title

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

Potrzebujesz gotówki, ale masz przy sobie jedynie kartę bankową? Najszybszym i najprostszym sposobem będzie więc skorzystanie z pobliskiego bankomatu. Sprawdź, jak wypłacić pieniądze z bankomatu!

Najpopularniejszą metodą pozyskiwania gotówki z własnego konta bankowego jest wypłata pieniędzy z bankomatu. Obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna, w związku z czym nie powinna ona sprawiać nikomu żadnych problemów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak w szybki i bezpieczny sposób dokonać wypłaty z bankomatu zarówno przy użyciu karty, jak i bez niej. 

Wypłata pieniędzy z bankomatu – krok po kroku

Jak wypłacić gotówkę z bankomatu za pomocą karty? Wbrew pozorom nie ma w tym nic trudnego. Pierwszym krokiem jest umieszczenie karty płatniczej w specjalnym czytniku. Niezwykle istotne jest, aby chip znajdował się na górze i został wsunięty do urządzenia jako pierwszy. Następnie należy podać 4-cyfrowy PIN i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. 

Po zaakceptowaniu opcji wypłaty gotówki na ekranie zostaną wyświetlone przykładowe kwoty do wypłaty. Możliwe jest także wypłacenie mniejszej lub większej sumy pieniędzy. W tym celu należy wybrać opcję "inna kwota", a następnie wpisać i zatwierdzić podaną wartość. Etapem kończącym transakcję jest wyciągnięcie karty z czytnika oraz odebranie pieniędzy i wydruku potwierdzającego dokonanie wypłaty gotówki.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Zastanawiasz się, czy wypłata gotówki z bankomatu bez użycia karty płatniczej jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej, w tym konkretnym przypadku klienci banków mają do wyboru dwie opcje. Wypłatę przy pomocy BLIKa lub telefonu wyposażonego w moduł NFC. 

Sprawdź, ile możesz wypłacić z bankomatu >

 

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą BLIKa

Opcję wypłaty gotówki z bankomatu BLIKIEM obsługuje zdecydowana większość maszyn w Polsce. Każdy, kto zechce skorzystać z tej metody, musi posiadać zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku. W tym przypadku w bankomacie należy wybrać opcję “wypłata BLIK”, następnie korzystając z aplikacji, należy wygenerować 6-cyfrowy kod BLIK. Po jego wpisaniu w bankomacie urządzenie wyświetli informacje odnoszącą się do wysokości kwoty, jaka ma zostać wypłacona. Wypłatę środków należy potwierdzić w aplikacji banku, używając do tego celu kodu PIN. Po chwili bankomat powinien wypłacić określoną sumę pieniędzy.

Należy wspomnieć tutaj także o tym, że niektóre banki naliczają swoim klientom dodatkowe opłaty za skorzystanie z usługi wypłaty gotówki za pomocą BLIKa. 

Wypłata gotówki z bankomatu przy użyciu telefonu z NFC

Z tego rozwiązania korzystać mogą wyłącznie posiadacze telefonów z modułem NFC oraz zainstalowaną aplikacją mobilną swojego banku umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych. Warto wiedzieć o tym, że z technologii NFC korzysta m.in. Apple Pay, HCE oraz Google Pay.

W celu dokonania transakcji wypłaty środków z bankomatu przy pomocy telefonu należy przyłożyć urządzenie mobilne do czytnika zlokalizowanego obok klawiatury numerycznej. Następnie na ekranie bankomatu zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o podanie kodu PIN oraz wysokości kwoty, jaką chcemy wypłacić. Po zaakceptowaniu transakcji bankomat przystąpi do wypłaty gotówki.

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Czerwiec 2024

Dodaj komentarz

newsletter