title

Przeniesienie konta bankowego do innego banku. Na czym polega?

Znalazłeś lepszą ofertę konta osobistego w innym banku? Nie wiesz, czy możesz zrezygnować ze swojego obecnego rachunku? Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz przenieść konto do innej instytucji i jak to zrobić. 

Warto wiedzieć, że proces przeniesienia konta jest możliwy w wielu przypadkach i może okazać się atrakcyjny, kiedy konsument znajdzie korzystniejszą lub tańszą ofertę finansową konkretnej instytucji. Założenie konta wiąże się z akceptacją wszelkich kosztów i prowizji wynikających z umowy, dlatego znalezienie lepszej oferty może wiązać się z koniecznością przeniesienia rachunku. Czy przeniesienie konta bankowego jest zawsze możliwe? Nie warto przepłacać, jeśli na rynku dostępne są lepsze oferty prowadzenia rachunków bankowych. Wystarczy poznać sposoby umożliwiające przeniesienie konta z jednego banku do drugiego.

Przeniesienie konta bankowego – jak to zrobić? Krok po kroku

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może skorzystać z usługi przeniesienia konta i będzie ona całkowicie darmowa. Proces ten polega nie tylko na zamknięciu starego rachunku bankowego i otworzeniu nowego, ale także na przeniesieniu środków na nim zgromadzonych wraz z poleceniami zapłaty i zleceniami stałymi. Warto zauważyć, że podczas realizacji takiego przedsięwzięcia konieczna będzie stała współpraca dwóch banków pomiędzy sobą.

Istotne podczas przeniesienia rachunku z jednego banku do drugiego jest wystosowanie odpowiedniego wniosku, w którym zawarte są wszelkie dane konsumenta wraz z poleceniami, co zrobić ze środkami pieniężnymi znajdującymi się na starym koncie. Ciekawostką jest fakt, że przeniesienie konta z tym samym numerem nie jest możliwe, dlatego każda zmiana banku wiąże się też ze zmianą numeru konta bankowego. Jeśli dana osoba nie chce jednak do tego dopuścić, musi pozostać w aktualnej instytucji. Cały proces przeniesienia można wyszczególnić w kilku prostych krokach, a mianowicie:

  1. Wybrać ofertę innego banku
  2. Złożyć wniosek i pełnomocnictwa stacjonarnie lub przez internet
  3. Przekazać pełnomocnictwa

Warto wiedzieć, że cały proces przeniesienia konta nie jest skomplikowany, jednak wymaga dopełnienia wszelkich formalności, aby banki mogły ze sobą współpracować w imieniu klienta. Dzięki temu to konkretny bank będzie kontaktować z wszelkimi instytucjami, informując je o zmianie numeru rachunku bankowego. To jednak nie wszystko, gdyż zmiana właściciela konta zajmuje najczęściej kilka dni, lecz proces ten może wydłużyć się nawet o 21 dni.

Wybierz najlepszą ofertę promocyjną konta osobistego >


Czy warto przenieść konto do innego banku?

Mimo to, że przeniesienie konta wiąże się z załatwieniem wielu formalności to jednak warto dokonać takiej transakcji jeśli na rynku dostępna jest atrakcyjniejsza oferta prowadzenia rachunku indywidualnego. Wpływ na ostateczną decyzję powinny mieć przede wszystkim warunki, jakie proponuje dana instytucja oraz opłaty związane z wykonywaniem przelewów i innych operacji płatniczych.

Jeśli nowa propozycja jest o wiele lepsza od tej, którą konsument posiada obecnie, warto zastanowić się nad przeniesieniem konta wraz ze środkami na nim zgromadzonymi. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z przeniesieniem zawsze zmienia się numer konta bankowego.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter