title

Jak korzystać z bankowości internetowej?

Chcesz założyć konto w banku, ale nie do końca ufasz bankowości internetowej? Nie wiesz, jak działa BLIK, płatności online czy internetowe zlecenia stałe? Boisz się, że aplikacja mobilna nie jest w 100% bezpieczna? W tym tekście pokażemy Ci, dlaczego warto korzystać z udogodnień technologicznych.

W dzisiejszych czasach większość posiadaczy rachunków bankowych ma również dostęp do bankowości internetowej lub korzysta z aplikacji mobilnej pobranej na smartfona. Wciąż nie jesteś przekonany? Sprawdź, co możesz zyskać, korzystając z tych opcji. :)

Załóż konto w dwie minuty!

Założenie konta bankowego z pewnością kojarzy Ci się z długimi godzinami spędzonymi na poszukiwaniu odpowiedniego rachunku… Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w banku, ułatwimy Ci to zadanie! Sprawdź nasz ranking kont osobistych i przekonaj się, które konto będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

Czy wiesz, że teraz nie musisz już udawać się do placówki banku, aby założyć swój ROR? Praktycznie każdy bank umożliwia założenie konta przez internet - wystarczy, że wpiszesz swoje dane, podeślesz skan lub zdjęcie dowodu, a umowę dostaniesz na maila lub kurierem. Jako ciekawostkę dodamy, że bank BNP Paribas umożliwia założenie konta przez… SMS-a! Tak, w dzisiejszych czasach to naprawdę szybkie i proste, a przy tym bezpieczne!

Sprawdzanie stanu konta przez 24/h

Jeśli jesteś ciekaw, jak kształtuje się stan Twojego konta: ile środków na nim posiadasz, czy otrzymałeś już jakiś przelew (np. wynagrodzenie od pracodawcy), nie musisz iść w tym celu do banku lub bankomatu. Możesz to stale monitorować, posiadając dostęp do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. To ogromna wygoda, która pozwala Ci nie tylko analizować stan swojego rachunku, ale przede wszystkim mądrze i rozsądnie zarządzać środkami, które się na nim znajdują.

Analiza historii operacji bankowych

Czujesz, że pieniądze przeciekają Ci przez palce? Chcesz sprawdzić, na co najwięcej wydajesz i na czym możesz zaoszczędzić? Nic prostszego! Twój ROR z pewnością posiada dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne analizy Twoich wydatków. Posiadając aplikację mobilną lub dostęp do bankowości internetowej, możesz przeanalizować, gdzie uciekają Ci pieniądze. To dobry sposób, jeśli właśnie postanowiłeś zacząć oszczędzać. 

Sposoby na oszczędzanie

Skoro jesteśmy już w kwestii oszczędzania, opowiemy Ci o kilku ciekawych funkcjonalnościach, jakie posiadają niektóre rachunki bankowe z dostępem do bankowości internetowej. Przykładowo:

  • wybierz stałą kwotę, jaką chcesz mieć przelewaną na swój rachunek oszczędnościowy, np. 200 zł miesięcznie,

  • zaokrąglaj końcówki z każdej swojej płatności kartą, np. jeśli wydasz w sklepie 26,50 zł, to bank pobierze 30 zł, z czego 26,50 zł trafi do kasy ekspedientki, a 3,50 zł na Twoje konto oszczędnościowe,

  • zdecyduj się na oszczędzanie procentowe, np. 5% z każdego Twojego wydatku przejdzie do puli oszczędności. 

Szybkie przelewy z każdego miejsca na Ziemi

Nie mając dostępu do bankowości internetowej lub aplikacji, musisz się udać do banku, np. w celu zrobienia przelewu środków. Z pewnością jest to czasochłonne przedsięwzięcie – sama podróż do placówki zajmuje dużo czasu, w zależności od tego, jak daleko mieszkasz. Następnie oczekiwanie w kolejce, gdy dotrzesz już na miejsce i w końcu przeliczenie pieniędzy oraz dokonanie operacji. 


Wyobraź sobie, że posiadając dostęp do bankowości internetowej, ten sam przelew możesz wykonać, nawet nie wstając z łóżka. To może brzmieć zabawnie, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Możesz zarządzać swoimi środkami w każdym miejscu i o każdym czasie!  


Jeśli zdecydujesz się na pobranie aplikacji mobilnej na telefon, jeszcze mniej czasu zajmie Ci dokonanie podobnej operacji. Wystarczy parę kliknięć, by wykonać stosowne operacje. W zależności od posiadanego urządzenia i banku, potwierdzisz daną operację kodem SMS, odciskiem palca czy Face ID. Przez aplikację możesz również dokonywać szybkich przelewów na telefon BLIK. Wystarczy, że podasz numer telefonu osoby, której chcesz przelać pieniądze, a ona odbierze od Ciebie przelew niemalże natychmiastowo.

Nie lubisz opłacać rachunków? Sprawdź, jak możesz to sobie ułatwić!

Nikt nie lubi płacić rachunków. To zajęcie staje się tym bardziej uciążliwe, jeśli musisz w tym celu udać się do banku lub na pocztę… Czy wiesz, jak w łatwy sposób, za pomocą dostępu do bankowości internetowej, możesz ułatwić sobie opłacanie rachunków? W Twojej bankowości internetowej będziesz miał dostęp do takiej opcji, jak zlecenia stałe. Płatności rachunków i innych zobowiązań (np. rat kredytu) możesz teraz zaplanować nawet na kilka miesięcy do przodu! Dzięki temu możesz być pewien, że Twoje zobowiązania zawsze będą opłacone na czas!

Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy zarządzanie kontem przez internet jest bezpieczne, odpowiemy krótko: tak! Pamiętaj jednak, by przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła do bankowości internetowej, ani do aplikacji mobilnej.
  • Jeśli musisz, zapisz hasło w takim miejscu, gdzie znajdziesz je tylko Ty. Nie noś karteczki z hasłem i PIN-em w portfelu, w etui telefonu czy w torebce. 
  • Zadbaj o to, by Twoje hasła różniły się od siebie. Dbaj o ich różnorodność: używaj dużych liter, cyfr, a nawet znaków specjalnych.
  • Pamiętaj o regularnej zmianie haseł – nie posługuj się jednym hasłem przez kilka lat. 
  • Bezpiecznie wypłacaj gotówkę z bankomatu; sprawdź, czy przy bankomacie nie ma zamontowanej kamerki lub nakładki na klawiaturę. Wpisując PIN zasłaniaj klawisze dłonią lub portfelem. Możesz również zrezygnować z wypłaty środków za pomocą karty na rzecz wypłat smartfonem lub BLIK-iem. 
  • W sytuacji, gdy zgubisz karty bankowe lub dokumenty bądź dojdzie do ich kradzieży, pamiętaj o natychmiastowym zastrzeżeniu ich w banku! 
  • Nie loguj się na swoje konto internetowe, korzystając z publicznych sieci wi-fi. Rób to tylko i wyłącznie za pomocą swojego stałego połączenia internetowego w telefonie lub wi-fi, które masz w domu.
piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

newsletter