historię kredytową wraz z oceną punktową (scoringiem), który jest sprawdzany przez banki i instytucje pożyczkowe. Sprawdź, jak pobrać raport BIK i ile to kosztuje!

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to jedna z popularnych baz dłużników, w której banki i instytucje pozabankowe weryfikują swoich potencjalnych klientów. BIK gromadzi i udostępnia informacje o historii kredytowej klientów. Przechowuje zarówno pozytywne, jak i negatywne dane przesyłane przez banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i (spółdzielcze kasy społeczno-oszczędnościowe). 


BIK scoring
Źródło: bik.pl


Dlaczego warto sprawdzić się w BIK?

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na kredyt lub pożyczkę, zadbaj o pozytywne wpisy w BIK. Co ważne, mając pozytywną historię kredytową, staniesz się bardziej wiarygodnym klientem. W ten sposób możesz pokazać instytucji, że podchodzisz odpowiedzialnie do spłaty zobowiązań.

Pobierając raport BIK, możesz sprawdzić historię spłaty kredytu, pożyczki, debetu w koncie, czy karty kredytowej. Jeśli miałeś opóźnienia w płatnościach za rachunki lub abonament telefoniczny, musisz się liczyć z negatywnym wpisem. W konsekwencji zmniejszasz swoje szanse na zaakceptowanie wniosku kredytowego lub pożyczkowego. 

Jak pobrać raport BIK?

Jeśli chcesz sprawdzić swoją sytuację w BIK-u, najpierw musisz założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej. Jak to zrobić?

  1. Wejdź na stronę internetową: znajdziesz ją TUTAJ.

  2. Kliknij przycisk Zaloguj się w prawym górnym rogu, a następnie Załóż konto.

    Zostaniesz wówczas przekierowany do formularza, w którym należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania, numer PESEL.

  3. Zaznacz również rodzaj dokumentu tożsamości, jego serię i numer, datę wydania oraz datę ważności.

  4. Jeśli adres korespondencyjny różni się od adresu zamieszkania, wpisz go w odpowiednie pola.

  5. Na koniec zaznacz, że zapoznałeś się i akceptujesz Regulamin i Politykę Ochrony Prywatności Portalu BIK. Możesz również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych, przesyłanie informacji handlowych oraz przetwarzanie danych przez BIG w celach marketingowych.

  6. Aby potwierdzić swoją tożsamość, musisz wysłać skan dowodu osobistego i wykonać przelew identyfikacji na kwotę 1 zł: sprawdź, co to jest i jak wykonać przelew weryfikacyjny. Pamiętaj, że dane właściciela rachunku powinny zgadzać się z tymi, które podałeś w formularzu. Teraz poczekaj na e-maila z linkiem aktywacyjnym i SMS-a z kodem autoryzacyjnym. Ustal hasło do konta i zaloguj się w serwisie. 

 

Ile kosztuje raport BIK?

Przede wszystkim, wybierz zakres usług, jakie Cię interesują. Pojedynczy raport kosztuje 39 zł. Jeżeli chcesz skorzystać z pakietu 12 raportów razem z dodatkowymi usługami, musisz zapłacić 99 zł. Oprócz raportu o sobie zyskasz również wgląd do wskaźnika BIK, który przedstawia Twój status kredytowy, możesz włączyć Alerty BIK, które ochronią Cię przed wyłudzeniem danych z Twojego dokumentu tożsamości (np. w sytuacji, kiedy ktoś zechce skorzystać z Twoich danych w celu wzięcia pożyczki) oraz będziesz miał możliwość szybkiego zastrzegania dokumentów.

Zaznacz więc interesującą Cię ofertę i dokonaj płatności. Możesz zapłacić BLIK-iem, kartą kredytową, szybkim transferem, przelewem online lub portmonetką elektroniczną. BIK proponuje również opcję płatności gotówkowych. Po zaksięgowaniu środków przejdź do zakładki Raporty i kliknij Zobacz raport.

Co zawiera raport BIK? 

Raport zawiera wskaźnik BIK, czyli ogólną ocenę Twojej kondycji finansowej. Oprócz tego raport BIK składa się z oceny punktowej, podsumowania i informacji szczegółowych. Uwzględnia zobowiązania zamknięte, w trakcie spłaty, przetwarzane w celach statystycznych oraz te, w których przestałeś być stroną umowy. W raporcie znajdzie szczegółowe informacje na temat Twoich zobowiązań finansowych:

  • zamkniętych – są one nadal widoczne dla pożyczkodawców i są wliczane do scoringu kredytowego,

  • spłaconych – nie są widoczne dla banków i instytucji finansowych,

  • aktualnych – wszelkie zobowiązania, które nadal spłacasz samodzielnie lub ze współkredytobiorcą; to również zobowiązania, których jesteś poręczycielem.

    Raport BIK
    Źródło: bik.pl


W raporcie BIK nie znajdują się zaś informacje na temat niezapłaconych należności innych niż rachunki, kredyty czy pożyczki. Przykładowo, nieuregulowany mandat z fotoradaru czy nieopłacony mandat za przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu nie jest odnotowywany w Biurze Informacji Kredytowej.

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z raportu i sprawdzić siebie w BIK-u? Odpowiedź jest prosta! To dobry sposób, by zweryfikować informacje o swoich zobowiązaniach i potwierdzić wszelkie dane na swój temat. Będzie to pomocne, jeśli planujesz wnioskować o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, pożyczkę lub chcesz zakupić dany przedmiot na raty. Kontrolowanie raportów BIK to sposób na bieżącą kontrolę swojej historii kredytowej i weryfikacja spłaty zobowiązań. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś posłużył się Twoimi dokumentami lub danymi osobowymi – to również możesz sprawdzić w BIK-u. Wyłudzienie kredytu lub pożyczki to bardzo nieprzyjemna kwestia, dlatego warto to kontrolować.

Masz dodatkowe pytania? Daj znać w komentarzu, a na pewno Ci pomożemy!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter