title

Jak korzystać z karty kredytowej? Jak działa ten produkt?

Karta kredytowa nie jest produktem dla każdego. By ją otrzymać, trzeba spełnić określone warunki banku. Karta ta pozwala na dostęp do dodatkowych środków, które są oprocentowane i które należy zwrócić w określonym terminie. Co warto wiedzieć o tym produkcie? Jak działa karta kredytowa i jak wybrać najlepszy produkt?


Karta kredytowa pozwala korzystać z dodatkowych pieniędzy. To produkt dostępny w wielu bankach, dzięki czemu możliwy jest wybór oferty dopasowanej do własnych potrzeb i możliwości. Co ważne, korzystanie z karty kredytowej może być całkowicie darmowe! O czym warto wiedzieć?

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej z limitem kredytowym w wysokości przyznanej przez bank. Dostępne środki można wykorzystywać w dowolny sposób – płacąc za zakupy online lub stacjonarnie, bądź wypłacając gotówkę z bankomatu. Pieniądze nie są wówczas pobierane z konta osobistego użytkownika, ale z rachunku kredytowego. Dlatego kartę kredytową można posiadać w dowolnym banku – niekoniecznie w tym, który obsługuje Twoje konto osobiste czy firmowe.

Karta kredytowa jest pewnego rodzaju pożyczką, ale w uproszczonej formie. Środki w wysokości ustalonej w umowie dostępne są bowiem na karcie – nie ma więc potrzeby, by każdorazowo wnioskować o nie w banku. Po skorzystaniu ze środków należy je oczywiście spłacić. Dlatego do uzyskania tego produktu konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Wygląd karty kredytowej jest niemal identyczny jak wygląd karty debetowej. Różnica polega na tym, że, na jej rewersie lub awersie widnieje informacja, że jest to karta kredytowa. Z przodu karty zawarte jest także imię i nazwisko właściciela, nazwa banku, logo organizacji wydającej kartę, mikroprocesor, data ważności karty oraz symbol płatności zbliżeniowych. Na odwrocie zaś znajduje się pasek magnetyczny, hologram, miejsce na podpis właściciela, numer CVV2/CVC2 oraz dane teleadresowe banku.

Jak działa karta kredytowa?

Działanie karty kredytowej jest zbliżone do działania tradycyjnej karty bankowej. Można nią płacić zbliżeniowo lub tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych oraz za jej pomocą wypłacać środki z bankomatów – lecz tutaj należy liczyć się z tym, że mogą zostać pobrane opłaty dodatkowe. Niektóre firmy wymagają karty kredytowej do rezerwacji biletów lotniczych, miejsc hotelowych czy wynajmu samochodu, zwłaszcza za granicą. Jest to zabezpieczenie w razie nieuczciwości klienta.

Różnica w działaniu karty kredytowej polega na tym, że każdorazowa płatność dokonana za jej pomocą jest pożyczką zaciąganą w banku – korzystasz ze środków, których tak naprawdę nie posiadasz. Karta jest oprocentowana, ale w przypadku niekorzystania z karty lub oddania środków w okresie bezodsetkowym, bank nie naliczy żadnych odsetek od transakcji bezgotówkowych, czyli od zakupów opłaconych kartą.

Ile kosztuje karta kredytowa? Jak spłacić kartę kredytową?

Kluczem do odpowiedniego użytkowania karty kredytowej są regularne spłaty wykorzystanych środków. Każda karta jest oprocentowana według tabeli opłat danego banku, ale odsetki zostają naliczane dopiero po kilkudziesięciu dniach. Dzięki temu, spłacając zadłużenie w okresie bezodsetkowym, nie zapłacisz odsetek za swoje zakupy.

Spłata karty kredytowej musi zatem zostać wykonana w terminie podanym na zestawieniu, by nie dopuścić do opóźnień i skorzystać z okresu bezodsetkowego. Wystarczy przelać środki na rachunek karty kredytowej. Można więc zrobić to przez internet – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu, np. za pomocą przelewu w bankowości online lub aplikacji mobilnej. Jeśli z góry znamy kwotę do spłaty, można również ustawić stałą spłatę ze swojego konta bankowego za pomocą zlecenia stałego, by nie myśleć o tym w każdym miesiącu.

Okres bezodsetkowy karty kredytowej – co to jest?

Okres bezodsetkowy karty to zdecydowanie jedna z największych zalet karty kredytowej. Jest to okres, w trakcie którego nie są naliczane odsetki od transakcji bezgotówkowych – w przypadku spłaty karty w tym okresie. Jego długość jest uzależniona od oferty danego banku, może on wynosić nawet kilkadziesiąt dni. Jak to działa w praktyce?

1. dnia rozpoczyna się okres rozliczeniowy i bezodsetkowy karty
5. dnia płacisz kartą kredytową za zakupy spożywcze
7. dnia płacisz kartą kredytową za paliwo na stacji paliw
10. dnia kupujesz online bilety lotnicze, płacąc za nie kartą kredytową
30. dnia kończy się okres rozliczeniowy karty
Masz jednak dodatkowe 24 dni okresu bezodsetkowego, przez co możesz spłacić swoje zadłużenie bez dodatkowych kosztów aż do 54. dnia.

