title

Jak zamknąć konto osobiste?

Chcesz zrezygnować ze swojego konta osobistego? Nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, by nie ponieść dodatkowych opłat? Sprawdź, jak skutecznie zamknąć konto osobiste!

Zamknięcie konta osobistego najczęściej wynika z powodu chęci otwarcia rachunku w innym banku. Konsumenci często decydują się na taki krok po ewentualnej zmianie warunków prowadzenia konta przez obecną instytucję. Jak zamknąć rachunek bankowy bezpowrotnie? Ile to trwa? Jakie są koszty? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Jak zamknąć konto osobiste? Krok po kroku

Zamknięcie konta osobistego w dowolnym banku to prosta sprawa. Wystarczy mieć dostęp do bankowości Internetowej, zadzwonić na infolinię lub udać się do wybranej placówki bankowej, która obsługuje dany rachunek. Pamiętaj, że podczas wizyty w oddziale potrzebujesz mieć ze sobą aktualny dowód tożsamości. W przeciwnym razie pracownik banku nie będzie w stanie zweryfikować Twojej osoby i udzielić pomocy w zakresie zamknięcie rachunku bankowego.

Proces zamykania konta osobistego w większości instytucji wygląda podobnie. Należy jednak sprawdzić, co umożliwia bank, w którym chcesz zamknąć swoje konto osobiste. Aby tego dokonać, musisz:

  • złożyć dyspozycję zamknięcia konta online, telefonicznie lub osobiście w oddziale;
  • zamknąć wszystkie produkty dodatkowe powiązane z kontem;
  • zapewnić na rachunku środki potrzebne do spłaty ewentualnych zadłużeń wynikających z prowadzenia konta;
  • wydać dyspozycję przekazania pozostałych środków na inne konto w banku.

Warto mieć na uwadze fakt, że po złożeniu dyspozycji zamknięcie konta osobistego trzeba liczyć się z czasem wypowiedzenia wynoszącym najczęściej 30 dni. W tym czasie bank zamyka wszelkie sprawy związane z prowadzonym kontem, reguluje opłaty z pozostałych na nim środków i wysyła powiadomienie od klienta o poprawnym jego zamknięciu. Jak widać, procedura zamknięcia rachunku bankowego jest równie prosta, jak jego założenie na nowo.

Ile kosztuje zamknięcie konta?

Koszt zamknięcia rachunku bankowego we wszystkich instytucjach finansowych to najczęściej 0 złotych. Musisz jednak liczyć się z koniecznością uregulowania wszelkich zaległości finansowych wynikających z opłat pobieranych na poczet prowadzenia rachunku lub innych usług. Oprócz tego zamknięcie konta jest w pełni darmowe dla każdego klienta dowolnego banku.

O czym warto pamiętać, zamykając rachunek bankowy?

Kiedy zamykasz rachunek bankowy, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim:

  • pozostaw pewne środki na rachunku, by uregulować ewentualne zadłużenie;
  • złóż dyspozycję przekazania pozostałych środków na koncie po jego zamknięciu;
  • w okresie wypowiedzenia najlepiej nie korzystaj z funkcjonalności konta.

Uwaga! Kiedy w ostatni dzień rozliczeniowy na koncie nie będzie wystarczającej kwoty do uregulowania zadłużenia, konto nie zostanie zamknięte. Oznacza to, że jako klient musisz złożyć w takiej sytuacji jeszcze raz dyspozycję jego zamknięcia i poczekać kolejny miesiąc na pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Kiedy można zamknąć konto bez okresu wypowiedzenia?

Konto w banku zamkniesz też bez problemu, unikając konieczności oczekiwania na okres wypowiedzenia. Taką możliwość masz tylko w jednej sytuacji. Kiedy instytucja finansowa nagle zmienia warunki i kosztorys prowadzenia rachunku, możesz powołać się na tę kwestię i wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. W każdej innej sytuacji obowiązuje Cię zachowanie okresu wypowiedzenia wynoszącego najczęściej 30 dni.

W dzisiejszych czasach posiadanie konta w banku to szansa na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli już rezygnujesz z jednego rachunku w danym banku, rozejrzyj się za nową ofertą i załóż zupełnie nowy rachunek indywidualny dopasowany do Twoich potrzeb.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter