title

NFC – co to jest? Jak działają płatności NFC na telefonach i smartwatchach?

Z płatności zbliżeniowych korzysta coraz więcej klientów. Wystarczy przyłożyć do terminala swoją kartę płatniczą, by uregulować należność za swoje zakupy. Co więcej, obecnie można korzystać nie tylko z karty, ale i z urządzeń, które mamy zawsze pod ręką, czyli smartfona lub smartwatcha. Jak to możliwe? Jak działają płatności NFC? Sprawdź! 

Płatności zbliżeniowe za pomocą urządzeń mobilnych to coraz częściej wykorzystywana funkcja przez klientów banków. Dlaczego? Głównie ze względu na prostotę działania oraz fakt, że większość smartfonów i akcesoriów posiada wbudowane moduły NFC. Co to oznacza? W skrócie tylko tyle, że do zrealizowania płatności bezgotówkowej w dzisiejszych czasach w zupełności wystarcza telefon lub zegarek multimedialny z dostępem do internetu oraz posiadający moduł NFC. Czym jednak jest ta funkcja? Jak z niej skorzystać? Przekonaj się, jakie to proste!

NFC – co to takiego?

Czym jest NFC w nowoczesnych urządzeniach mobilnych? Jest to moduł elektroniczny, dzięki któremu urządzenie łączy się z terminalami płatniczymi i nie tylko. Co ciekawe, przy jego pomocy można także komunikować się pomiędzy telefonami. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje sygnały radiowe w niewielkich odległościach (do około 20 cm). Warto wiedzieć, że NFC wykorzystywane jest nie tylko przez mobilne aplikacje umożliwiające płatności zbliżeniowe, ale także do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami. To podobny układ do modułu Bluetooth, z tym że ma nieco mniej ograniczeń.

Jak działa NFC podczas płatności zbliżeniowych?

Zasada działania modułu NFC podczas realizowania płatności zbliżeniowych jest bardzo prosta. Wystarczy zbliżyć urządzenie do terminala płatniczego, a następnie potwierdzić transakcję kodem PIN, odciskiem palca lub Face ID w aplikacji. Co ważne, przed wykonywaniem transakcji koniecznie jest także uruchomienie modułu NFC w menu kontekstowym telefonu lub zegarka. NFC wykorzystuje sygnały radiowe, które podczas zbliżenia się urządzenia do terminala zachodzą ze sobą w reakcję indukcyjną. W ten sposób nawiązywane jest połączenie, które charakteryzuje się takimi aspektami, jak:

  • pasmo 2 GHz,
  • częstotliwość około 13,56 MHz,
  • przepustowość na poziomach 106, 212, 424, 848 kbit/s.

Operacje płatnicze realizowane są wtedy, kiedy urządzenie i terminal znajdują się na tych samych pasmach, nawiązując ze sobą kontakt.

Jak płacić bezgotówkowo z użyciem NFC? Krok po kroku

Płatności telefonem należą do jednej z najwygodniejszych metod, które są obecnie dostępne. Dlaczego? Głównie ze względu na brak konieczności posiadania przy sobie fizycznej karty płatniczej. Do zrealizowania operacji wystarczy smartfon z NFC i dostępem do internetu. W jaki sposób zapłacić za towary lub usługi w terminalu płatniczym? Trzeba przede wszystkim:

  1. Uruchomić moduł NFC.
  2. Wybudzić ekran urządzenia.
  3. Przyłożyć telefon do terminala.
  4. Zaakceptować płatność.

To wszystko. Cały proces płatności zbliżeniowych NFC jest prosty i nie wymaga wykonywania wielu czynności. Co ciekawe, obecnie moduł NFC działa nie tylko w smartfonach, ale także zegarkach multimedialnych (smartwatchach), a nawet laptopach. Nie lada gratką dla fanów nowoczesnych technologii są także specjalne naklejki zbliżeniowe wydawane przez banki, aby móc realizować operacje nawet bez użycia telefonu z modułem NFC. Jest to jednak nieco rzadziej wykorzystywana metoda, o której już się nie wspomina.

Płatności NFC a bezpieczeństwo

Warto wiedzieć, że aplikacje mobilne wykorzystujące moduł NFC najczęściej wymagają potwierdzenia płatności zbliżeniowej przy pomocy urządzenia, dlatego nie ma ryzyka, że jakiekolwiek środki znikną z konta niepostrzeżenie. Wpływa to na ogólną opinię, że realizowanie operacji płatniczych jest całkowicie bezpieczne, a przede wszystkim proste i wygodne. Niewielki zasięgi konieczność potwierdzenia płatności to główne cechy powodujące, że NFC jest w 100% bezpieczną metodą płatności bezgotówkowych.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter