title

Co to jest ROR? Do czego służy?

Bierzesz kredyt i bank wymaga od Ciebie założenia ROR-u? A może otrzymałeś propozycję skorzystania z tego produktu na atrakcyjnych warunkach? Nie wiesz, co oznacza ten skrót? Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest ROR, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Każdy z nas z pewnością chociaż raz zastanawiał się nad znaczeniem jakiegoś bankowego wyrażenia. W gąszczu tej obszernej terminologii i wszechobecnych skrótów nie tak trudno się pogubić. RRSO, ROR, SORBNET, NFC, NRB, BLIK - to wyrażenia, z którymi spotykamy się każdego dnia, lecz nie do końca wiemy, co oznaczają. Jeśli dla Ciebie również skrót ROR jest zagadką, dziś postaramy się ją rozwiązać. Zwykło się mówić, że nie taki diabeł straszny, jak go malują… Dokładnie tak samo jest z tymi wszystkimi skrótami. :) 

Konto ROR - co to jest?

Jeśli zastanawiałeś się ostatnio nad założeniem konta osobistego z pewnością zauważyłeś, że wiele banków reklamuje swoje produkty pod szyldem “ROR”. Czy wiesz, co to jest ROR i z czym się wiąże jego posiadanie? 


ROR to nic innego, jak skrót od wyrażenia rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Upraszczając, można więc powiedzieć, że ROR to po prostu konto osobiste. Praktycznie każdy z nas jest posiadaczem takiego rachunku. Często jest on powiązany z kartą debetową, dzięki czemu możesz płacić za zakupy w sklepie tradycyjnie lub zbliżeniowo oraz wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatu.

Wbrew temu, co mówi nazwa, rachunek ROR nie nadaje się raczej do oszczędzania  – jest bardzo nisko oprocentowany (albo wcale), przez co Twoje oszczędności nie wzrosną do satysfakcjonującego Cię poziomu. Jeśli zależy Ci na pomnażaniu swoich środków, lepiej w tym celu zdecydować się na wybór konta oszczędnościowego
Kto może założyć ROR?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może założyć każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat (sprawdź, jak założyć konto osobiste!). Wybierając swoje pierwsze konto osobiste, warto zwrócić uwagę na oferty przeznaczone dla młodzieży i studentów – opłaty na takim rachunku zazwyczaj są o wiele niższe lub zerowe. Wymogiem jest oczywiście wiek. Takie produkty są skierowane do osób, które mają mniej niż 26 lat. Często też pojawiają się promocje, dzięki którym można zgarnąć atrakcyjne nagrody: premie pieniężne, bilety do kina, bony do sklepów, smartfony czy inne gadżety! SPRAWDŹ NAJNOWSZE PROMOCJE!

Banki kierują również swoją ofertę do jeszcze młodszych użytkowników. Już w wieku 13 lat można otworzyć konto osobiste. Wtedy jednak otwarcie musi być zatwierdzone przez rodzica.

Aby konto było darmowe i nie generowało dla Ciebie dodatkowych opłat, pamiętaj o zapewnieniu miesięcznych wpływów i płatnościach kartą. Dzięki temu zaoszczędzisz miesięcznie nawet do kilkunastu złotych!

Do czego służy ROR?

Dzięki założeniu konta osobistego możesz zarządzać swoimi finansami praktycznie w każdym miejscu i o każdym czasie. Sprawdź, na co pozwala Ci ROR:

  • wykonywanie przelewów – zakładając rachunek w banku, możesz w prosty i szybki sposób zarządzać swoimi środkami. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wykonywania przelewów wewnętrznych na swój rachunek oszczędnościowy i zewnętrznych – innym osobom czy instytucjom.

  • otrzymywanie przelewów – mając konto osobiste w banku, możesz również otrzymywać przelewy (np. wynagrodzenia z tytułu pracy) i zarządzać nimi w dowolny sposób.

  • wpłaty i wypłaty gotówki – podpinając do konta kartę debetową, będziesz mieć możliwość wpłaty i wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.
    Pamiętaj, by korzystać z tych bankomatów, które generują dla Ciebie jak najniższe koszty – bankomatów swojego banku oraz sieciówek typu Euronet czy PlanetCash, które są darmowe dla Twojego rachunku.

  • płatności kartą – karta debetowa da Ci również możliwość płatności tradycyjnych lub zbliżeniowych za zakupy stacjonarne oraz w sieci.

  • sprawdzanie historii transakcji i planowanie wydatków – dzięki założeniu rachunku ROR możesz przeglądać historię swoich wydatków, analizować miesięczny budżet, planować kolejne transakcje i ustawiać zlecenia stałe (czyli stałe polecenia dokonywania przelewów w wybranych przez Ciebie dniach kolejnych miesięcy,np. spłata rat, przelew na konto oszczędnościowe, opłaty cykliczne).

  • płatności przez internet i przez aplikację mobilną – jeśli lubisz mieć swoje finanse zawsze pod kontrolą, warto pobrać na smartfona aplikację swojego banku – dzięki temu będziesz mógł wykonywać i otrzymywać przelewy, sprawdzać stan konta czy wnioskować o nowe produkty w każdym miejscu i o każdym czasie!  

Jakie jest najlepsze konto bankowe?

Najlepsze konto bankowe to oczywiście najtańsze konto bankowe! Sprawdź nasz Ranking kont osobistych i otwórz rachunek jeszcze dzisiaj! 

 

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Grudzień 2023

Dodaj komentarz

newsletter