title

Czym jest phishing? Jak się przed nim bronić?

Phishing to jedno z tych pojęć, o których każdy z nas słyszał, jednak nie wszyscy wiemy, co dokładnie oznacza. A to bardzo źle, ponieważ odnosi się ono do niezwykle ważnej kwestii – naszego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dziś przyjrzymy się temu pojęciu bliżej i umieścimy w tym artykule wszystko, co niezbędne. Sprawdź, co to jest phishing i jak się przed nim bronić!

Phishing – co to jest?

Phising jest stosowaną przez hakerów metodą, która ma na celu nakłonienie Cię do przekazania takich poufnych i wrażliwych informacji, jak:

  • hasła do logowania,
  • numery kart płatniczych i kredytowych,
  • ubezpieczenia, 
  • dostępy do kont bankowych.

Polega ona na wysyłaniu do użytkownika fałszywych maili lub też przekierowywaniu go na fałszywe strony internetowe. 

 

Jak działa phishing?

Fałszywe maile, które możesz dostawać, jak i strony, na które możesz zostać przekierowany, wyglądają prawdziwie i autentycznie. Co więcej, wydają się one pochodzić od istniejących i zaufanych organizacji, do których zaliczyć można np. Twój bank, Urząd Skarbowy czy też PayPal.

Dostając takiego fałszywego e-maila, z pewnością zostaniesz poproszony o aktualizację informacji lub potwierdzenie danych, poprzez co przekieruje Cię on na fałszywą stronę, na której, nic nie podejrzewając, wpiszesz swoje prawdziwe dane.   

 

Jak się bronić przed phishingiem?

Wszelkie komunikaty, jakie dostaniesz za pomocą poczty elektronicznej, proszące Cię o podanie takich danych, powinny natychmiast wydać Ci się podejrzane. Pamiętaj, bank nie poprosiłby Cię o zaktualizowanie danych przez stronę internetową! Kiedy zauważysz taki komunikat, nie odpowiadaj na niego, nie klikaj w link, nie przechodź na inne strony. Nie podawaj swoich danych wrażliwych przez podejrzane strony internetowe!

 

Jak pozbyć się phishingu?

Czytając ten artykuł zdałeś sobie sprawę, że dostajesz bardzo dużo takich maili? Czy wiesz, jak pozbyć się phishingu ze swojej skrzynki mailowej? Jest kilka możliwości, które pomogą Ci zapobiec częstemu dostawaniu tych niechcianych wiadomości:

  • nie wchodź w podejrzane linki w internecie lub w mediach społecznościowych – spraw, aby było to Twoim nawykiem,

  • nie otwieraj załączników w e-mailach, jeśli nie masz pewności czego one dotyczą i kto jest ich nadawcą,

  • chroń swoje hasła – zadbaj o to, aby były silne, regularnie je zmieniaj, nie przekazuj nikomu, ani nie zapisuj w miejsach ogólnodostępnych, 

  • aktualizuj swoją przeglądarkę,

  • sprawdzaj adres URL stron, na które wchodzisz (np. czy strona rozpoczyna się http:// czy https://, czy kończy się .gov czy .com, .pl),

  • nie przekazuj nikomu swoich poufnych danych – ani przez internet, ani przez telefon nie podawaj swojego numeru konta, haseł, PESEL-u, numeru karty czy ubezpieczenia. 

Dbanie o bezpieczeństwo swoich danych w internecie to podstawa – bez tego każdy z nas może paść ofiarą kradzieży tożsamości. Powyższe działania to podstawy, jakie wprowadzić może każdy z nas, by czuć się bezpieczniej.

Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej!
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter