title

Co zrobić z uszkodzonym banknotem?

Choć w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi przenosi się na płatności bezgotówkowe, pieniądz w formie fizycznej nie wychodzi z obiegu. A co jeśli Twój bankonot jest uszkodzony? Jak i gdzie można go wymienić? Podpowiadamy!

Uszkodzone banknoty to częsty powód do zmartwień dla wielu osób. Nie każdy wie, że uszkodzone w pewnym stopniu nominały można wymienić na nowe nawet na ich 100% równowartość. Jak to możliwe? Przepisy jasno określają, jakiego rodzaju uszkodzenia bankomatów są akceptowane przez NBP. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy będąc w posiadaniu zniszczonych nominałów można je wymienić na nowe.

Czym jest uszkodzony banknot/moneta według prawa?

Uszkodzone banknoty według aktualnie obowiązujących przepisów to takie, które są:

  • postrzępione;
  • podarte;
  • sklejone;
  • zabrudzone;
  • odbarwione.

Co ciekawe te elementy odnoszą się wyłącznie do uszkodzonym banknotów. Jak to wygląda w przypadku monet? Za uszkodzone uznaje się takie z wytartą powierzchnią, uszkodzeniami mechanicznymi, zmienioną barwą oraz skorodowane.

Uszkodzone banknoty – czy można je wymienić na nowe?

Będąc w posiadaniu uszkodzonych banknotów, możesz je łatwo wymienić na nowe w takich miejscach, jak:

  • siedziby banków komercyjnych;
  • siedziby banków spółdzielczych;
  • oddziały okręgowe NBP.

To miejsca, w których praktycznie od ręki, a przede wszystkim za darmo wymienisz zużyte banknoty na całkowicie nowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zarówno zalane, jak i uszkodzone w wyniku pożaru banknoty trzeba odpowiednio zabezpieczyć tak, aby nie uległy większemu zniszczeniu.

To ważne! Zarządzenie Prezesa NBP z 17 września 2020 roku pozwala na wymianę banknotów przesyłanych drogą korespondencyjną na adres centrali NBP: ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa.

Co ciekawe, osoba fizyczna nie może jednorazowo wymienić kwoty większej niż 2 000 złotych, a zwracaną kwotę otrzyma na wskazane konto bankowe. Wymiany zazwyczaj dokonuje się od ręki, pod warunkiem, że banknoty nie są nadmiernie uszkodzone i nie wymagają głębszej analizy. Kiedy jednak nominały są mocno zabrudzone lub uszkodzone, bank może wysłać je do weryfikacji do głównej siedziby NBP, co nieco wydłuży cały proces wymiany.

Wymiana uszkodzonych banknotów – jaki zwrot można otrzymać?

Warto wiedzieć, że banknoty uszkodzone nie zawsze są tyle warte, na ile wskazuje ich nominał. Zarządzenie wydane przez Prezesa NBP w 2020 roku jasno wskazuje, że istnieje kilka opcji wymiany banknotów na nowe, a mianowicie:

  • 100% wartości;
  • 50% wartości.

Powyższe zasady zwrotu obowiązują na pewnych warunkach. Aby otrzymać 100% zwrotu za uszkodzone banknoty, trzeba spełnić takie warunki, jak:

  • banknot nie może być przerwany na więcej niż 9 części;
  • może być klejony lub nie;
  • wszystkie elementy muszą stanowić 100% pierwotnej powierzchni banknotu lub 75% powierzchni.

Spełnienie powyższych warunków skutkuje zwrotem tej samej wartości nominałów, jak te które były uszkodzone. W sytuacji kiedy:

  • banknot uszkodzony zachował od 45 do 75% swojej pierwotnej powierzchni;
  • banknot jest w jednym fragmencie.

Można otrzymać zaledwie 50% wartości wymienianych nominałów. Oczywiście lepsze to niż nic, dlatego warto oddać uszkodzone banknoty do banku lub wysłać je do siedziby NBP celem wymiany na nowe.

Wymiana banknotów na nowe – najważniejsze informacje

Wymieniając banknoty na nowe, warto wiedzieć, że istnieje konieczność wypełnienia stosownego dokumentu, czyli wniosku o wymianę banknotów. Niezbędne jest w tym przypadku podanie swoich danych osobowych wraz z podpisem. Uwaga! W bankach oraz przez NBP wymieniane są tylko autentyczne banknoty, a ich klejenie odbywa się zawsze w obecności pracownika danej instytucji.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter