title

Karta przedpłacona – jak działa taki produkt?

Karta płatnicza, którą możesz doładować w każdym momencie. Brzmi doskonale? Właśnie tak działa karta pre-paid! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć, jak z niej korzystać i jakie karty przedplacone są dostępne na rynku.

Czym tak naprawdę jest karta przedpłacona? Kiedy się przydaje? Jeśli wybierasz się na wakacje, z pewnością potrzebujesz bezpiecznej formy pozwalającej na przechowywanie pieniędzy. W ten sposób nawet jeśli będziesz ofiarą kradzieży, prawdopodobnie wyjdziesz z tej sytuacji bez jakichkolwiek nieprzyjemności. Sprawdź, czym jest karta prepaid oraz w jaki sposób możesz ją wykorzystać.

Karta przedpłacona – jak to działa?

Karta przedpłacona to nic innego jak karta wydawana przez instytucje finansowe w celu realizowania płatności w kraju i za granicą. Różnica polega jednak na tym, że kartę prepaid trzeba zamówić, doładować i dopiero wtedy można z niej korzystać. Na takim rachunku znajduje się tylko określona kwota, której nie da się przekroczyć. Co to oznacza w praktyce? Na kartę prepaid wydasz tylko tyle, ile chcesz w rzeczywistości przeznaczyć!

Karta prepaid – zalety

Do głównych zalet karty przedpłaconej, zaliczamy:

  • wygodę użytkowania;
  • bezpieczeństwo;
  • maksymalną kontrolę nad swoimi wydatkami.

Oznacza to, że korzystanie z karty prepaid jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ze względu na fakt, iż można ją doładować na dowolną kwotę, karta tego typu przydaje się np. na wakacjach. Dzięki temu nawet w razie kradzieży nie ma ryzyka, że utracimy wszelkie środki znajdujące się na rachunku bankowym.

Karta przedpłacona dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem pozwalające na naukę swojego dziecka panowania nad finansami jest karta przedpłacona. Możesz załadować ją na dowolną kwotę, a następnie przekazać dziecku. To bezpieczne rozwiązanie, gdyż dziecko nie wyda więcej, niż będzie w stanie ściągnąć z karty prepaid. Dzięki temu już od najmłodszych lat można nauczyć swoją pociechę oszczędzania i zdrowego rozsądku. Dodatkowo w razie zaginięcia karty nie ma ryzyka, że złodziej wypłaci jakąkolwiek gotówkę. Karta prepaid tak samo, jak zwykła debetówka jest zabezpieczona kodem PIN i w każdej chwili można ją zablokować.

Firmowa karta prepaid – kiedy się przyda?

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na korzystanie z kart przedpłaconych. Dlaczego? Głównie ze względu na większą kontrolę wydatków swoich pracowników np. podczas podróży służbowej. Na kartę prepaid pracodawca może przesłać tylko określoną kwotę na bieżące wydatki związane z wyjazdem. W ten sposób można zniwelować ryzyko kradzieży firmowych środków, jak i w większym stopniu zapanować nad budżetem. 

Karty prepaid – jakie rodzaje dostępne są na rynku?

Obecnie wiele banków i instytucji pozabankowych daje możliwość skorzystania z karty przedpłaconej, w ramach której można realizować różnego rodzaju zakupy przez osobę obdarowaną. Ze względu na rodzaje karty prepaid dzielimy na takie, jak:

  • wirtualne;
  • fizyczne;

A dodatkowo:

  • firmowe;
  • indywidualne.

Wirtualna karta prepaid to taka, której nie otrzymujemy fizycznie, a jedynie będziemy w posiadaniu kodów umożliwiających realizację zakupów w dowolnym celu. Zasada działania obydwu rozwiązań jest taka sama, jednak różni się nieco formą.

Czy warto korzystać z kart przedpłaconych?

Zdecydowanie warto korzystać z kart prepaid choćby ze względu na ich wiele możliwości, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz prostotę użytkowania. Karta przedpłacona zazwyczaj wydawana jest całkowicie za darmo, a jedynie niektóre instytucje pobierają opłatę za jej użytkowanie w wysokości kilkunastu złotych.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter