title

Czy można anulować przelew?

Zrobiłeś przelew na zły numer konta? Pomyliłeś się i zleciłeś do przelewu złą kwotę? Zastanawiasz się, czy możesz wycofać transakcję? Chcesz, aby pieniądze wróciły na Twoje konto? Sprawdź, czy możesz anulować przelew oraz które banki umożliwiają wykonanie takiej czynności.

Przelew bankowy jest jedną z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych. Miesięcznie realizuje się około 2 milionów takich transakcji! To naprawdę sporo. Dzięki przelewom internetowym rozliczamy się z rachunków, otrzymujemy wynagrodzenie za pracę, płacimy za zakupy, a także rozliczamy się finansowo z rodziną i przyjaciółmi. Przelew bankowy jest wygodną i szybką formą płatności. Co zrobić w sytuacji, gdy przelejemy pieniądze na inne konto, niż powinniśmy? 

 

Przelew bankowy – co to jest?

Przelew bankowy to nic innego, jak polecenie zapłaty na określony numer rachunku, które wydajesz swojemu bankowi. Może zostać zrealizowany wyłącznie wtedy, kiedy posiadasz na swoim koncie wystarczającą sumę pieniędzy. 

Jak wygląda proces wykonania przelewu?

 1. Zlecasz przelew w swoim banku.
 2. Twój bank odbiera przelew.
 3. Operacja zostaje zaksięgowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową.
 4. Przelew oczekuje na otwarcie sesji przychodzącej w banku odbiorcy. 
 5. Sesja zostaje otwarta – pieniądze docierają na konto odbiorcy. 


  Sprawdź, jak zrobić przelew przez internet!


Czy można anulować przelew bankowy?

Jeśli źle wpisałeś kwotę przelewu lub numer rachunku odbiorcy, nie martw się - anulowanie przelewu bankowego jest możliwe. Pamiętaj jednak, że można to zrobić tylko wtedy, zanim przelew wejdzie na sesję Elixir.

Banki posiadają inne godziny otwarcia się sesji Elixir. W każdym dniu roboczym przelewy bankowe odbywają się w trzech sesjach, które zostały ustalone przez Krajową Izbę Rozliczeniową:

 • poranna sesja – od godziny 10:30 do 11:00,
 • popołudniowa sesja – od godziny 14:00 do 15:00,
 • wieczorna sesja – od godziny 17:00 do 17:30.


Jakie błędy robimy, dokonując przelewu?

Właściwie większość banków posiada możliwość anulowania przelewu. Pomyłka przy robieniu przelewu przez internet może zdarzyć się każdemu. Do najczęstszych błędów należą:

 • wpisanie złych danych odbiorcy – ta pomyłka nie jest szkodliwa, ponieważ bank weryfikuje odbiorcę po numerze konta. Jeśli więc zrobisz błąd w nazwisku czy adresie, nie musisz się tym martwić!

 • błąd we wpisanej kwocie – tutaj mamy już do czynienia z poważniejszymi konsekwencjami. W celu zwrotu ewentualnej różnicy kwoty, musisz skontaktować się z odbiorcą przelewu. 

 • błąd w numerze konta – najpoważniejszy błąd – istnieje ryzyko przelania środków na konto nieznajomej osoby.


Wycofanie przelewu bankowego w większości przypadków jest bezpłatne, ale pamiętaj, że nie jest to regułą. W zależności od banku możesz ponieść za to opłatę. 

W którym banku możesz anulować polecenie przelewu?

Zastanawiasz się, czy Twój bank posiada możliwość anulowania przelewu? Instytucje, w których możesz tego dokonać, to:

 • BOŚ Bank
 • Bank City Handlowy
 • Getin Bank
 • City Handlowy
 • Credit Agricole
 • Idea Bank
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska.


Jak anulować przelew bankowy?

Jeśli zdecydowałeś się, by anulować przelew, możesz to zrobić za pomocą trzech sposobów: osobiście w oddziale, dzwoniąc na infolinię banku (sprawdź numer na infolinię swojego banku!) lub w bankowości internetowej (jeśli Twój bank posiada taką opcję).

Pamiętaj, by dokonując przelewu bankowego zachować szczególną ostrożność. Lepiej uniknąć pomyłek, które mogą przyprawić nam kłopotu i sporo stresu. Zanim zdecydujesz się wysłać przelew, sprawdź dwa razy poprawność danych!

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Luty 2024

Dodaj komentarz

newsletter