title

Czy podawanie numeru karty debetowej lub kredytowej w internecie jest bezpieczne?

Planujesz zrobić zakupy przez internet, ale jedyną opcją uiszczenia zapłaty jest płatność kartą? Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł i czy dane Twojej karty nie wpadną w niepowołane ręce? Sprawdź, czy podawanie numeru karty debetowej lub kredytowej w internecie jest bezpieczne!

Przy dokonywaniu transakcji w sieci często istnieje konieczność płatności kartą lub jest ona oferowana jako jedna z opcji. Polega to na podaniu w formularzu elektronicznym numeru karty debetowej lub kredytowej, na przykład przy okazji rezerwacji hotelu lub robienia zakupów w sklepie online. Czy takie działanie jest obarczone jakimkolwiek ryzykiem?

Płatności internetowe przy użyciu karty płatniczej

Podczas realizacji zakupów online, zarówno produktów, jak i usług, może okazać się, że jedyną dostępną opcją jest płatność za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Oznacza to, że trzeba podać odpowiedni numer przypisany do tej karty, datę ważności produktu i specjalny kod karty. 

Jeśli płatność odbywa się z użyciem karty debetowej czy karty wirtualnej, wówczas płaci się od razu środkami z konta bankowego. Zostaną one zablokowane do momentu uzyskania informacji przez bank o zrealizowaniu transakcji.

Inaczej jest przy płatności z wykorzystaniem karty kredytowej, ponieważ konto osobiste klienta nie zostaje wówczas obciążone, a jedynie powstaje zadłużenie na karcie. Kwota długu odpowiada cenie za towar lub usługę, a kupujący musi go spłacić najlepiej w okresie bezodsetkowym, aby bank nie naliczył dodatkowych opłat od zobowiązania. 

Płatność kartą online – krok po kroku

Jak płacić kartą przez internet? Przy wyborze płatności online przy użyciu karty debetowej lub kredytowej należy wykonać następujące działania w ramach elektronicznego formularza:

  1. Wybierz rodzaju karty – w Polsce jest to zwykle Visa lub MasterCard.
  2. Podaj numer karty bankowe – znajduje się on na awersie (niezależnie, czy jest to debetówka czy kredytówka).
  3. Uzupełnij datę ważności karty – ta informacja również znajduje się na tej karcie.
  4. Wpisz imię i nazwisko właściciela karty.
  5. Podaj numer CVV/CVC/CID karty – w zależności od jej rodzaju; są to 3 lub 4 cyfry, które znajdziesz na odwrocie karty

Potrzebne są więc dwa numery – karty oraz trzy- lub czterocyfrowy kod tej karty, np. CVV. W ten prosty sposób opłacić można zakup produktu lub usługi. Numery te są nadawane indywidualnie i należy je chronić przed nieupoważnionym dostępem osób trzecich. Każdy, kto będzie miał dostęp do numeru i daty ważności karty, trzech lub czterech cyfr kodu CVV/CVC/CID oraz imienia i nazwiska posiadacza może wykorzystać ją do swoich celów. Trzeba ją zatem chować w niedostępne dla innych miejsca.

Bezpieczeństwo podawania numeru karty w internecie

Wiadomo, jak ważne jest zabezpieczenie kart płatniczych przed nieupoważnionym dostępem. Jak ma się ta zasada do trybu dokonywania płatności kartą online? Otóż można i wówczas zagwarantować sobie ochronę. Numer karty powinno się wpisywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a sklep internetowy jest zaufaną witryną. Na pasku adresu w przeglądarce powinna wyświetlać się zielona lub zamknięta kłódka, z opisem systemu weryfikacji, np. certyfikat SSL. Warto też korzystać z 3D Secure, czyli konieczności potwierdzania płatności kartą online przy użyciu jednorazowego kodu lub poprzez logowanie się do aplikacji online banku

Dobrym pomysłem jest odrzucanie opcji zapamiętywania danych karty. Po każdej transakcji należy wylogować się i wyczyścić pamięć swojego urządzenia. 

Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, powinieneś zrezygnować z wpisywania informacji dotyczących środka płatności, którym się posługujesz, w tym wypadku – numerów karty i innych danych. 

Czy często płacisz kartą w internecie?

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

Arek

Bardzo pomocny artykuł.

Odpowiedz

Emil

Co do zamkniętej kłódki jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa - nieprawda! Kilka dni temu mój znajomy spytał się mnie o pomoc w ocenieniu bezpieczeństwa strony. Okazało się że po mimo ZaMkNiĘtEj kłódki strona należała do oszustów z OLX. Nie sugerujcie się zamkniętą kłódką, aczkolwiek nie wiem jak z zielonymi zakmniętymi kłódkami.

Odpowiedz

Cash_Only

Za pobraniem. a jak nie to olać takie instytucje.

Odpowiedz

Adriana

Cześć Szymon, dzięki za komentarz. Pamiętaj jednak, że kartą płatniczą jest zarówno karta kredytowa jak i debetowa :)

Odpowiedz

Szymon

Artykuł słaby podaje głównie informacje o kartach płatniczych, a nie debetowych

Odpowiedz

newsletter