title

Jakie są korzyści faktoringu dla małych i średnich firm?

Wciąż się zastanawiasz, czy warto skorzystać z usług faktoringu, by poprawić płynność finansową w Twojej firmie? Być może uda nam się rozwiać Twoje wątpliwości. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jakie korzyści płyną z faktoringu dla małych i średnich firm!

Jak wiadomo, długie terminy płatności na fakturach to obecnie standard. Choć zapewnia to przewagę konkurencyjną i lepszą współpracę z klientem, o co niezaprzeczalnie należy dbać, nie zawsze jest to korzystne dla finansów Twojej firmy. Dzięki skorzystaniu z faktoringu otrzymasz środki z owych faktur już nawet w ciągu godziny! Nie musisz więc czekać 7, 14, 60 czy nawet 90 dni na przelew od kontrahenta. Przykładem mogą być usługi oferowane przez firmę faktoringową FINEA. Płatność za fakturę znajdzie się na Twoim koncie już w godzinę od przekazania dokumentu faktorowi. Możesz więc od razu zarządzać środkami firmowymi, zachowując przy tym płynność finansową.
Zalety faktoringu

Jak już wspomnieliśmy, główną zaletą faktoringu jest możliwość natychmiastowego otrzymania środków zarobionych z tytułu wykonanych usług, sprzedanych towarów czy zrealizowanych projektów. To jednak nie wszystko, bowiem faktoring pozwala na szereg innych czynności, z których może skorzystać przedsiębiorca, by nie stracić płynności finansowej w firmie. O czym warto pamiętać?


Wydłużone terminy płatności

Możliwość wystawiania faktur z dłuższym terminem płatności to największa zaleta faktoringu. Podstawą w biznesie są pozytywne relacje z klientami. To droga do współpracy w przyszłości i realizacji kolejnych wspólnych projektów. Dzięki oferowaniu kontrahentom wydłużonych terminów płatności, zyskujesz większe szanse na pozyskanie nowych klientów oraz wzmacniasz konkurencyjność swojej firmy. Warto wspomnieć, że możliwe jest także uzyskanie środków z wielu faktur na dużą kwotę. Jeśli udało Ci się pozyskać wielu nowych klientów, a co za tym idzie – wiele faktur czeka na płatności z ich strony, możesz je wszystkie przekazać firmie faktoringowej i mieć środki na swoim koncie niemalże od razu. Limity faktur są różne w zależności od danej firmy. Przykładowo, firma eFaktor oferuje limit faktoringowy aż do 5 000 000 zł! To naprawdę świetna oferta.

Co jeszcze przemawia za tym, by skorzystać z opcji faktoringu?

Dostępność usług faktoringowych

Faktoring to usługa, z której może skorzystać niemalże każdy przedsiębiorca. W przeciwieństwie do innych produktów, które mają na celu pomóc w finansowaniu firm – np. kredytów firmowych, obrotowych czy limitów kredytowych, faktoring jest produktem szeroko dostępnym. Firmy faktoringowe nie wymagają od firm posiadania zdolności kredytowej, formalności związanych z dokumentami czy określonego stażu działania danego przedsiębiorstwa. Jest to więc rozwiązanie, z którego mogą skorzystać również małe i średnie firmy, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt bankowy.

Korzyści płynące z faktoringu

  • Zwiększenie obrotów bez angażowania własnych środków finansowych. Dzięki pozyskaniu gotówki tuż po dokonaniu sprzedaży, masz do dyspozycji środki, które mogą Ci pozwolić wygenerować kolejne sprzedaże, co wpływa na zwiększenie obrotów firmy. 

  • Monitoring spłat i należności. Wybrana przez Ciebie firma faktoringowa na bieżąco monitoruje spłatę należności faktur kosztowych Twoich kontrahentów, co wpływa na brak kłopotów z windykacją długów od klientów. Nie musisz się martwić o spełnienie obowiązku upominania się o zapłatę – zrobi to za Ciebie Twój faktor.


 

  • Bezpieczeństwo i stabilność finansowa firmy. Korzystanie z faktoringu to również gwarancja bezpieczeństwa w razie problemów finansowych firmy. Nie musisz czekać na otrzymanie środków za bieżące działania – możesz dysponować pieniędzmi, które w przeciwnym razie byłyby zamrożone. Sprzedając dany produkt lub wykonując usługę, masz pewność, że natychmiastowo zyskasz środki na pokrycie bieżących kosztów czy zakup nowych towarów.

  • Brak wpływu na zdolność kredytową firmy. Ważne jest również to, że faktoring – w odróżnieniu od kredytów obrotowych – nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy. Nie jest więc to produkt, podczas nabycia którego musisz się zastanawiać nad tym, jak korzystanie z niego wpłynie w przyszłości na finanse Twojej firmy. Może on im tylko pomóc :)

 

Jak widać, korzyści płynących z faktoringu jest sporo, a to na pewno nie są wszystkie! Jeśli masz dodatkowe pytania związane z działaniem i usługami firm faktoringowych, daj znać w komentarzu, a na pewno Ci pomożemy.

SKORZYSTAJ Z FAKTORINGU W SWOJEJ FIRMIE!
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter