title

Zlecenie stałe – jak działa i kiedy warto je uruchomić w banku?

Przelewy to najczęściej wykonywane transakcje przez wielu klientów instytucji finansowych posiadających indywidualne lub firmowe rachunki. Kiedy płatności odbywają się systematycznie, warto pomyśleć o zleceniu stałym. Dobrym przykładem transakcji w postaci zlecenia stałego jest abonament za telewizję, kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie, które ściągane jest automatycznie z konta dłużnika.

Czym jest zlecenie stałe? To cykliczny przelew, który możesz ustawić na dowolny dzień miesiąca i kwotę oraz nadać indywidualny tytuł transakcji. Ta forma wykonywania przelewów jest niezwykle wygodna, gdyż eliminuje ryzyko występowania opóźnień w spłacie np. raty pożyczki. Wystarczy ustalić odpowiednie zlecenie stałe i można całkowicie zapomnieć o konieczności uiszczania opłat na poczet usługodawców i innych instytucji. Ważne jest tylko to, aby zapewnić odpowiednią ilość środków na koncie potrzebną do zrealizowania płatności. Czym jest zlecenie stałe? Czy zawsze można z niego skorzystać? Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Zlecenie stałe – na czym polega?

Zlecenie stałe to usługa bankowa, która ułatwia realizację przelewów na poczet rachunków lub rat zobowiązań finansowych. Takie rozwiązanie pozwala opłacać wszystkie należności zgodnie z ich terminem bez konieczności samodzielnego kontrolowania tego procesu cyklicznie co miesiąc lub w innym okresie. Jest to standardowa usługa większości banków, która dostępna jest w ramach konta osobistego lub firmowego. To nic innego, jak polecenie zapłaty wykonywane w określonych odstępach czasu pod warunkiem, że na rachunku znajduje się odpowiednia kwota do zrealizowania takowej operacji. Krótko mówiąc, jest to cykliczna płatność realizowana przez bank, która zawsze ma stałą kwotę transakcji.

Jak działa usługa zlecenia stałego w banku?

Decydując się na zlecenie stałe na swoim rachunku bankowym, warto dowiedzieć się, na czym w ogóle polega taka usługa. Sposób działania jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać odbiorcę przelewu, ustalić kwotę oraz dzień miesiąca, w którym ma być realizowana operacja. Zamiast samodzielnego wykonywania przelewu bank będzie robił to automatycznie przez określony w zleceniu okres. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale także zmniejszyć ryzyko pomyłek i opóźnień w spłatach zobowiązań. To szczególnie przydatna funkcja dla osób zapominalskich, które wciąż płacą należności po terminie. 

Jak uruchomić zlecenie stałe?

W większości banków cała procedura jest bardzo podobna. Wystarczy zalogować się na swoje konto w banku poprzez bankowość online lub aplikację mobilną, wybrać konkretną zakładkę dotyczącą zleceń stałych, podać dane odbiorcy, kwotę oraz cykliczny termin realizacji przypadający na konkretny dzień miesiąca. Warto także od razu podać termin zakończenia zlecenia stałego. Najczęściej jest to data wykonania ostatniej operacji np. spłaty ostatniej raty kredytu gotówkowego. Czy ustawienie zlecenia stałego cokolwiek kosztuje? W większości banków koszty, jakie generuje zlecenie stałe, są równe zero.

To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego mogą korzystać wszyscy klienci instytucji finansowych posiadających indywidualne i firmowe rachunki.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2024

Dodaj komentarz

newsletter