title

Jak wpłacić pieniądze na konto bankowe?

Potrzebujesz wpłacić pewną sumę pieniędzy na konto bankowe? Zastanawiasz się, który sposób będzie najszybszy i najtańszy? Sprawdź, jak wpłacić pieniądze na konto! Przedstawiamy kilka sprawdzonych opcji.

Jeśli nie wiesz, jak najszybciej i najtaniej wpłacić pieniądze na konto, podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz to zrobić!

Wpłata gotówki na konto w banku

Zapewne pierwsze, co przyszło Ci na myśl, to udanie się do jednego z oddziałów banku, by właśnie tam wpłacić środki na swoje konto. Oczywiście, jest to dobra droga, aczkolwiek ten sposób nie należy do najtańszych. Banki zwykle umożliwiają darmową wpłatę jedynie na konto własne – czyli rachunek osobisty, który do Ciebie należy. Co więcej, w niektórych instytucjach tylko Ty, jako właściciel konta, będziesz mógł zasilić je dodatkowymi środkami. Jeśli wyślesz w tym celu swojego męża, siostrę czy mamę, będzie wymagana zapłata prowizji. Wpłata gotówki w oddziale banku na konto w innym banku również wiąże się z dodatkową opłatą – zazwyczaj jest to maks. 10 zł lub prowizja uzależniona od wysokości wpłacanej kwoty.

Pamiętaj, że w tym przypadku będziesz się musiał liczyć nie tylko z kosztami dodatkowymi, ale również jesteś zmuszony poświęcić swój czas w celu osobistej wizyty w wybranej placówce, która czynna jest tylko w określonych godzinach.

SPRAWDŹ RANKING KONT OSOBISTYCH

 

Wpłata gotówki na poczcie

Kolejny sposób to wpłata środków na poczcie. Z uwagi na dużą liczbę placówek Poczty Polskiej zlokalizowanych na terenie całego kraju, dostęp do nich jest dość powszechny. To dobre rozwiązanie dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz, czyli czerwony druczek, na którym trzeba wpisać nazwę i adres odbiorcy, numer konta, kwotę oraz tytuł przelewu. Jak wygląda kwestia prowizji za przelew? Wszystko zależy od tego, jaką opcję wybierzesz. W przypadku wpłaty standard, środki trafią na konto na drugi dzień po nadaniu wpłaty. Jej koszt to 3,40 zł do 600 zł lub 0,6% kwoty wpłaty dla wpłat powyżej 600 zł. Wpłata standard priorytet zagwarantuje Ci, że w przypadku wpłaty do godz. 14.00, pieniądze znajdą się na rachunku jeszcze tego samego dnia. Jeśli wykonasz wpłatę po 14.00, w weekendy lub dni wolne od pracy, gotówko trafi na konto w następnym dniu roboczym. Za ten rodzaj wpłaty zapłacisz 3,50 zł przy kwocie wpłaty do 600 zł, a powyżej 600 zł -  0,6% wartości wpłaty. Wpłata expres, która realizowana jest w czasie rzeczywistym, kosztuje 7 zł dla wpłat do 600 zł lub 1,2% dla wpłaty w wysokości od 600,01 zł do 5 000 zł.

Wpłata gotówki we wpłatomacie

Zastanawiasz się, jak działają wpłaty gotówki we wpłatomacie? To naprawdę proste! Funkcję wpłatomatu mają w sobie bardzo często bankomaty, dzięki czemu możesz przeprowadzić operację wpłaty w wielu miejscach. Są one umiejscowione w galeriach handlowych, przy bankach, na ulicach czy w ruchliwych miejscach, np. przy dworcach kolejowych. Możliwa jest wpłata w maszynie należącej do konkretnego banku lub w sieciówkach, np. urządzeniach Euronet. Ile kosztuje wpłata gotówki w Euronet lub pozostałych wpłatomatach? Za transakcję we wpłatomatach własnych – czyli należących do banku, w którym masz swoje konto osobiste, zwykle nic nie zapłacisz lub opłata wyniesie tyle, co wypłata gotówki z bankomatu. Wpłacając gotówkę w Euronecie, uiścisz opłatę. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju przelewu, jaki wybierzesz. Wpłata standardowa kosztuje 0,4% wartości całej wpłaty, a ekspresowa – 5 zł. Korzystając z tej pierwszej, środki znajdą się na koncie kolejnego dnia roboczego, zaś przy opcji ekspresowej gotówki trafi na konto już w ciągu pół godziny od momentu wpłaty. Korzystanie z usługi wpłata PLN wymaga jednorazowej rejestracji w Euronet nline System.