Jak wybrać odpowiednią kartę kredytową?

Karta kredytowa powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Z uwagi na to, że jest dostępna w wielu bankach, należy dobrze przyjrzeć się wszystkim dostępnym ofertom. Na co zwrócić uwagę? Czym powinna się odznaczać dobra karta kredytowa?

 • Odpowiednie oprocentowanie – będzie Cię obowiązywało po zakończeniu okresu bezodsetkowego;

 • Długi okres bezodsetkowy – to czas, w którym możesz spłacić swoje zobowiązanie bez dodatkowych kosztów;

 • Niskie opłaty za użytkowanie karty – niektóre banki naliczają opłaty za wydanie karty, miesięczne korzystanie z karty oraz transakcje gotówkowe, np. wypłaty z bankomatów. Zwróć więc uwagę na to, jakie opłaty wiążą się z kartą, którą wybrałeś;

 • Oferta promocyjna – promocje bankowe to dobra okazja do skorzystania z atrakcyjnych warunków karty kredytowej. Obecnie możesz np. cieszyć się nagrodą w wysokości 300 zł za założenie karty kredytowej w Santander Consumer Banku. Wystarczy, że spełnisz warunki aktywności, czyli dokonasz płatności kartą na kwotę min. 300 zł miesięcznie przez sześć kolejnych miesięcy. Sprawdź: odbierz 300 zł za kartę ratalną Comfort Plus Santander Consumer Banku!

Dobrym produktem dla Ciebie może być wspomniana powyżej Karta ratalna Comfort Plus ze stałą spłatą Santander Consumer Banku. W ramach promocji można zyskać aż 300 zł na rachunek karty kredytowej i być zwolnionym z opłat za korzystanie z karty przez 13 miesięcy. W przeciwnym razie, poza okresem promocji, standardowa miesięczna opłata wynosi 15 zł – uniknięcie jej jest możliwe po dokonaniu płatności kartą na kwotę min. 1 000 zł miesięcznie. Kwota do spłaty dla karty ratalnej Santander Consumer Banku jest zawsze stała – taka, jaką ustalisz podczas podpisywania umowy o kartę. Bank umożliwia wybór jednego z czterech terminów spłaty karty. Pozwala to dopasować go np. do terminu wpływu Twojego wynagrodzenia od pracodawcy. Zadłużenie można spłacić za pomocą bankowości internetowej, aplikacji mobilnej banku lub serwisu Przelewy24.

W zależności od wysokości wybranej miesięcznej kwoty do spłaty, bank przyzna Ci limit kredytowy – od 1 000 do nawet 10 000 zł. Wysokość limitu jest również uzależniona od Twojej zdolności kredytowej i otrzymywanych zarobków. Okres bezodsetkowy Karty ratalnej Comfort Plus ze stałą spłatą Santander Consumer Banku wynosi do 54 dni. O kartę możesz wnioskować w prosty i wygodny sposób, wypełniając poniższy formularz online.

Karta kredytowa – zalety i wady

Jeśli już wiesz, jak działa karta kredytowa, zastanów się, czy produkt ten będzie dla Ciebie odpowiedni. Czy jest do dobra oferta?

Do niewątpliwych zalet karty kredytowej należy zaliczyć:

 • wygodę – dodatkowe środki masz dostępne zawsze na swojej karcie,
 • bezpieczeństwo – płatności wykonywane za pomocą karty są w 100% bezpieczne,
 • dodatkowe środki dostępne od ręki – wnioskowanie o limit kredytowy w banku jest szybkie i proste, a co więcej, można to zrobić przez internet,
 • możliwość spłaty karty w równych stałych kwotach – podobnie jak abonamenty,
 • okres bezodsetkowy – banki udostępniają terminy, w których nie naliczają odsetek od pożyczonej kwoty,
 • promocje i programy lojalnościowe – dzięki płatnościom kartą kredytową, można zyskać atrakcyjne zniżki i rabaty u partnerów.


Karta kredytowa, jak każdy produkt, ma również swoje wady. Należą do nich:

 • prowizje za wypłaty z bankomatów – banki często naliczają wysokie opłaty za transakcje gotówkowe dokonane za pomocą karty kredytowej,
 • wysokie oprocentowanie karty – w przypadku niespłacenia limitu w terminie, należy liczyć się z doliczeniem odsetek,
 • możliwość utraty kontroli nad wydatkami – w przypadku nieumiejętnego korzystania z karty, można wydawać więcej, niż jest się w stanie spłacić,
 • konieczność zakupu produktów dodatkowych – należy zwrócić uwagę na to, czy dany bank nie wymaga zakupu dodatkowych ofert, np. ubezpieczenia.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Wrzesień 2023

Dodaj komentarz

newsletter