title

Podatek Belki w 2022 roku. Czym jest, kiedy musimy go zapłacić i jak go obliczyć?

Gromadzisz oszczędności w banku? Ten temat powinien Cię zainteresować! Sprawdź, czym jest, ile aktualnie wynosi oraz kiedy trzeba opłacić Podatek Belki 2022? Czy są sposoby na jego uniknięcie? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Nie każdy obecnie wie, czym tak naprawdę jest Podatek Belki w 2022 roku. Stale zmieniające się przepisy oraz uregulowania prawne sprawiają, że wiele osób nie pamięta o tym, iż jest to obowiązkowa danina, którą trzeba zapłacić zawsze, kiedy zostanie wypracowany jakikolwiek zysk z oszczędności znajdujących się np. na rachunku oszczędnościowym, ale nie tylko. 

Czym jest Podatek Belki?

Krótko mówiąc, Podatek Belki to inaczej danina od dochodów kapitałowych, która dotyczy:

  • odsetek od kredytów gotówkowych i innych;
  • przychodów z wypłaconej dywidendy;
  • odsetek od środków zebranych na lokatach i innych rachunkach oszczędnościowych;
  • odsetek od sprzedaży papierów wartościowych i funduszy kapitałowych.

Jak widać, podatek od przychodów kapitałowych obejmuje wiele aspektów, które są dokładnie opisane w Art. 17 Ustawy o PIT. Czym jednak w praktyce jest Podatek Belki? Najłatwiej ujmując, jest to podatek, który po prostu spowalnia wzrost oszczędności. Warto wiedzieć, że podatek ten jest zawsze obowiązkowo naliczany, kiedy tylko dana osoba osiąga jakiekolwiek zyski wynikające ze swoich działań oszczędnościowych. 

Ile wynosi Podatek Belki 2022?

Aktualnie Podatek Belki wyrażany jest procentowo i cały czas ma taką samą wartość, a mianowicie 19% od kwoty wypracowanego zysku. Co to oznacza w praktyce? Dla osób, które dla przykładu w ramach konta oszczędnościowego po jakimś czasie wypracowały 1000 złotych zysku, konieczna będzie zapłata daniny w wysokości 190 złotych na rzecz Skarbu Państwa. To dość sporo biorąc pod uwagę czas trwania lokaty lub konta oszczędnościowego, by wypracować tak duże oszczędności.


To warto wiedzieć: Podatek Belki zawsze wynosi 19% bez względu na to, jak duże zyski zostały wypracowane.

 

Jak obliczyć Podatek Belki?

To bardzo proste. Wystarczy dowiedzieć się, jaka kwota (odsetki brutto) została wypracowana w ramach lokaty lub innej formy oszczędzania, a następnie kwotę tę pomnożyć przez 19%. Otrzymana liczba to podatek, jaki należy zapłacić do Urzędu Skarbowego - za odprowadzenie podatku odpowiedzialny jest bank. Co ciekawe, w przypadku straty np. na akcjach giełdowych podatek nie będzie obowiązywać, gdyż dotyczy on tylko zysków.

 

Ważne! Uczestnictwo w PPK (Pracowniczy Plan Kapitałowy) nie wymaga opłacenia Podatku Belki, ale tylko pod warunkiem, że zebrane środki zostaną wypłacone przed 60. rokiem życia lub zostaną przekazane na wkład własny w zakup nieruchomości.

Czy Podatku Belki można uniknąć?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie, w jaki sposób można uniknąć Podatku Belki? Czy jest to w ogóle możliwe? Niestety w niektórych przypadkach jest to szczególnie trudne, gdyż odprowadzanie podatku to obowiązek każdego obywatela. Oczywiście istnieją pewne opcje tak, jak w przypadku np. PPK, kiedy opłacenie podatku nie będzie konieczne.

Każdy, kto chce uniknąć konieczności opłacenia Podatku Belki, powinien zastanowić się, z jakiego produktu finansowego skorzystać w celu oszczędzania oraz które z nich są zwolnione z opodatkowania. W tym przypadku najlepszą opcją na ominięcie opodatkowania jest korzystanie z IKE i IKZE przy spełnieniu określonych warunków.

 

Podsumowując, Podatek Belki przynosi wiele zysków dla Skarbu Państwa, dlatego na pewno nie zostanie zniesiony w ciągu najbliższych kilku lat. Warto wiedzieć, że ten podatek jest regulowany przez bank i inne instytucje finansowe, a więc sam płatnik nie musi wdrażać się najczęściej w tę procedurę. Samodzielne odprowadzanie podatku może jednak nastąpić w przypadku podatników inwestujących na giełdzie, dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest Podatek Belki oraz w jaki sposób go obliczyć.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Hedgetrader

Generalnie gdyby podatek belki wynosił 5 góra 10% nikt by nie próbował go ominąć a tak będę musiał kupić mieszkanie na Andorze i się zmiażdżać z obywatelstwem.

Odpowiedz

newsletter