Wpłata gotówki BLIK-iem

O tym, że BLIK to świetny system, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, pisałam już tutaj: BLIK – PŁATNOŚCI BEZ KARTY. JAK TO DZIAŁA?

Korzystając z BLIK-a, możesz wpłacić środki na konto bez użycia karty. Możliwe jest skorzystanie z wpłatomatów należących do banków oraz urządzeń Planet Cash i Euronet. Minus jest taki, iż obecnie wpłaty środków są możliwe tylko dla klientów kilku banków: BNP Paribas, Banku Millennium, Banku Pekao S.A., Getin Banku, ING Banku Śląskiego oraz Noble Banku. Wystarczy, że wybierzesz na ekranie wpłatomatu opcję wpłaty środków, wpiszesz kwotę, jaką chcesz zasilić swój rachunek, włożysz pieniądze, wpiszesz unikatowy 6-cyfrowy kod BLIK i potwierdzisz operację na swoim smartfonie. Koszt operacji jest uzależniony od tego, jakie konto osobiste posiadasz. Wynosi od zera do kilku złotych.

 

Wpłata środków: przelew z innego konta

Być może jest to oczywisty sposób, ale również warto, by się tutaj znalazł. Jeśli jesteś posiadaczem drugiego konta w innym banku – osobistego lub firmowego, to bez problemu możesz zrobić przelew z jednego rachunku na drugi. Jeśli konta są obsługiwane przez ten sam bank – przelew dotrze natychmiast. W innym przypadku niezbędny będzie przelew natychmiastowy, wówczas środki pojawią się u Ciebie w kilka minut. Przelew z banku obcego trafi na Twój rachunek w ciągu 1 dnia roboczego – możesz to sprawdzić w tabeli sesji ELIXIR: sprawdź, kiedy dojdzie przelew. Przelew online zwykle nic nie kosztuje, dzięki czemu jest to jedna z najtańszych opcji na wpłatę środków.

Sprawdź, jak zrobić przelew przez internet >

 

Wpłata środków za pomocą szybkich przekazów pieniężnych

Możesz również wpłacić środki na konto, korzystając z usług firm pozabankowych, np. Western Union, MoneyGram czy Grosik. Z uwagi na wysokie koszty prowizji, które wynoszą od kilkunastu do kilkuset złotych w zależności od wysokości wpłacanych środków, warto z nich skorzystać jedynie w sytuacji, kiedy chcesz wpłacić pieniądze na konto osoby znajdującej się za granicą lub na swoje zagraniczne konto. Przelew trafi na konto w min. 1 dzień roboczy.

 

Wpłata gotówki we wrzutni

Potrzebujesz wpłacić na konto środki firmowe? Warto w tym celu skorzystać z wrzutni! Wrzutnie to specjalne urządzenia elektroniczne, do których możesz wpłacić pieniądze w formie zamkniętej, czyli w specjalnie zabezpieczonych kopertach, na których znajduje się wysokość środków znajdujących się w środku oraz danymi osoby wpłacającej. Gotówkę możesz dostarczyć w banknotach, w bilonach – w złotówkach oraz w pozostałych walutach obcych. Gotówka znajdzie się na Twoim koncie od razu lub maks. w 1 dzień roboczy.

Wpłatomaty mobilne

Co prawda taka opcja jest udostępniona jedynie przez Idea Bank i mogą z niej korzystać klienci biznesowi tego banku, ale warto o niej wspomnieć. Wpłatomaty mobilne to po prostu samochody, które mają wbudowaną wrzutnię lub wpłatomat, które umożliwiają wpłatę środków na konto firmowe. Możesz go zamówić w dowolnej chwili – przez aplikację mobilną banku lub telefonicznie, dzwoniąc na infolinię banku (sprawdź, jaki jest numer na infolinię banku). Mobilny wpłatomat zjawi się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu oraz terminie. Pierwsze trzy wpłaty oraz każda kolejna powyżej 1 000 zł są darmowe! Pozostałe kosztują 50 zł.

 

Mam nadzieję, że skorzystasz z podpowiedzi i wybierzesz najwygodniejszy i najtańszy sposób wpłaty środków na konto osobiste.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Lipiec 2024

Dodaj komentarz

Komentarze:

XYZ

Autor nie odróżnia przekazu pocztowego od wpłaty na konto...

Odpowiedz

newsletter