Spis treści:
Zamknięcie konta osobistego najczęściej wynika z powodu chęci otwarcia rachunku w innym banku. Konsumenci często decydują się na taki krok po ewentualnej zmianie warunków prowadzenia konta przez obecną instytucję. Jak zamknąć rachunek bankowy bezpowrotnie? Ile to trwa? Jakie są koszty? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.
Zamknięcie konta osobistego w dowolnym banku to prosta sprawa. Wystarczy mieć dostęp do bankowości Internetowej, zadzwonić na infolinię lub udać się do wybranej placówki bankowej, która obsługuje dany rachunek. Pamiętaj, że podczas wizyty w oddziale potrzebujesz mieć ze sobą aktualny dowód tożsamości. W przeciwnym razie pracownik banku nie będzie w stanie zweryfikować Twojej osoby i udzielić pomocy w zakresie zamknięcie rachunku bankowego.
Proces zamykania konta osobistego w większości instytucji wygląda podobnie. Należy jednak sprawdzić, co umożliwia bank, w którym chcesz zamknąć swoje konto osobiste. Aby tego dokonać, musisz:
Warto mieć na uwadze fakt, że po złożeniu dyspozycji zamknięcie konta osobistego trzeba liczyć się z czasem wypowiedzenia wynoszącym najczęściej 30 dni. W tym czasie bank zamyka wszelkie sprawy związane z prowadzonym kontem, reguluje opłaty z pozostałych na nim środków i wysyła powiadomienie od klienta o poprawnym jego zamknięciu. Jak widać, procedura zamknięcia rachunku bankowego jest równie prosta, jak jego założenie na nowo.
Koszt zamknięcia rachunku bankowego we wszystkich instytucjach finansowych to najczęściej 0 złotych. Musisz jednak liczyć się z koniecznością uregulowania wszelkich zaległości finansowych wynikających z opłat pobieranych na poczet prowadzenia rachunku lub innych usług. Oprócz tego zamknięcie konta jest w pełni darmowe dla każdego klienta dowolnego banku.
Kiedy zamykasz rachunek bankowy, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim:
Uwaga! Kiedy w ostatni dzień rozliczeniowy na koncie nie będzie wystarczającej kwoty do uregulowania zadłużenia, konto nie zostanie zamknięte. Oznacza to, że jako klient musisz złożyć w takiej sytuacji jeszcze raz dyspozycję jego zamknięcia i poczekać kolejny miesiąc na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Konto w banku zamkniesz też bez problemu, unikając konieczności oczekiwania na okres wypowiedzenia. Taką możliwość masz tylko w jednej sytuacji. Kiedy instytucja finansowa nagle zmienia warunki i kosztorys prowadzenia rachunku, możesz powołać się na tę kwestię i wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. W każdej innej sytuacji obowiązuje Cię zachowanie okresu wypowiedzenia wynoszącego najczęściej 30 dni.
W dzisiejszych czasach posiadanie konta w banku to szansa na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli już rezygnujesz z jednego rachunku w danym banku, rozejrzyj się za nową ofertą i załóż zupełnie nowy rachunek indywidualny dopasowany do Twoich potrzeb.
RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2024
Dodaj komentarz